Jak poradzić sobie z samotnością?

Jak poradzić sobie z samotnością?

Każdy z nas miewa czasem gorsze dni, które spowodowane są różnymi sytuacjami. Samotność to zjawisko społeczne, które w ostatnim czasie zbiera solidne plony. Obecna sytuacja na świecie, niepewność oraz drogie wizyty u specjalistów wcale nie poprawiają tego stanu rzeczy, a wręcz przeciwnie, tylko je pogłębiają.

Samotność zazwyczaj kojarzyła nam się ze starością, emeryturą, żałobą lub singlami, którzy bezskutecznie szukają swojej drugiej połówki. Jednak warto zatrzymać się na chwilę i odrzucić te przykre stereotypy. Kiedy naprawdę przyjrzymy się temu jak wygląda samotność, możemy być naprawdę zaskoczeni.

Poczucie samotności może dopaść każdego z nas, bez względu na nasz stan majątkowy, pozycję społeczną czy posiadanie partnera/partnerki. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak sobie z nią poradzić. Często bywa tak, że pomoc i dobre słowo bliskich nie wystarczy. W takich sytuacjach musimy podnieść głowę do góry i znaleźć inny sposób. Jak poradzić sobie z samotnością?

Czym jest samotność?

Zanim zaczniemy zastanawiać się jak poradzić sobie z samotnością, dowiedzmy się czym jest samotność. Samotność to stan, w której odczuwamy brak bliskiej relacji. Może to spowodować brak poczucia bezpieczeństwa oraz zachwiać naszą równowagę społeczną. Wiele osób skarży się na samotność, kiedy nie mają obok siebie osoby, z którą mogłyby porozmawiać czy najprościej w świecie się wypłakać.

Na samotność narażone są osoby w każdym wieku i każdy może przechodzić przez nią inaczej. Są osoby, które będą unikać spotkań towarzyskich, a są też tacy, którzy będą próbować zatkać czymś pustkę, imprezując bądź umawiając się na randki.

Niezależnie od tego, ile masz lat oraz jak próbujesz sobie radzić z samotnością, każdy zasługuję na drugą wartościową osobę, która będzie przy nas w dobrych i złych chwilach.

Zobacz też:  Mediacja - czym jest i czy warto z niej korzystać?

Różne oblicza samotności

  1. Samotność z wyboru

Pamiętajmy, samodzielność czy życie samemu nie oznacza samotności. Na świecie żyje miliony ludzi, którym lepiej jest samym ze sobą. I oczywiście, utrzymują one kontakty towarzyskie, ale nie potrzebują nikogo do życia z nimi na co dzień.

  1. Samotność singla

Chyba każdy z nas kiedyś doświadczył tego typu samotności. Jest ona szczególnie trudna do zniesienia po rozstaniu, kiedy musimy na nowo rozpocząć nowy tryb życia bez drugiej osoby. Tu najbardziej pomocni mogą okazać się nasi przyjaciele, którzy chcąc wyciągnąć nas z tak zwanego dołka, będą oferować nam różne atrakcje. Dajmy się na nie zaprosić.

  1. Samotność w związku

Niestety, ale niekiedy bywa tak, że w wieloletnim związku nastaje kryzys i jedna z osób czuje się osamotniona i nie doceniona przez drugą osobę. Jeśli właśnie takie uczucie zaczyna dominować w całej relacji, warto jest zastanowić się nad zmianą. Szczera rozmowa jest tu kluczowa. Opowiedzmy partnerowi o swoich obawach i troskach, dajmy mu także się wypowiedzieć. Uważnie słuchajmy i postarajmy się znaleźć rozwiązanie.

Dlaczego nie chcemy być samotni?

Tworzenie stałych jak i głębokich więzi, jest dla większości z nas bardzo ważne. Założenie rodziny i posiadanie dzieci to dla wielu z nas priorytet, o który ciągle zabiegamy. Chęć znalezienia dobrze płatnej pracy, kochającego partnera lub partnerkę, zawarcie związku małżeńskiego, a następnie dzieci to wizja życia wielu z nas.

To, dlaczego nie chcemy być samotni zawdzięczamy ewolucji. Człowiek od początku swojego istnienia wiedział, że przynależność do jakiejś jednostki, zapewni mu zdolność przetrwania. Przynależąc do jakiejś grupy czuł się on bezpiecznie, miał dostęp do pożywienia oraz możliwość rozmnażania się i posiadania potomstwa.

To ukształtowało nas tak, że samotność rzadko kojarzy nam się z czymś pozytywnym. Warto tu też wspomnieć o tym, że dalej często stosowaną karą, na przykład w więzieniach, jest właśnie izolatka, gdzie jest tylko człowiek i puste cztery ściany.

Zobacz też:  Co to są mapy myśli? Sposób na efektywne notatki

Jak nie radzić sobie z samotnością?

  • Nie zatracaj się w alkoholu – alkohol to bardzo niebezpieczna używka, która niekontrolowana, szybko uzależnia. Bardzo często w przypadku jakiś problemów czy smutnych momentów sięgamy po kieliszek wina bądź wódki. Musimy uważać na to, aby nie stało się to naszą rutyną.
  • Nie pożeraj smutków – jedni w stresowych sytuacjach nie jedzą nic, inni zjedliby konia z kopytami. Niezdrowe przekąski, jedzenie dużych ilości niezdrowych tłuszczy czy fastfoodów negatywnie wpływa na nasze zdrowie.
  • Nie prześpij życia – sen to kolejna częsta odskocznia ludzi samotnych. Mimo, że podczas snu, czas szybciej leci, musimy mieć na uwadze to, że takie rozwiązanie w niczym na nie pomoże.

Jak radzić sobie z samotnością?

  • Aktywność fizyczna – świeże powietrze, spotkanie nowych ludzi na siłowni, zabawa w basenie, a może spacer z psem po parku – to wszystko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, a bardzo często także na nasze poczucie psychiczne. Dotlenienie się pozwoli nam spojrzeć trochę inaczej na inne sprawy.
  • Wolontariat – jest to nie tylko dobry sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także idealna okazja, aby uczynić coś dobrego. Kochasz psy? Wyprowadzaj je na spacery, tresuj, spraw, aby one również poczuły się kochane.
  • Podróżowanie – to świetna okazja na wyrwanie się z domu lub rodzinnego miasta i zobaczenie czegoś nowego. Nowe, piękne miejsce z pewnością wpłynie na nasz nastrój.
  • Zasięgnij rady u specjalisty – terapia oraz relacja między pacjentem, a lekarzem jest niezastąpiona.
4.8/5 - (16 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *