Jak przestać się przejmować

Jak przestać się przejmować?

„Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził” – to powiedzenie jest, nie dość, że bardzo prawdziwe to na dodatek adekwatne do dzisiejszego artykułu. Ludzie, czy tego chcemy czy nie, są różni. Każdy lubi coś innego. Nie ma dwóch jednakowych osobowości. Nawet bliźniacy, zawsze będą się od siebie różnić. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, na przykład wychowaniem czy pochodzeniem.

Społeczeństwo w jakim żyjemy – rodzina, znajomi – determinuje wiele obszarów naszego życia. Role, reakcji interpersonalnych, jakie spełniają one w codziennym życiu każdego z nas nie jest łatwa do zbagatelizowania. Dlaczego?

Naturalną rzeczą w ludziach jest potrzeba przynależności i akceptacji przez środowisko. Każdy chce mieć znajomych, prawdziwych przyjaciół i czuć się przy nich swobodnie, wiedząc, że nas akceptują. Jest nam miło, kiedy ktoś nas lubi, docenia, czy powie dobre słowo.

To wszystko sprawia, że brak akceptacji czy zła opinia na nasz temat, tak bardzo wstrząsa wieloma. Szczególnie traci wtedy nasze poczucie własnej wartości. Więc jak przestać się przejmować?

Jak przestać się przejmować opinią innych

Jak przestać się przejmować opinią innych?

Poczucie braku akceptacji oraz przejmowanie się opinią innych, bardzo często zakorzenione w nas jest już od dzieciństwa. Być może byłaś porównywana do starszego/młodszego rodzeństwa bądź kuzynostwa, a może nauczyciele w szkole mieszali Cię z błotem, ponieważ coś poszło nie tak jak miało? A może po prostu starasz się dogodzić wszystkim wkoło, zapominając o sobie? Bez względu na to jaki jest Twój powód, przejmowanie się, nie wpływa na nas dobrze.

Jednak zanim zaczniemy nad tym pracować, warto zastanowić się: po co przejmujemy się opinią innym i co nam to daje. Przeanalizowanie Twoich odpowiedzi, będzie kluczowe do znalezienia rozwiązania.

  1. Bądź asertywna – pozwól innym oraz samej sobie do posiadania i wyrażania opinii z szacunkiem. Pomyśl, dlaczego ktoś powiedział tak, a nie inaczej. To pozwoli Ci także na spojrzenie na swoją osobę trochę łagodniejszym spojrzeniem.
  2. Zacznij powoli – z niczym nie musisz się spieszyć, to wszystko jest tylko i wyłącznie dla Twojego dobra. Nie możesz robić czegoś na przymus lub nie w swoim tempie.
  3. Sama nie oceniaj – jeśli w Twojej głowie pojawią się negatywne myśli o innych, spróbuj je zmienić na neutralne.
Zobacz też:  Pracoholizm - czym jest? Objawy i leczenie

Pamiętaj wszystkim nie dogodzisz

Tak jak już wspominaliśmy. Każdy jest inny i każdy lubi co innego. To sprawia, że każdy jest wyjątkowy na swój sposób. My osobiście nie znamy osoby, którą wszyscy lubią. Najważniejsze co musisz sobie przyswoić to właśnie to, że nie jesteś zupą pomidorową, aby wszyscy Cię lubili, a nawet akceptowali.

Tak jak w przypadku pomidorów – osoby uczulone nie jedzą ich, tak samo jest z Tobą. Dla jednych możesz być za bardzo miła, dla innych zbyt wredna, a jeszcze inni nie będą, tak o po prostu, widzieć w Tobie materiału na ich koleżankę. I to jest jak najbardziej ok. Każdy ma prawo do własnego zdania i utrzymywania kontaktu z tymi, z którymi chce.

Bądź pokorna ale nie daj sobie wejść na głowę

Ta rada jest bardzo ważna. Pokora połączona z szacunkiem, a jednocześnie znajomościom swojej wartości i trzymanie swojego zdania jest czymś niesamowitym, na co wiele osób sobie nie pozwala. Konsekwencją takiego zachowania jest właśnie, danie wejść sobie na głowę. Taka osoba zrobi wszystko, dla wszystkich, bardzo często nie myśląc o sobie.

Altruizm oczywiście jest docenianą cechą, ale tylko wtedy, kiedy my zgadzamy się z tym w 100% i wszystko robimy z własnej, dobrowolnej woli. Koniecznie musisz zacząć nazywać swoje uczucia i potrzeby. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma prawo czegoś pragnąć.

Zastanów się czy to jest dobre wobec Ciebie, że inni czegoś wymagają, nie dając nic od siebie.

Terapia

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Niekiedy nadmierne przejmowanie się innymi, wpływa na nas tak negatywnie, że sami nie potrafimy sobie z tym poradzić. Tu z pomocną ręką przychodzi do nas psycholog/psychiatra. Razem z nim będziesz mogła opracować cały ten temat od początku do końca.

Zobacz też:  Przemoc ekonomiczna: Czym jest i jak sobie z nią radzić?

Warto podjąć taką decyzję szczególnie wtedy, kiedy nasze codzienne funkcjonowanie zostanie zaburzone, a my sami nie jesteśmy sobie w stanie z tym poradzić. Nic nie zastąpi Ci prawdziwej porady specjalisty.

4.7/5 - (27 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *