Co to znaczy SIMP?

Co to znaczy SIMP?

Określenie SIMP jest coraz częściej stosowane w slangu internetowym i młodzieżowym. Platforma TikTok mocno spopularyzowała używanie określenia SIMP, jednak było ono wcześniej znane i używane przez użytkowników mniej popularnego Wykopu. Co zatem oznacza SIMP? Kim jest SIMP? Czy słowo to jest obraźliwe? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, wówczas czytaj dalej!

Znaczenie określenia SIMP

Przed 2020 rokiem (czyli przed istotnym wzrostem popularności TikToka) SIMP było skróconą wersją angielskiego słowa „Simpleton”, które oznacza po prosu prostaka. Czyli zwykłą, przeciętną osobę płci męskiej, która nie jest zbyt wykształcona, posiada uproszczony światopogląd i nie posiada kompleksów z tego tytułu. Jednak rosnąca liczba użytkowników TikToka w roku 2020 istotnie zmieniła (a w zasadzie wyostrzyła) znaczenie tego określenia, które stało się bardziej obraźliwe. Obecnie SIMP to skrót od Sucker Idolising Medicore P*ssy, czyli w tłumaczeniu na polski – frajer ubóstwiający przeciętną c*pkę. Zmiana znaczenia określenia SIMP miała miejsce poprzez SIMP NATION CHALLENGE na TikToku.

Głębsze znaczenie określenia SIMP

Można by powiedzieć, że takie znaczenie tłumaczy się samo przez się, jednak zwróćmy uwagę, że pokazuje ono cały społeczny trend współczesnej młodzieży. Dokładnie SIMP określa mężczyznę, który płaszczy się przed kobietą, pragnąc uzyskać jej uwagę i aprobatę. Taki mężczyzna zrobi wszystko dla kobiety, byle tylko zaspokoić jej potrzeby i zachcianki, aby w zamian ją „zdobyć”. Taka postawa mężczyzny względem kobiety uwłaszcza mężczyźnie i przyczynia się do jego dewaluacji (obniżenia jego wartości). Jest to zatem określenie, które trochę koresponduje ze starszym słowem „pantofel” i odnosi się do mężczyzn ustawiających kobietę ponad sobą.

Zobacz też:  Znaczenie emotikon. Co oznaczają emoji?

SIMP’em mężczyźni nazywają innych mężczyzn, raczej nie zdarza się, aby kobieta w ten sposób nazwała mężczyznę. Słowa tego używa się w celu upokorzenia i wyśmiania mężczyzny przez drugiego mężczyznę. Zwykle osoba określana SIMP’em nie otrzymuje gratyfikacji w postaci seksu, od kobiety, o którą zabiega. Wówczas taki mężczyzna „frajerzy się”, ponieważ kupuje wybrance drinki, zaprasza ją do restauracji i do kina, odrabia za nią lekcję i obdarowuje ją różnymi upominkami, nie dostając w zamian nic.

Błędy popełniane przez SIMP’a

Oczywiście nie ma nic złego w tym, że mężczyzna zabiega o uwagę kobiety. Jednak należy zwrócić uwagę, że osoby określane mianem SIMPa nie pracują nad sobą, aby wydać się ciekawym, interesującym czy pociągającym dla płci przeciwnej. Zamiast tego stosują oni tylko pochlebstwa i udawaną uprzejmość. Taki mężczyzna udaje przyjaciela dla kobiety, jednak w zamian liczy na korzyści, które jednak nigdy się nie pojawiają. Jest to więc manipulacja i kontrola. Mężczyźni homoseksualni nie są nazywani SIMPami, zatem ten trend dotyczy wyłącznie relacji hetero normatywnych.

 

Kim jest SIMP?

Definiowanie mężczyzn poprzez współczesną kulturę

Obecna kultura „miłych facetów” ma związek z popularyzacją określenia SIMP. Wielu mężczyzn ma żal do innych mężczyzn, że nie bronią oni typowych dla mężczyzny cech. Również chęć manipulowania kobietami ma swoje odbicie w tej kulturze. Tak zwany „miły facet” nie manipuluje poprzez kłamstwa i zdradę, a poprzez udawanie, że on kimś innym, niż jest naprawdę, aby uzyskać względy partnerki. W ten sposób taki mężczyzna zdradza siebie i przedkłada swoje potrzeby seksualne ponad wszystkie inne potrzeby. Należy także zwrócić uwagę, że co innego oznacza SIMP dla chłopców w podstawówce, a co innego dla młodych dorosłych na studiach czy w liceum.

Ukryta nienawiść do kobiet

Sam kontekst używania określenia SIMP sprawia, że również kobiety jawią nam się w innym świetle. W tak ujętej kulturze kobieta to osoba, która chętnie korzysta ze wszystkiego, co oferuje jej SIMP, kontroluje go poprzez dominację, ale tak naprawdę wcale nie jest nim zainteresowana. Bez takiej postawy kobiet zachowanie SIMPa nie mogłoby mieć miejsca. Zatem mężczyźni, którzy nazywają SIMPem innych mężczyzn, również w sposób pogardliwy odnoszą się do kobiet czerpiących korzyści z takiej postawy mężczyzn. Ich zdaniem szanująca się kobieta zakomunikowałaby SIMPowi, że nie jest nim zainteresowana, zamiast stale przyjmować od niego prezenty.

Zobacz też:  Co oznaczają popularne skróty młodzieżowe?

SIMP i Incel – czy oznaczają to samo?

SIMP nie jest tym samym, czym Incel (chociaż można pomylić ze sobą te terminy). Incel to mężczyzna w celibacie mimo własnej woli, czyli innymi słowy jest to mężczyzna, który ma duże trudności w pozyskaniu partnerki seksualnej. Porażki, jakie Incel odnosi w relacjach z kobietami budzi jego złość na kobiety, a także złość na innych mężczyzn, którzy ubóstwiają kobiety. Zatem istnieją pewne podobieństwa pomiędzy SIMPem a Incelem, jednak Incel odróżnia się większą nienawiścią do kobiet i ma tendencję do ich uprzedmiotowienia. Mianowicie większość Inceli uważa, że kobiety istnieją tylko po to, aby zaspokajać seksualne potrzeby mężczyzn oraz rodzić dzieci, podczas gdy SIMP nie postrzega kobiet w sposób aż tak radykalny.

Historia znaczenia zwrotu SIMP

Raper Too Short użył określenia SIMP na początku lat osiemdziesiątych, jego celem było opisanie osoby będącej przeciwieństwem alfonsa. Kilka lat później kolejny raper, tym razem Boyz II Men wydał piosenkę o tytule „Sympin’ Ain’t Easy”. Obecnie lekkie znaczenie określenia SIMP przedstawia słownik Urban Dictionary, gdzie SIMP to osoba „robiąca zbyt wiele, dla kogoś, kogo lubi”. Dopiero od 2020 roku hasło SIMP ma takie znaczenie, jakie przedstawiliśmy w tym artykule. O co więc tak naprawdę chodzi? O mężczyzn sfrustrowanych seksualnie, którzy nie potrafią nawiązać relacji z kobietami. Wynika to z ich braków kompetencji miękkich, co z kolei jest pochodną spędzania czasu przed ekranem komputera, a nie wraz z grupą rówieśników, gdzie młody człowiek może się nauczyć, jak należy budować relacje społeczne. To brak wspólnego czasu, jaki chłopcy i dziewczynki mogą spędzić na podwórku w dzieciństwie sprawia, że zjawisko takie jak SIMP pojawia się w naszym współczesnym, zdigitalizowanym społeczeństwie.

4.8/5 - (21 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *