Jak znaleźć pracę bez doświadczenia

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Doświadczenie to bardzo ceniona rzecz. Oznacza ona, że dana osoba miała już styczność z pracą, a to z kolei oznacza, że nie trzeba będzie jej uczyć od podstaw. Mimo, że fajnie jest je mieć, to posiadanie go nie jest konieczne. Niektórzy nadal sądzą, że, aby znaleźć pracę potrzebne są studia, znajomość przynajmniej dwóch języków, pełno dyplomów, być młodym, sprawnym człowiekiem z latami doświadczenia. Mało kto pamięta o tym, że przecież każdy kiedyś zaczynał pracę i to właśnie bez doświadczenia.

Oczywiście, są pracodawcy, u których doświadczenie jest jednym z kluczowych czynników zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną, ale są przecież branże, gdzie nie jest ono potrzebne.

Aby znaleźć pracę bez doświadczenia należy pamiętać, aby nie porywać się z motyką na Słońce. Trzeba szukać takich miejsc pracy i takich zawodów, gdzie nie jest ono potrzebne. Takich miejsc jest naprawdę sporo. Nie zawsze będzie to nasza praca marzeń, ale lepszy rydz niż nic.

Jak przygotować się do szukania pracy?

Do szukania pracy potrzebne Ci będzie przede wszystkim dobre nastawienie i porządne CV (o tym jak je napisać znajdziesz niżej). Dlaczego jest to tak istotne? Bardzo często bywa tak, że na jedną posadę startuje bardzo dużo osób, co skutkuje tym, że nasze zgłoszenie może zostać nawet nie otwarte. Dlatego dobre nastawienie i niezniechęcanie się, jest tu kluczowe.

Żyjemy obecnie w czasach, gdzie nie musimy chodzić i szukać karteczek na drzwiach z ofertami. Wystarczy, że otworzymy przeglądarkę internetową: OLX, pracuj.pl czy praca za rogiem to zaledwie 3 strony, gdzie szukanie pracy jest przyjemne i czytelne. Wystarczy wpisać miasto, w którym chcielibyśmy pracować i szukać okazji.

Zobacz też:  Praca jako wirtualna asystentka. Jak zacząć i ile można zarobić?

Zapewne będzie to Twoja pierwsza posada – za czym więc warto się rozglądać? Bez doświadczenia na pewno dostaniesz pracę w sieciówkach ubraniowych. Tam nie wymaga się książeczki sanepidowskiej, jak będzie to w przypadku pracy kelnerki, barmanki czy sprzedawczyni w sklepie z żywnością. Jeśli jednak posiadasz zaświadczenie od sanepidu, Twoje możliwości się rozszerzają.

Szukanie pracy bez doświadczenia

Jak szukać żeby znaleźć – praca bez doświadczenia

Szukanie posady wymaga od nas cierpliwości, czasu oraz włączonego dzwonka w telefonie, na wypadek kontaktu. Kiedy już wyślemy sporą liczbę aplikacji, a nasze CV spodoba się pracodawcom nasza komórka będzie gorąca od ciągłych telefonów.

Pracodawca chcąc zaprosić nas na rozmowę, poda nam dzień i godzinę. Pamiętajmy, aby na takie spotkanie zjawić się punktualnie w stroju do tego adekwatnym. Nie musimy ubierać się jak na ślub, ale czyste, schludne i wyprasowane ubrania to podstawa zrobienia pierwszego, dobrego wrażenia.

Ne jego pytania odpowiadaj wyraźnie i zgodnie z prawdą. Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie, przecież ma ono krótkie nogi.

Taka okazja dla wielu z nas jest stresująca. Jeśli poczujemy się bardziej komfortowo możemy postarać się choć trochę rozluźnić atmosferę i na przykład opowiedzieć anegdotkę, która wpasuje się do tematu rozmowy.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że poszukiwania pracy nie jest łatwe, szczególnie kiedy na głowie mamy rodzinę i/lub nieopłacone rachunki. Jednak ogromne chęci i zaangażowanie naprawdę mogą zdziałać cuda.

Jak napisać CV

Jak napisać CV?

CV to nasza wizytówka. Powinno być one ciekawe i intrygujące, w skrócie takie, że pracodawca je zapamięta. Co powinno zawierać takie CV i jak je napisać?

Jeśli chodzi o samo napisanie – w Internecie jest pełno kreatorów CV, my polecamy te na pracuj.pl, ponieważ tam jest to darmowe, łatwe i szybkie. Oprócz swoich podstawowych danych, takich jak – imię i nazwisko, adres, e-mail i telefon kontaktowy, zostaniemy poproszeni o podanie jeszcze kilku informacji.

Zobacz też:  Gdzie szukać pracy jako freelancer?

Doświadczenie, kursy, szkolenia, znajomość języków, zainteresowania. Warto tu zawrzeć wszystko od A-Z. To pomoże poznać im, nas lepiej już przed samą rozmową, a co za tym idzie możemy wzbudzić w nich ciekawość. Jeśli lubimy pisać lub malować dodatkowo warto jest stworzyć swoje portfolio. To z pewnością pomoże pracodawcom w podjęciu decyzji.

Ciekawą opcją jest dodanie zdjęcia. Z jego pomocą pracodawca zobaczy kogo ma okazje zatrudnić.

Praca w domu bez doświadczenia – może w ten sposób?

Chcesz zdobyć doświadczenie lub ciekawą pracę, ale Twoja sytuacja zdrowotna bądź rodzinna Ci na to nie pozwala? Nie jesteś sama. Bardzo wiele osób jest przez to skazanych na siedzenie w domu bez żadnego zajęcia. Jednak tak nie musi być.

W obecnych czasach home office jest wiele prac, które nie wymagają doświadczenia, a dodatkowo możemy w 100% wykonywać je w domu. Wiele sklepów internetowych, a nawet stacjonarnych szuka kogoś do pomocy w prowadzeniu bloga, strony lub kogoś kto będzie odpisywał na wiadomości.

Prace te nie wymagają doświadczenia, a jedynie zaangażowania, lekkiego pióra i kultury do drugiej osoby. Nawet jeśli nigdy nie pracowałaś w ten sposób, warto jest spróbować swoich sił właśnie w taki sposób.

Powodzenia!

4.6/5 - (31 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *