Skąd wziąć pieniądze na biznes

Skąd wziąć pieniądze na biznes w 2021?

Większość naszych planów i marzeń nie byłaby w stanie być zrealizowania, gdyby nie pieniądze i nie inaczej jest z otwarciem własnej firmy.

Realizacja pomysłu na biznes musi być oparta o budżet finansowy. Jeśli chcesz otworzyć własną firmę, musisz liczyć się z nakładem wydatków jakie na Ciebie spadną. Założenie firmy, a następnie utrzymanie jej bywa bardzo kosztowne, a jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie pracownika, kosztów przybywa.

Gdy w naszej głowie pojawia się pomysł, który wydaje nam się być perfekcyjny, naszym zmartwieniem stają się pieniądze na jego realizacje. Jak się okazuje wiele początkujących przedsiębiorców nie wie, skąd wziąć budżet na firmę. Bardzo często wydaje się nam, że jedynym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu, a na szczęście tak to nie wygląda. W tym artykule przedstawimy Ci osiem sposobów na to, jak zdobyć pieniądze na założenie swojej firmy, a co za tym idzie zrealizowanie swoich marzeń.

Pieniądze na biznes – 8 kroków

Gdy Ty zastanawiasz się nad jednym pomysłem, my przychodzimy do Ciebie z aż ośmioma. To skąd weźmiesz pieniądze na otwarcie własnej firmy jest bardzo ważne, ponieważ od tego będzie zależało, ile i jak będziesz to spłacać. A może są sposoby, które pozwolą Ci tego uniknąć? W każdym ze scenariuszy zrób listę plusów i minusów, zastanów się co zrobisz w danej sytuacji, jeśli powinie Ci się noga. Przedsiębiorca musi być przygotowany na wszystko, szczególnie w tych niepewnych czasach.

Pieniądze na biznes a pomoc rodziny i przyjaciół

Znasz to powiedzenie, że z rodziną wychodzi się tylko dobrze na zdjęciu? Cóż, nie zawsze tak jest. Pomoc najbliższych to pierwsza myśl jaka powinna przyjść Ci do głowy. Nawet niewielkie kwoty, które będziesz mógł u nich spłacić bez żadnego procentu, mogą Ci naprawdę sporo pomóc.

Zobacz też:  Jak wykorzystać memy w celach marketingowych?

Warto jest tu jednak zastanowić się nad pewnymi kwestiami: co, jeśli biznes nie wypali, a ja nie będę miał z czego ich spłacić? Pamiętaj, że rodzina to nie bank. W wielu z nich temat pieniędzy, jest tematem tabu, dlatego wszelka taka rozmowa powinna odbyć się na neutralnym gruncie. Przemyśl także ich sytuację finansową i czy w ogóle będą w stanie Ci jakkolwiek pomóc. To, że stać ich na wakacje czy niedawno wyremontowali mieszkanie, nie oznacza, że mają odłożone kilkanaście tysięcy, których „nie potrzebują”. Każdy musi się z czegoś utrzymywać, dlatego jeśli zaproponują ci małą kwotę, która Cię nie satysfakcjonuje, nie bądź zły.

Kredyt

Kredyt to pierwsza myśl zdecydowanej większości. Nic w tym dziwnego. Jeśli masz odpowiednią zdolność kredytową, pożyczenie pieniędzy od banku, nie powinno stanowić większego problemu. Mimo, że jest to bezpieczna forma, nie zawsze musi być tak łatwo z jej spłatą. Jednak to motywuje do działania, ponieważ wiesz, że musisz dać sobie radę.

Jeśli planujesz wziąć kredyt na założenie firmy, przeanalizuj oferty banków. Wiele z nich posiada opcję kredytu dla początkujących przedsiębiorców. Pracownik banku skontaktuje się z Tobą telefonicznie i dokładnie przedstawi Ci ofertę, taka konsultacja jest darmowa. Jaki bank to oferuje? Na przykład BGŻ BNP Paribas.

A co, jeśli nie dostaniesz kredytu? Zawsze istnieją pożyczki, tak zwane chwilówki, jednak ich RRSO jest często bardzo wysokie.

Dotacje unijne

Z tej oferty korzysta naprawdę sporo osób, zaczynając od kosmetyczek, kończąc na korepetytorach. Dlaczego dotacje unijne są tak popularne? O takie dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. Dostępne są w nich ułatwienia dla osób:

 

  • Bezrobotnych,
  • Niepełnosprawnych,
  • Kobiet po urlopie macierzyńskim,
  • Zamieszkujących tereny wiejskie,
  • Do 30 roku życia lub po 45 roku życia.
Zobacz też:  Kobiece zawody przyszłości. Poznaj przyszłościowe branże!

Dostępne są dwie formuły:

  1. Mikropożyczka, która maksymalnie może wynosić 100 000 tysięcy złoty i może być przyznana na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy, co daje nam 5 lat. Pośrednikiem takiej mikropożyczki są fundusze pożyczkowe, wybierane przez urzędy marszałkowskie oraz wojewódzkie urzędu pracy. Czas spłaty może zostać rozłożony, a dodatkowo istnieje możliwość zawieszenia spłat na czas 12 miesięcy.
  2. Dotacja, czyli bezzwrotne świadczenie – w tym przypadku możemy dostać wsparcie do 40 000 tysięcy złoty i zazwyczaj jest ona kierowana do osób bezrobotnych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest ustanowienie zabezpieczenia. Co to takiego? Jest to gwarancja, że przedsiębiorca przeznaczy otrzymaną sumę na działalność, zgodnie z umową i biznesplanem. Takim zabezpieczeniem może być hipoteka.

Dofinansowania unijne obejmują także wsparcie przez Polską Agencje Rozwoju Przedsiębiorczości. Taki zastrzyk gotówki możemy dostać na:

  • Założenie działalności,
  • Szkolenia,
  • Innowacje i rozwój.

Konkursy biznesplanów

Jest to mało znana metoda, o której wiedzą nieliczni, a szkoda. Raz na jakiś czas, przez różne czasopisma biznesowe czy też banki, organizowane są konkursy na biznes plan. Jeśli Twoja przyszła działalność ma porządnie wykonany taki plan, warto jest wysłać go na taki konkurs. Do wygrania są duże kwoty pieniężne, które mają na celu pomóc w otwarciu firmy. Największy plus tej metody jest to, że nikt nie będzie Cię za to rozliczać – to co wygrasz jest Twoje, nawet jeśli pomysł nie wypali.

Aniołowie biznesu

Kim są aniołowie biznesu? Są to zazwyczaj prywatne osoby, które chcą zainwestować w rozwój firmy, które raczkują lub jeszcze nie zaczęły. Angażują do tego swoje prywatne środki, a często również dobre słowo i wsparcie merytoryczne. Aniołowie biznesu bazują na własnej wiedzy, a przede wszystkim doświadczeniu, które posiadają. Najczęściej inwestują w firmy ściśle związane z telekomunikacją, technologią i tworzeniem nowych aplikacji.

Zobacz też:  Ile kosztuje założenie firmy w Polsce?

Oprócz samych aniołów biznesów istnieją także fundusze veture capital. Są to podmioty rynku kapitałowego, które inwestują w małe firmy o dużym potencjale rozwoju. Charakteryzują się tym, że inwestują już we wczesnej fazie, gdzie usługa czy produkt nie jest znany na rynku.

Wsparcie społeczeństwa

Crowdfunding w ostatnich latach nabiera tempa i staje się coraz to bardziej popularny. Jest to wspieranie różnych projektów, przez drobne pojedyncze wpłaty przez społeczeństwo. Po stronie zgłaszającego taką inicjatywę, leży obowiązek dokładnego wyjaśnienia oraz przedstawienia projektu. Takie akcje odbywają się na różnych stronach internetowych, jak na przykład wspieram.to.

Pieniądze na biznes z oszczędności

Oszczędności są świetną metodą na finansowanie. Nie musimy u nikogo się zadłużać i nikomu nic oddawać, a jeśli biznes poniesie porażkę, owszem stracimy pieniądze, ale nie musimy się martwić spłatą rat czy oddawaniem pieniędzy bliskim.

Kiedy posiadasz ich zbyt mało, oczywiście musisz pomyśleć nad innym środkiem dofinansowania, a swoje oszczędności przeznaczyć na wkład własny, na przykład w przypadku kredytu inwestycyjnego.

Pieniądze na biznes a wspólnik

Wspólnik to druga osoba, która jest tak samo zaangażowana w projekt jak Ty. Dlatego, kiedy Twoje oszczędności są zbyt małe, świetnym rozwiązaniem okazuje się znalezienie wspólnika. Musi to być osoba, która wierzy w ten projekt tak samo jak Wy i również chce otworzyć własny biznes.

4.7/5 - (27 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *