Jak zaplanować budżet domowy

Jak zaplanować budżet domowy?

Jeśli chcesz być bogaty, musisz być gospodarny. Bez rozsądnego wydawania pieniędzy, będziemy je tylko i wyłącznie tracić. Życie każdego z nas jest przewrotne, a nieoczekiwane wydatki czyhają na nas za rogiem. Warto więc być przygotowanym na taką okoliczność. Jednak zanim podpowiemy Wam jak zaplanować budżet domowy, zastanówmy się – co to jest budżet domowy?

Budżet domowy to nic innego jak starannie i dokładnie rozpisany spis wydatków, plan oszczędnościowy oraz narzędzie, które da Ci jasny i przejrzysty wgląd do tego wszystkiego. No właśnie, aby zaplanować nasze wydatki, musimy mieć do tego specjalne narzędzie, które będzie dla nas proste w obsłudze i czytelne.

Dla wielu takim narzędziem jest Excel, czyli program z rubryczkami. Ten program po wpisaniu odpowiednich kombinacji obliczy wszystko za nas. Nie musimy się więc obawiać błędów w liczeniu. Dodatkowo posiada on opcje kolorowania, właśnie tych rubryczek, dzięki czemu wszystko staje się czytelniejsze.

Jeśli jednak boisz się nowoczesnych rozwiązań zawsze możesz skorzystać z notesu lub tablicy ściennej. Pamiętaj jednak, że warto mieć wgląd do budżetu domowego z poprzednich miesięcy, a nie tylko bieżącego. Ale o tym później…

Zalety prowadzenia budżetu domowego

Idealny budżet domowy

Jaki on jest? Idealny budżet domowy, jest wtedy, gdy jest on starannie zaplanowany, a każdy wydatek do niego zapisywany. Musimy nauczyć się, aby każdy, nawet najmniejszy, wydany pieniądz wpisać i zastanowić się czy jest to jednorazowy zakup, a może będę to kupować częściej. Pamiętaj, że nawet jeśli dany miesiąc był bardziej obfity w wydatki wszystko możesz poprawić i zapisać ile końcowo wydaliśmy.

Zobacz też:  Ciągła senność - diagnoza, przyczyny, objawy. Jak poradzić sobie z hipersomią?

Bez dyscypliny oraz samozaparcia, budowanie budżetu domowego nie będzie miało najmniejszego sensu. W takim budżecie musimy wziąć pod uwagę:

  • Stałe wydatki
  • Poduszkę bezpieczeństwa
  • Oszczędności

W tym artykule zajmiemy się dokładną analizą każdego z nich.

Stałe wydatki – podsumowanie kosztów życia

Każda z nas jest inna, dlatego stałe wydatki każdej z nas, również będą inne. Zaczynając od produktów jakie kupujemy, kończąc na ich cenach. W zależności od tego, ile zarabiamy, powinniśmy wiedzieć to, na ile możemy sobie pozwolić. Co będzie zaliczać się do stałych wydatków?

Koszty życia to przede wszystkim: opłaty za dom lub mieszkanie (wliczając to prąd, gaz, ogrzewanie, wodę itp.), żywność – w zależności od tego, ile osób mieszka w danym mieszkaniu taką ilość jedzenia się kupuje, ubrania oraz żywność dla naszego pupila o ile takowego posiadamy.

Przeanalizujmy każdy miesiąc, sumiennie zabierajmy paragony z lad sklepowych, aby mieć dokładny obraz tego na co dokładnie wydajemy pieniądze. Dzięki temu nasz budżet domowy będzie dokładny, a nie liczony „na oko”.

Poduszka bezpieczeństwo

Poduszka bezpieczeństwa

Dla wielu ludzi brak nawet jednej wypłaconej pensji, oznacza spore kłopoty finansowe. Często jest to spowodowane brakiem prowadzenia budżetu domowego, nie wspominając już o posiadaniu poduszki finansowej. Jednak, co to jest poduszka finansowa i dlaczego jest ona ważna?

Poduszka finansowa to nic innego jak zabezpieczenie się na wypadek braku dochodu, który umożliwia nam swobodne życie, bez zmieniania jego poziomu. Wysokość takiej poduszki, uzależniona jest przede wszystkim od naszych zarobków, a co za tym idzie od tego, ile możemy na nią poświęcić.

W obecnych, bardzo niepewnych czasach taka poduszka jest niezbędna do funkcjonowania. Pozwala ona spać spokojnie. W razie, gdyby nasz dochód został odcięty, my możemy spokojnie skupić się na szukaniu nowej pracy, nie zadłużając się.

Zobacz też:  Jak zarejestrować znak towarowy?

Oszczędzanie pieniędzy

Oszczędności

Tutaj śmiało możemy planować jak i kontrolować stan naszych oszczędności. Jak to sobie ułatwić? Doświadczenie pokazuje, że więcej oszczędzamy, kiedy wiemy na co oszczędzamy. Co to znaczy? Ustalmy sobie jasne cele, na które oszczędzamy. Mogą to być wymarzone wakacje, kolejna para butów lub spłata kredytu. Jesteśmy różne, więc każda z nas ma coś innego.

Jeśli już zaczęłaś oszczędzać to wiesz, ile mniej więcej udaje Ci się zaoszczędzić w skali miesiąca. Jeśli jest to dopiero przed Tobą, bez obaw. Po wypisaniu wszystkich wydatków, zostanie Ci kwota, którą możesz rozdzielić między poduszkę finansową, a oszczędności.

Zarobki – Wydatki = Oszczędności

Ograniczenie wydatków

Ograniczenie stałych kosztów

Chyba każda z nas ma coś takiego, co samo pobiera jej daną kwotę w miesiącu. Netflix, Spotify, a może jakiś klub członkowski. Nie zważając na to co to jest, często o tym zapominamy.

Warto wypisać wszystkie takie wydatki i zastanowić się, co tak naprawdę jest mi potrzebne. Mimo, że większość takich wydatków to małe kwoty, to kiedy zbierzemy je wszystkie do kupy i podliczymy w skali roku, uzbiera się ładna sumka.

Kolejny dobrym pomysłem jest znalezienie osób do wspólnego płacenia. Jedno konto, kilka profili, przez to wydamy mniej.

Jakie są zalety prowadzenia budżetu domowego?

  • Jasny obraz wydatków,
  • Wprowadzenie oszczędności i poduszki finansowej,
  • Brak obawy przed nagłymi wydatkami,
  • Spokojna głowa i mocny sen,
  • Stałe kontrolowanie finansów,
  • Rozsądne wydawanie pieniędzy,
  • Zadowolenie ze swojej sytuacji ekonomicznej.

Aplikacje do budżetu domowego

Aplikacje do prowadzenia budżetu domowego

  1. Money Lover – aplikacja ta jest darmowa i umożliwia Ci stworzenie budżetu finansowego krok po kroku, kontrolowania swoich oszczędności oraz śledzenia wydatków. Dużym plusem tej aplikacji jest możliwość stworzenia portfela, dzięki, któremu cała rodzina może kontrolować wydatki.
  2. Kontomierz – oprócz tego co oferuje jego poprzednik, on posiada bardzo przydatną, tajną broń – synchronizacje z kontami w banku.
  3. Moje finanse – jest zdecydowanie prostsza w obsłudze niż jej dwie poprzedniczki, dlatego zaleca się ją początkującym.
  4. PanParagon – aplikacja ta umożliwia Ci kontrolowanie swoich paragonów za zakupy. Wystarczy tylko zrobić zdjęcie!
4.7/5 - (30 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *