Kwota brutto i netto

Co oznacza kwota brutto i netto?

Na co dzień w sklepie, przy wypłacaniu wynagrodzenia – pieniądze towarzyszą nam na okrągło, a co za tym idzie, kwota brutto i netto. Terminy te są na ogół znane, a rozróżnianie ich nie sprawia nam większego problemu. Są jednak osoby, dla których jest to wciąż zagadka, a ich zastosowania nie są nam do końca znane. Oczywiście, oprócz zastosowania do cen, odnoszą się również do mas produktów, najczęściej spożywczych.

Kwota brutto i netto odnoszą się do wartości towaru bądź usługi. Tym co je różni jest ich wartość, która zależy od tego czy obciążona jest na przykład podatkiem. Skupmy się jednak na tych terminach od podszewki.

  1. Brutto – wartość towaru/usługi wraz ze wszystkimi obciążeniami, co czyni ją wyższą od kwoty netto.
  2. Netto – wartość towaru/usługi bez obciążeń, co czyni ją niższą od kwoty brutto.

W zależności od tego jak używamy tych dwóch terminów, ich znaczenie będzie się różnić.

Kwota brutto netto a nasze wynagrodzenie

W kontekście wynagrodzenia, który wypłacany jest pracownikowi za wykonaną daną ilość godzin pracy, wyróżniamy dwie wartości:

  1. Wartość brutto wynagrodzenia – jest to całkowita kwota wynagrodzenia, która uwzględnia wszystkie dodatkowe koszty: ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i podatek dochodowy – PIT.
  2. Wartość netto wynagrodzenia – jest to kwota wynagrodzenia wypłacana pracownikowi przez pracodawcę, odliczając od tego wszystkie dodatkowe koszty. Do zapamiętania, a jednocześnie rozróżnienia tych dwóch wartości, damy Wam małą radę. Kwota netto jest wartością na rękę – nazwijmy to zasadą dwóch

Jak obliczyć kwotę netto?

Rozróżnienie tych kwot jest szczególnie ważne podczas podpisywania umowy, ponieważ na niej najczęściej podawana jest kwota brutto, czyli ta wyższa. By policzyć z niej kwotę netto możesz użyć specjalnego kalkulatora, który znajdziesz w Internecie lub zrobić to samodzielnie. Po pierwszej wypłacie wpisz swoją wypłatę w kalkulator i podziel ją przez ilość godzin, które przepracowałeś.

Zobacz też:  Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? 9 sposobów

Cena brutto netto. Co powinien wiedzieć konsument?

Kwota jaką płaci każdy z nas przy kasie, jest ceną brutto. Sprzedawca zobowiązany jest do podania jej na paragonie, a my jako konsumenci musimy znać tę cenę z półki sklepowej. Sprzedawca nie może ukazać nam ceny netto, czuli tej niższej jako początkowej, zmuszając nas jednocześnie do obliczania kwoty końcowej.

W przypadku, gdyby cena na półce była niższa niż ta na kasie, to liczy się dla nas ta kwota, która znajduje się na półce i zgodnie z prawem konsumenta to właśnie ona musi zostać naliczona na nasz paragon.

Sklepowa cena brutto składa się z ceny netto + stawki podatku VAT (najczęściej jest to 23%, jednak w przypadku artykułów spożywczych częściej spotkamy 5% lub 8%).

Kto może płacić cenę netto?

O ile normalni konsumenci płacą cenę brutto to inaczej jest w przypadku przedsiębiorców. Kiedy przedsiębiorca kupuje jakiś produkt na potrzeby firmy, na przykład laptop czy telefon, zapłaci on w sklepie cenę brutto, ale odlicza on sobie później podatek VAT, dzięki czemu końcowo płaci on cenę niższą, czyli cenę netto.

4.7/5 - (32 votes)

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *