MLM co to takiego

MLM – Co to takiego?

MLM (Multi Level Marketing) jest inaczej nazywany marketingiem wielopoziomowym, sieciowym, bezpośrednim lub polecającym.

Zajmuje się on dystrybucją produktu wykorzystując alternatywny kanał sprzedaży. Jest nim sieć wielu dystrybutorów, czyli mówiąc inaczej współpracowników lub też partnerów pracujących wspólnie z firmą MLM.

Partnerzy ci posiadają saw stanie m.in.: zamówić sobie dany produkt do własnych celów kupując go w dość korzystnej cenie, mogą sprzedawać te produkty w standardowych cenach innym klientom przez co otrzymuje przychód.

Przychodem tym jest właśnie różnica pomiędzy ceną dostępną dla dystrybutora, a ceną po jakiej jest sprzedawany. Współpracując z firmą MLM jest także możliwość zbudowania własnej struktury dystrybutorów, a także rozwijania sieci. W tym przypadku przychód dla dystrybutora zależy przede wszystkim od planu marketingowego opracowanego przez daną firmę MLM.

Jak można, więc zauważyć ws. marketingu sieciowym można zarobić na dwa sposoby:

  1. Rekrutując innych by sprzedawali produkty dla danej firmy,
  2. Samodzielnie sprzedając produkty.

Popularność MLM

Dlaczego MLM jest tak popularny?

Marketing wielopoziomowy wzbudza obecnie wiele kontrowersji. Zdanie na jego temat jest podzielony. Jedni widzą w tego rodzaju marketingu szybki i łatwy zarobek drudzy zaś piramidę finansową, w której największe rekiny z branży wiedzą, że nikt nie jest w stanie zarobić na MLM. Pomimo tego marketing wielopoziomowy jest dość popularny. Tu nasuwa się pytanie co takiego jest w marketingu sieciowym, że jest on aż tak popularny?

Wiele osób uważa to za dość łatwy i przyjemny biznes. Firmy trudniące się MLM przedstawiają często ładny obrazek niekończących się możliwości i gwarantowanego sukcesu dla każdego kto rozpocznie swoją przygodę z tym rodzajem marketingu. Nie ma co się dziwić – wystarczy spojrzeć na wielkie firmy MLM takie jak Avon czy Oriflame. Zdobywanie punktów, nagrody, liczne prezenty i rabaty na sprzedawane produkty – takim sposobem jesteśmy przekonywani, że jest to łatwy i szybki zarobek, a praca dla danej firmy daje wiele profitów i pomoże rozwijać swoją karierę.

Zobacz też:  Leasing czy wynajem długoterminowy - co dla osoby fizyczne

Czym cechuje się MLM?

MLM to przede wszystkim możliwość dodatkowego przychodu z elastycznymi godzinami pracy. Jest to bardzo wygodna opcja np. dla mam. Warto zwrócić uwagę, że najpopularniejsze firmy to te z branży kosmetycznej, których konsultantkami są w dużej mierze kobiety. Przyciągają je głównie fajne kosmetyki, których nie znajdzie się na półkach drogerii, a pracując dla danej firmy mogą otrzymać je w korzystniejszych cenach.

Tak jak zostało to wspomniane powyżej pracując w MLM otrzymujemy poczucie wolności i bycia niezależnym. Nie mamy określonego grafiku, konkretnych dni i godzin pracy. Jest to idealny sposób zarabiania pieniędzy dla tych kobiet, które nie mogą pozwolić sobie na pójście do pracy ze względu na opiekę nad dziećmi, chorym bliskim lub rodzicami w podeszłym wieku. Dzięki temu można jednocześnie spełniać się jako mama, córka, gospodyni domowa oraz konsultantka.

Ile można zarobić w MLM

Ile można zarobić działając w MLM?

Ludzie działający w branży MLM szczególnie chwalą sobie swoje zarobki. Dochody w tej branży bywają naprawdę imponujące a przynajmniej tak je chwalą osoby już działające w MLM. Tak jak już wspomnieliśmy w MLM-ach zarabia się na prowizji od sprzedaży produktów lub usług jak i na zapraszaniu kolejnych promotorów do ich promowania. Z każdego zaproszonego promotora otrzymujemy sporą prowizję jednorazową oraz procentową z wygenerowanych przez niego sprzedaży. Działanie MLM-ów opiera się na skalowaniu i dlatego właśnie możemy budować ogromne dochody.

Przykład praktyczny:

Polecamy produkty kosmetyczne, które kosztują 100 zł. Nasza prowizja to 20 zł za udaną sprzedaż. Nie jest dużym problemem aby sprzedać 5 takich produktów dziennie co da nam 100 zł zysku. Miesięcznie nasza prowizja będzie wynosić około 3000 zł – mało, ale to początek.

Za zaproszenie nowych osób do programu dostaniemy po rejestracji 20% z ich prowizji za sprzedaż oraz za zaproszenie kolejnych osób.

Zobacz też:  VPN - Co to takiego i kiedy może Ci się przydać?

Takim sposobem gdy 10 naszych przyjaciół zacznie działać w programie generując 3000 zł da to nam dodatkowe 6000 zł ( 600zł x 10 osób). Dodatkowo wliczając nasze 3000 zł zarobione samodzielnie do prowizji, którą otrzymamy od naszego zespołu przyjaciół da nam to 9000 zł. Imponująca kwota, nieprawdaż?

Co warto wiedzieć zanim zaczniemy zarabiać poprzez MLM?

Zanim zdecydujemy się na współpracę z daną firmą warto jest dokładnie zapoznać się z treścią umowy lub z regulaminem jeżeli rejestrujemy się online. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności podczas całego procesu rejestracji. Warto jest zwrócić uwagę na to czy musimy podać numer naszej karty kredytowej, gdyż może to powodować w późniejszym czasie liczne problemy z anulowaniem subskrypcji. Dobrze jest zrobić porządny research na temat produktu oferowanego przez firmę, z którą zamierzamy współpracować. Dzięki sprawdzeniu oferty oferowanej przez konkurencje, porównaniu składu i cen na rynku takich samych lub podobnych produktów unikniemy sytuacji, w których będziemy sprzedawać ludziom buble niczym z telezakupów. Często wiele nieznanych dotąd na rynku produktów o kosmicznych cenach mają podobny, o ile nie taki sam skład jak popularne marki, które są o wiele tańsze.

Bardzo ważną kwestią jest także to czy sami chcielibyśmy w ogóle mieć taki produkt, wydać na niego zarobione pieniądze. Jeżeli sami uważamy dany produkt za totalny niewypał nie będziemy wystarczająco przekonujący chcąc sprzedać go innym. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do skuteczności danego produktu możemy mieć spore trudności w efektywnej sprzedaży. Gdy dana rzecz bardzo nam się podoba i jesteśmy mega wkręceni w temat i markę jaką sprzedajemy staniemy się wiarygodni w oczach naszych klientów.

Przed rozpoczęciem współpracy z daną firmą MLM należy dokładnie sprawdzić daną firmę a propos tego jak długo działa na rynku czy jakie są opinie na jej temat. Pomoże nam to znacznie nakreślić sytuację i uznać czy warto jest pracować z tą konkretną firmą.

Nie zapominajmy także, że nie ma nic za darmo. Chcąc osiągnąć opłacalny przychód w marketingu MLM musimy być konsekwentni i zdeterminowani. W taki sposób uda nam się zapracować na benefity płynące z takiego sposobu pozyskiwania przychodu.

Zobacz też:  Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Jak działa MLM

Jak funkcjonuje MLM?

Na jakich zasadach funkcjonuje system MLM? Wyjaśniamy to w 4 prostych krokach poniżej:

Krok 1. Należy zarejestrować konto oraz nabyć określone produkty o wcześniej określonej wartości minimalnej.

Krok 2. Regularne kupowanie tych produktów i efektywne ich sprzedawanie.

Krok 3. Wszelkie premie i bonusy są w stanę uzyskać wyłącznie ci, którzy rekrutują innych do własnego zespołu i mieć wymagane wyniki ze sprzedaży. Jeśli nie potrafią oni spełnić tych wymogów tracą pracę w firmie MLM.

Krok 4. Dystrybutor za każdą osobę, którą uda mu się zrekrutować otrzymuje procent od sprzedaży jaką zrobi ta osoba, najczęściej jest to pięcioprocentowa prowizja.

Czy MLM jest legalny? Różnice pomiędzy MLM a piramidą finansową

Zapewne wielu z was zastanawia się czy MLM jest, aby na pewno legalny. Sprzedaż wielopoziomowa jest dość często mylona z piramidami finansowymi, które zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach UE uznane są za zakazane. Co prawda struktura marketingu wielopoziomowego przypomina strukturę piramidy, lecz cele zakładane przez MLM są zupełnie inne niż cele piramidy finansowej. Warto podkreślić, że marketing wielopoziomowy jest metodą sprzedaży.

Podstawowym elementem MLM jest stricte sprzedaż towarów dlatego też nie jest wymagane wpłacanie określonej kwoty, aby pozyskać prawo bycia uczestnikiem. Jak już wiadomo MLM polega na tym, że dystrybutor kupuje produkty po niższej cenie sprzedając je następnie klientom po cenie katalogowej, a różnica w cenie jest jego zyskiem. Klienci płacą tylko i wyłącznie produkt, a nie za uczestnictwo. Odbiorcy nie są w żaden sposób pokrzywdzeni. Jako że ten rodzaj działalności pozyskuje zyski od wielkości sprzedaży, a nie od finansowania przez uczestników jest on wyłączony spod zakazu organizowania systemu o charakterze piramid.

MLM w pigułce

W skrócie: system MLM jest to marketing wielopoziomowy w którym można dorobić do domowego budżetu. Osoba współpracująca z firmą MLM kupuje ich produkty po niskich cenach i sprzedaje je po cenach standardowych innym ludziom. Zyskiem jest dana różnica w cenie. Przykładowymi firmami MLM są np. dobrze znane każdemu Oriflame czy Avon. Jest to świetny sposób na pozyskanie dodatkowego przychodu na własnych zasadach, a przy okazji możliwość otrzymania wielu korzystnych rabatów na dane produkty. Marketing sieciowy jest jak najbardziej legalny.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *