Dlaczego warto prowadzić pamiętnik

Dlaczego warto prowadzić pamiętnik?

Prowadzanie pamiętnika jeszcze niedawno było bardzo popularne wsród wielu osób. W czasach gdzie wszyscy gonią do pracy lub szkoły, coraz mniej ludzi ma czas na prowadzenie pamiętnika. To piękne hobby ma jednak wiele zalet i warto przemyśleć temat. W tym artykule przypomnimy wam dlaczego warto prowadzić pamiętnik ze swojego życia. Dodatkowo same codzienne pisanie uczy nas systematyczności, wytrwałości czy też rozwija nasz mózg. Prowadzenie pamiętnika u wielu osób jest sposobem na odreagowanie i wyciszenie się z emocji. Tak więc jak sami widzicie, pamiętnik to nie tylko zwykły zeszyt ze wspomnieniami ale coś więcej.

Mamy aż 5 powodów, dla których warto prowadzić pamiętnik

Pamiętniki czy dzienniki kojarzą nam się raczej z zabawą z dzieciństwa, na którą teraz albo nie mamy czasu, albo nie umiemy znaleźć w sobie na tyle kreatywności, żeby zacząć. Powodów dlaczego warto prowadzić pamiętnik nie trzeba szukać daleko. Z prowadzenia takiego zeszytu wynika więcej korzyści, niż mogłoby nam się wydawać. Jeśli chcesz zacząć prowadzić swój pamiętnik, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą i dowiedz się, co może dać Ci codzienne zapisywanie swojego życia!

Prowadzenie pamiętnika daje nam relacje z pierwszej ręki o tym, co wydarzyło się kiedyś

Nasza pamięć jest bardzo zawodna, już po kilku minutach możemy pamiętać wydarzenia zupełnie inaczej, niż naprawdę się nam przydarzyły. Dzięki pamiętnikowi ominiemy pewne problemy z tym związane. Dzięki zapisowi będziemy pewni swojej wersji i będziemy mogli szybko zweryfikować, czy ktoś nas nie okłamuje albo, czy po prostu nie zapamiętał czegoś inaczej, niż my. To pomoże nam też weryfikować nas samych i sprawdzać, czy po czasie nie zmieniamy swoich wspomnień, na przykład na swoją korzyść. To dobre zabezpieczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o coś wartego zapamiętania.

Pamiętnik pozwala nam prowadzić wewnętrzny dialog

Pisanie pamiętnika pomaga nam uporządkować niespokojne myśli i pozbierać się po ciężkim dniu. Taki pamiętnik może stać się dla nas możliwością do porozmawiania z samym sobą i zrozumienia się bardziej. Możesz, zamiast opisywać przebiegu dnia, poświęcić swój zeszyt na opisywanie emocji. To pomoże Ci zwłaszcza jeśli na co dzień masz z tym problem, jesteś zamknięta w sobie albo nie masz z kim porozmawiać. Kontakt z samą sobą jest bardzo ważny dla naszego zdrowia psychicznego i kondycji duchowej, pomaga nam lepiej o siebie zadbać i wsłuchać się w swoje potrzeby.

Dzięki pamiętnikowi szukamy pozytywnych aspektów w każdym dniu

Twój pamiętnik może zamienić się w dziennik wdzięczności albo w pozytywny dziennik. Możesz notować w nim miłe rzeczy, które spotkały Cię danego dnia. To mogą być życzliwi Ci ludzie albo miłe sytuacje w pracy z klientami. W ten sposób w jednym miejscu zgromadzisz wszystko to, co przypomnieć Ci w chwili zwątpienia, że warto żyć. Taki pamiętnik możesz też założyć specjalnie na podróże i pamiątki, które kojarzą Ci się z mile spędzonym czasem. Będziesz mogła wrócić do tego zeszytu zawsze wtedy, gdy przygniecie Cię szara rzeczywistość, a Ty będziesz potrzebowała odrobiny słońca.

W pamiętniku zapisujemy najważniejsze chwilę naszego życia

Pamiętnik pozwala nam też utrwalać chwile, które są dla nas ważne w tym konkretnym momencie. Można je łatwo zapomnieć, dlatego zapisanie ich jest tak ważne. Po czasie możemy wrócić do swoich zapisków i przypomnieć sobie to, o czym zapewne już dawno temu zapomnieliśmy. Możemy notować szczegóły, które są dla nas istotne, a które możemy łatwo zapomnieć albo całe wydarzenia w punktach, na zasadzie słów kluczy, które pomocą nam rozbudzić naszą pamięć. Takim sposobem nie będziemy musieli szukać daleko, aby znaleźć wspomnienia, które uwieczniliśmy na zdjęciach, których nie możemy znaleźć.

Pamiętnik daje nam możliwość docenienia przemiany, jaką przechodzimy

Każdy z nas się zmienia, przeważnie na lepsze. Dojrzewamy i stajemy się bardziej świadomi siebie i swojego miejsca we wszechświecie. Dzięki prowadzeniu pamiętnika możemy przekonać się, jak patrzyliśmy na świat kilka miesięcy, czy nawet lat temu. To bardzo budujące i pomaga nam doceniać siebie, jako człowieka i jednostkę. Taki pamiętnik może stać się dla nas motywacją do rozwoju osobistego, dzięki niemu zauważymy pozytywne zmiany, jakie w nas zachodzą i dostrzeżemy, co ewentualnie chcielibyśmy zmienić w nas samych lub naszym otoczeniu.

Zostaw komentarz