Oszczędzanie na co dzień

Oszczędzanie pieniędzy – dlaczego jest ważne?

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale to właśnie, dzięki nim jesteśmy w stanie przetrwać. Życie z dnia na dzień zaskakuje nas nowymi sytuacjami. To właśnie główny powód, dla którego warto mieć pieniądze na czarną godzinę. Złamana łapa naszego pupila, pilny, nieplanowany wyjazd czy świetna okazja wakacyjna do państwa, które zawsze chcieliśmy odwiedzić. To wszystko wymaga nie tylko czasu, ale również nakładu finansowego i bardzo często, niemałego.

Poduszka bezpieczeństwa jest także ważna, kiedy stracimy pracę lub nasze główne źródło utrzymania. Wtedy to właśnie uzbierane przez nasz fundusze, dadzą nam możliwość na „normalne” życie. W innym przypadku będziemy zmuszeni do zadłużenia się w bankach lub u rodziny.

Wielu z nas wydaje się, że zarabiamy za mało, aby móc odkładać. Często myślimy, że nie opłaca się zbierać małych kwot, a tylko te duże. W tym artykule przedstawimy Ci aż 7 sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze na co dzień.

Jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy w obecnych czasach naprawdę nie jest trudne. Mamy do tego sporo przydatnych pomocy. Jednym z nich jest konto oszczędnościowe w banku. Jego założenie zajmuje dosłownie chwilę. Możemy przelewać na nie dowolną kwotę pieniędzy i mieć je na „w razie w”. Przed jego założeniem dokładnie przejrzyj umowę, jaką oferuje Ci bank. Zapoznaj się z płatnościami za przelewy czy wybieranie pieniędzy z bankomatu.

Zobacz też:  Jak tworzyć fajne opisy do zdjęć na Instagram?

Kolejnym, tradycyjnym sposobem jest tak zwana skarpeta, gdzie trzymamy gotówkę. Ta metoda jednak jest mniej bezpieczna niż poprzednia. W przypadku kradzieży pozbędziemy się całej kwoty. Dodatkowo pieniądze trzymane w domu, które w każdej chwili możemy wziąć, kuszą bardziej.

Jak zacząć oszczędzać?

Początki zawsze są najtrudniejsze i bardzo często to właśnie one nas zniechęcają. Nie inaczej jest z oszczędzaniem pieniędzy. Jak więc zacząć to robić?

  1. Podejdź do oszczędzania jak do normalnej rzeczy. Wiele osób uważa, że oszczędzanie równa się z odmawianiem sobie każdej, nawet najmniejszej, przyjemności. A tak wcale nie musi być. Jeśli jest to potrzeba, która nie potrzebuje dużego nakładu finansowego i wiesz, że możesz sobie na nią pozwolić – śmiało, kup to.
  2. Postaw sobie cel. Jeśli chcesz uzbierać na coś konkretnego, myśl o tym za każdym razem, gdy odkładasz pieniądze. Możesz zapisywać sobie, ile już masz w notatniku i jak blisko celu jesteś. Taka motywacja z pewnością Ci pomoże.
  3. Zacznij od małych rzeczy, nie rzucaj się na głęboką wodę. Tak jak już wspominaliśmy, nie musisz od razu odkładać sporych kwot. Rozpocznij od małych, a z czasem możesz je zwiększać.

Te trzy, proste kroki na pewno pomogą Ci w rozpoczęciu zabawy z oszczędzaniem.

Jak oszczędzać na co dzień – 7 sprawdzonych sposobów

Nie musisz od każdej, miesięcznej wypłaty odkładać po 50 czy 100 złoty. Możesz nauczyć się oszczędzać na co dzień. W wielu przypadkach wychodzi to nawet więcej niż początkowo sobie zakładaliśmy. Jakie są to sposoby i jak je wcielić w życie?

Rób jedne większe zakupy w dużych marketach

Wiadomo nie od dziś, że te większe markety są tańsze niż małe, osiedlowe sklepiki. Warto jest więc tam robić zakupy. Zanim jednak się tam wybierzesz, zrób listę rzeczy, których potrzebujesz. Masz wtedy pewność, że o niczym nie zapomnisz, a na dodatek kupisz tylko to, co potrzebujesz.

Zobacz też:  5 typów ludzi, którzy nas denerwują 

Przed zakupami warto przejrzeć aktualne gazetki w sklepach i wybrać te, do których pojedziemy. Zwróć jednak uwagę na odległość pomiędzy poszczególnymi marketami. Nie warto jest jechać kolejne 10 kilometrów po jedną rzecz, tylko dlatego, że jest taniej. Prawdopodobnie produkt plus koszty paliwa wyjdą tyle samo, co to samo kupione w aktualnym sklepie.

Pamiętaj o promocjach produktów, którym kończy się termin przydatności. Bardzo często są to mięsa lub gotowe dania, które możemy zamrozić. Nic im się nie stanie, a my zaoszczędzimy.

Jeśli chcesz kupić owoce i warzywa zajrzyj na lokalny targ. Jest tam o wiele taniej niż w sklepach, a produkty są smaczniejsze.

Kupuj ubrania online lub w sklepach z odzieżą używaną

Obecnie jest sporo aplikacji, dzięki którym możemy kupić ubrania. Allegro, OLX czy Vinted to dopiero początek tej listy. Produkty tam nie są drogie, a często są nowe, nawet z metkami.  Oprócz zakupu tego, co nam się podoba, można wystawić tam rzeczy, w których my już nie chodzimy. Sprawdź swoją szafę, wypierz ubrania, zrób im ładne zdjęcia, a następnie dodaj.

Jeszcze nie tak dawno kupowanie ciuchów w sklepach z odzieżą używaną było dla większości obciachem. Czasy się jednak zmieniły. W takich sklepach możemy znaleźć oryginalne, drogie ubrania, gdzie tam będą kosztować dosłownie kilka złoty. Jest to idealny sposób na zaoszczędzenie trochę pieniędzy.

Jedz w domu nie na mieście

Posiłki domowe są nie tylko smaczniejsze, ale również o wiele tańsze. Miej na uwadze to, że restauracja, w której zamówisz jedzenie, musi zarobić, a oznacza to, że sporo przepłacasz. Gotowanie samemu rozwija nasze zdolności, a my uczymy się nowych smaków i rzeczy. Jeśli nie jesteś fanem gotowania lub po prostu tego nie potrafisz, lepiej jest kupić gotowe danie w markecie i podgrzać w domu.

Jeździj komunikacją miejską

Większość z nas codziennie dojeżdża do pracy czy szkoły. Oczywiście samochód jest o wiele bardziej wygodniejszy, ale za to droższy. Ta sama trasa, którą autobusem przejedziemy za 3 czy 4 złote, nie będzie tyle samo kosztować nas w przypadku auta. Jeśli więc Twój cel nie jest oddalony od Ciebie o długą trasę, przesiądź się w autobus. Dodatkowo małe trasy pokonuj pieszo. Taki spacer jest bardzo zdrowy dla Twojego organizmu.

Zobacz też:  Gdzie można obejrzeć film za darmo?

Kupuj duże ilości

Po przeczytaniu nagłówku na pewno macie mętlik w głowie. Jak oszczędzać i kupować dużo? A no tak. Jeśli jesz duże ilości makaronu, ryżu czy orzechów, warto jest kupować jest w dużych paczkach. Wychodzą one wtedy o wiele taniej niż kupowanie w paczuszkach po 400 czy 500 gram.

Czas wolny postaw na edukacje

Aby móc dodatkowo zaoszczędzić pieniądze, warto jest poszukać jeszcze innych możliwości zarobkowych. W tym celu edukuj się w wolnym czasie. W Internecie jest bardzo dużo darmowych szkoleń, które uczą bycia w zawodzie, który nie wymaga od Ciebie wielkiego zaangażowania. Dla przykładu, jeśli lubisz pisać świetną ofertą będzie dla Ciebie copywriter.

Przejrzyj subskrypcje

Netflix czy Spotify co miesiąc pobierają z naszych kont pieniądze. Jeśli Ty również płacisz za jeden z tego typu serwisów, a w cale go nie używasz – zrezygnuj. Jest to dodatkowe kilkadziesiąt złoty w miesiącu, które lądują w Twojej kieszeni. W przypadku, gdy nie chcesz z tego zrezygnować, przemyśl opcje dzielenia się kontem z innymi za niewielką opłatą. Na przykład, Netflix dla 4 osób miesięcznie kosztuje 52 złote, po rozłożeniu kosztów na 4 jest to zaledwie 13 złoty.

Jak oszczędzać pieniądze na co dzień? – podsumowanie

Jak sami widzicie oszczędzanie pieniędzy wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Codzienne, odłożone kilka złoty w skali miesiąca, daje naprawdę fajną sumę, którą możemy przeznaczyć na swój wymarzony cel.

A czy Wy oszczędzacie pieniądze? Jakie są Wasze cele? Podzielcie się w komentarzach!

4.4/5 - (19 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *