jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? 9 sposobów

Internet już dawno wprowadził się do naszego życia i to na stałe, bez możliwości rozstania. Tak mocno jesteśmy uzależnieni od światowej sieci przesyłu danych, że dotyka ona wszystkich najważniejszych życiowych kwestii – zdobywania informacji, kontaktów międzyludzkich, robienia zakupów, pracy, korzystania z rozrywki czy załatwiania spraw urzędowych. Niestety, na każdym kroku czyhają oszuści i naciągacze, polujący na mniej uważnych użytkowników. Oto 9 dobrych zasad, które powinien znać i stosować każdy użytkownik sieci, niezależnie od wieku!

Dlaczego tak chętnie korzystamy z Internetu?

Surfowanie w sieci to już codzienność, która dotyczy nie tylko przeglądania informacji, rozsyłania poczty czy korzystania z serwisów rozrywkowych. Obecnie Internet służy także w sprawach bankowych i urzędowych, robieniu zakupów, jest częścią pracy wielu osób, pomaga uczniom w nauce, a dorosłym poszerzać swoje kwalifikacje.

Wiele osób i instytucji, o firmach nie wspominając, nie będzie w stanie funkcjonować bez dostępu do sieci. Korzysta z niej coraz większy procent ludzi na świecie. Wraz z rosnącą liczbą użytkowników, rośnie też niebezpieczeństwo trafienia tam na oszusta czy naciągacza. Starają się oni odwrócić naszą uwagę, by w nielegalny sposób zyskać dodatkowe korzyści. Niektóre z nich dotyczą jedynie naszej uwagi, inne mogą narazić nas na poważne straty, a jeszcze inne nastawione są wyłącznie na kradzież naszych pieniędzy z banku.

Jak się przed tym wszystkim bronić? Warto być świadomym użytkownikiem, który podchodzi z rozwagą i lekką nieufnością. Nie zaszkodzi też trochę podstawowej wiedzy. Oto nasza propozycja 9 sposobów na bezpieczne korzystanie z Internetu.

Zobacz też:  Jak podnieść swoją samoocenę? 9 sprawdzonych metod

Łącz się tylko z zaufanymi sieciami

W miarę możliwości powinniśmy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych sieci, z których pobieramy Internet. Za bezpieczne uważa się sieć domową lub służbową (o ile są one odpowiednio zabezpieczone np. hasłem). W przypadku korzystania z Internetu poza domem najlepsza będzie transmisja komórkowa.

W sieciach publicznych – w centrach handlowych, hotelach, restauracjach, biurowcach i innych darmowych dostawcach, zrezygnujmy z logowania się do bankowości, na pocztę czy do pozostałych ważnych dla nas serwisów.

Zainwestuj w antywirusa

Dla naszego komputera nie mi nic lepszego niż porządny program antywirusowy. Nowoczesne rozwiązania oferują naprawdę kompletną ochronę, także w przypadku zwykłego surfowania po sieci. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór płatnej opcji. Darmowe antywirusy mogą być słabej jakości i posiadać znaczące ograniczenia. Dobry antywirus kupimy już za 100 czy 200 złotych za roczną licencję, co jest niewielką ceną za otrzymywany poziom bezpieczeństwa. Naprawdę, nigdy nie wiadomo czy strona, z którą się łączymy, nie zechce nam zaaplikować kompletu „pasożytów” na nasz komputer.

Twórz długie i mocne hasła

Hasła to obecnie podstawowy sposób zabezpieczania naszych kont. Wszędzie. O tworzeniu i stosowaniu haseł można by napisać spory elaborat naukowy, dlatego tutaj będzie o tym krótko i treściwie.

Stosujmy hasła długie, składające się przynajmniej z kilkunastu znaków (12 to naprawdę bardzo bezpieczne minimum). Wśród nich powinny być duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Do tego nie powinniśmy tego samego hasła używać w kilku miejscach. Wyciek danych z jednego z nich spowoduje, że ktoś może zyskać dostęp do szeregu naszych kont.

Ze względu na dużą liczbę posiadanych kont, może być problem z tworzeniem i zapamiętywaniem tak wielu haseł. Najważniejsze i najbezpieczniejsze powinno być hasło do poczty. Co do reszty, to możemy skorzystać z menadżerów haseł, czyli programów przechowujących nasze pozostałe dane do logowania. Wtedy jeszcze niezbędne będzie dobre hasło do samego menadżera.

Zobacz też:  Okulary do komputera – czy warto w nie inwestować?

Stosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe, inaczej dwuetapowe logowanie, to dodatkowe zabezpieczenie przy procesie logowania lub pobierania zasobów. Ma na celu dodatkowe potwierdzenie, że loguje się prawdziwy właściciel konta. To świetna metoda w świecie coraz częściej wykradanych danych do logowania.

Najprostszym przykładem tej metody jest logowanie się za pomocą loginu i hasła, a dodatkowym potwierdzeniem jest wpisanie kodu otrzymanego na wskazany numer telefonu. Dwustopniową weryfikację stosują też banki np. przy przelewach, które czasem wymagają dodatkowego potwierdzenia kodem lub poprzez zalogowanie się do aplikacji mobilnej.

Przy tej metodzie, nawet jeżeli złodziej wykradnie nam dane i dostanie się na nasze konto, to nic nie zrobi bez naszego telefonu.

Korzystaj z bezpiecznych stron

Najbezpieczniej jest wchodzić jedynie na te strony, które posiadają certyfikat bezpieczeństwa. Przesyłanie danych na takich stronach jest dodatkowo szyfrowane i trudniej jest je przechwycić. O bezpiecznej stronie informuje nas ikonka kłódki przy adresie strony oraz protokół HTTPS w samym adresie witryny.

W przypadku wejścia na niezabezpieczoną witrynę, szybko poinformuje nas o tym przeglądarka. Dodatkowo czasem programy antywirusowe mają swoje systemy filtracji bezpiecznych stron, które mogą być dodatkowym potwierdzeniem.

Uważaj na podejrzane maile i zawarte w nich linki

Poczta elektroniczna to jedna z najchętniej wykorzystywanych dróg przez oszustów. Obecnie otrzymujemy ogromne ilości maili, wśród których są m.in. newslettery, ale i wszelkiej maści spam i inne niechciane wiadomości. Przestępcy uwielbiają umieszczać w nich fałszywe linki, których kliknięcie może spowodować atak hakera albo zainfekowanie urządzenia szkodliwym oprogramowaniem.

Unikajmy klikania w linki z maili, zwłaszcza od osób nieznanych, dziwnie brzmiących nazw czy adresów zagranicznych. Łamana polszczyzna w treści to kolejny sygnał ostrzegawczy, tak samo jak wszelkiego rodzaju prośby o pomoc i inne słowne zachęty do kliknięcia linku.

Zobacz też:  Nagrywanie rozmowy telefonicznej - Najlepsze sposoby

Unikaj podawania danych osobowych i numeru karty

Należy całkowicie unikać podawania swoich danych osobowych w sieci. Wyjątkiem są sprawdzone sklepy internetowe, strony rządowe, bankowość elektroniczna czy zakup usług świadczonych online, które wymagają weryfikacji osoby lub firmy (np. zakłady bukmacherskie czy księgowość online).

Na wszystkie inne prośby i groźby nie reagujmy. Samo podanie imienia i nazwiska nie będzie szkodliwe, ale podanie dalej numeru PESEL czy numeru i serii dowodu osobistego, może być już niebezpieczne. Tak samo jak podanie numeru karty płatniczej wraz z kodem cvc widocznym na jej odwrocie.

Pamiętaj o aktualizacjach

Do utrzymania bezpieczeństwa na odpowiednim poziomie pomoże nam też oprogramowanie takie jak system, program antywirusowy czy przeglądarka internetowa. Warto zadbać o ich aktualizację i nie odkładać jej na później. Stare wersje oprogramowanie bez odpowiednich łatek bezpieczeństwa stale są wykorzystywane przez internetowych przestępców, tylko wyszukujących takie okazje. Aktualizacje najczęściej wymagają tylko naszego potwierdzenia ich wykonania, reszta robi się automatycznie i zajmuje maksymalnie kilkanaście minut.

Nie panikuj i nie działaj pochopnie – zabezpiecz co ważne

Jeżeli już padniemy ofiarą internetowych naciągaczy, to naprawdę nie ma co panikować i działać pochopnie. A już na pewno nie warto natychmiast spełniać żądań oszusta. O ile nie mamy nic na sumieniu, to groźby wrzucenia kompromitujących nas materiałów można włożyć między bajki. Odłączmy od komputera dyski zewnętrzne, a samego laptopa od sieci. Skontaktujmy się też z policją i zgłośmy sprawę. Internetowe oszustwa i próby wyłudzenia to też łamanie prawa.

Jedyną natychmiastową reakcją, którą możemy wykonać, jest telefon do banku i zabezpieczenie naszego konta czy karty, gdy istnieje ryzyko dostępu oszustów do naszych środków płatniczych.

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? – podsumowanie

Podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w sieci nie są skomplikowane i nie wymagają od nas specjalistycznej wiedzy. Zdrowy rozsądek, ograniczone zaufanie i dbałość o zabezpieczenia po naszej stronie, wystarczą do prostego przeglądania sieci, komunikacji czy płatności za zakupy. Dopiero w przypadku prowadzenia biznesu online, działaniach na danych osobowych czy większych i częstszych płatności online, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia.

4.6/5 - (22 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *