Dlaczego warto prowadzić pamiętnik

Dlaczego warto prowadzić pamiętnik?

Prowadzanie pamiętnika jeszcze niedawno było bardzo popularne wsród wielu osób. W czasach gdzie wszyscy gonią do pracy lub szkoły, coraz mniej ludzi ma czas na prowadzenie pamiętnika. To piękne hobby ma jednak wiele zalet i warto przemyśleć temat. W tym artykule przypomnimy wam dlaczego warto prowadzić pamiętnik ze swojego życia. Dodatkowo same codzienne pisanie uczy nas systematyczności, wytrwałości czy też rozwija nasz mózg. Prowadzenie pamiętnika u wielu osób jest sposobem na odreagowanie i wyciszenie się z emocji. Tak więc jak sami widzicie, pamiętnik to nie tylko zwykły zeszyt ze wspomnieniami ale coś więcej.

Mamy aż 5 powodów, dla których warto prowadzić pamiętnik

Pamiętniki czy dzienniki kojarzą nam się raczej z zabawą z dzieciństwa, na którą teraz albo nie mamy czasu, albo nie umiemy znaleźć w sobie na tyle kreatywności, żeby zacząć. Powodów dlaczego warto prowadzić pamiętnik nie trzeba szukać daleko. Z prowadzenia takiego zeszytu wynika więcej korzyści, niż mogłoby nam się wydawać. Jeśli chcesz zacząć prowadzić swój pamiętnik, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą i dowiedz się, co może dać Ci codzienne zapisywanie swojego życia!

Prowadzenie pamiętnika daje nam relacje z pierwszej ręki o tym, co wydarzyło się kiedyś

Nasza pamięć jest bardzo zawodna, już po kilku minutach możemy pamiętać wydarzenia zupełnie inaczej, niż naprawdę się nam przydarzyły. Dzięki pamiętnikowi ominiemy pewne problemy z tym związane. Dzięki zapisowi będziemy pewni swojej wersji i będziemy mogli szybko zweryfikować, czy ktoś nas nie okłamuje albo, czy po prostu nie zapamiętał czegoś inaczej, niż my. To pomoże nam też weryfikować nas samych i sprawdzać, czy po czasie nie zmieniamy swoich wspomnień, na przykład na swoją korzyść. To dobre zabezpieczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o coś wartego zapamiętania.

Zobacz też:  Co oznaczają popularne skróty młodzieżowe?

Pamiętnik pozwala nam prowadzić wewnętrzny dialog

Pisanie pamiętnika pomaga nam uporządkować niespokojne myśli i pozbierać się po ciężkim dniu. Taki pamiętnik może stać się dla nas możliwością do porozmawiania z samym sobą i zrozumienia się bardziej. Możesz, zamiast opisywać przebiegu dnia, poświęcić swój zeszyt na opisywanie emocji. To pomoże Ci zwłaszcza jeśli na co dzień masz z tym problem, jesteś zamknięta w sobie albo nie masz z kim porozmawiać. Kontakt z samą sobą jest bardzo ważny dla naszego zdrowia psychicznego i kondycji duchowej, pomaga nam lepiej o siebie zadbać i wsłuchać się w swoje potrzeby.

Dzięki pamiętnikowi szukamy pozytywnych aspektów w każdym dniu

Twój pamiętnik może zamienić się w dziennik wdzięczności albo w pozytywny dziennik. Możesz notować w nim miłe rzeczy, które spotkały Cię danego dnia. To mogą być życzliwi Ci ludzie albo miłe sytuacje w pracy z klientami. W ten sposób w jednym miejscu zgromadzisz wszystko to, co przypomnieć Ci w chwili zwątpienia, że warto żyć. Taki pamiętnik możesz też założyć specjalnie na podróże i pamiątki, które kojarzą Ci się z mile spędzonym czasem. Będziesz mogła wrócić do tego zeszytu zawsze wtedy, gdy przygniecie Cię szara rzeczywistość, a Ty będziesz potrzebowała odrobiny słońca.

W pamiętniku zapisujemy najważniejsze chwilę naszego życia

Pamiętnik pozwala nam też utrwalać chwile, które są dla nas ważne w tym konkretnym momencie. Można je łatwo zapomnieć, dlatego zapisanie ich jest tak ważne. Po czasie możemy wrócić do swoich zapisków i przypomnieć sobie to, o czym zapewne już dawno temu zapomnieliśmy. Możemy notować szczegóły, które są dla nas istotne, a które możemy łatwo zapomnieć albo całe wydarzenia w punktach, na zasadzie słów kluczy, które pomocą nam rozbudzić naszą pamięć. Takim sposobem nie będziemy musieli szukać daleko, aby znaleźć wspomnienia, które uwieczniliśmy na zdjęciach, których nie możemy znaleźć.

Zobacz też:  6 sposobów na efektywną pracę w domu

Pamiętnik daje nam możliwość docenienia przemiany, jaką przechodzimy

Każdy z nas się zmienia, przeważnie na lepsze. Dojrzewamy i stajemy się bardziej świadomi siebie i swojego miejsca we wszechświecie. Dzięki prowadzeniu pamiętnika możemy przekonać się, jak patrzyliśmy na świat kilka miesięcy, czy nawet lat temu. To bardzo budujące i pomaga nam doceniać siebie, jako człowieka i jednostkę. Taki pamiętnik może stać się dla nas motywacją do rozwoju osobistego, dzięki niemu zauważymy pozytywne zmiany, jakie w nas zachodzą i dostrzeżemy, co ewentualnie chcielibyśmy zmienić w nas samych lub naszym otoczeniu.

4.7/5 - (27 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *