Jak odzyskać skradzione konto na Instagramie?

Jak odzyskać skradzione konto na Instagramie?

Obecność w sieci to nie tylko masa rozrywki i przyjemności. Warto bowiem wiedzieć, że przy tego rodzaju aktywności czyhają na nas różnorakie zagrożenia. Na potrzeby niniejszego tekstu skupimy się na mediach społecznościowych, a konkretniej na utracie dostępu do konta w danym portalu. Za modelowy przykład posłuży nam konto na Instagramie. To właśnie na jego przykładzie pokażemy, jak przeciwdziałać atakom hakerów. Co więcej, w dalszej części artykułu pokażemy również, co należy zrobić, jak już dojdzie do przejęcia naszego konta na IG.

Dlaczego przestępcy decydują się na przejęcie kont na IG?

Tutaj nie powinno być specjalnego zaskoczenia, ponieważ tego typu działania wynikają oczywiście z pobudek czysto materialistycznych. Za sprawą przejęcia konta na tego typu portalu przestępcy mają szerokie pole manewru, ponieważ da się z tego skorzystać na parę różnych sposobów. Z całą pewnością jednym z pierwszych działań, na jakie zdecydują się cyberprzestępcy, będzie próba wyłudzenia pieniędzy od naszych znajomych. Warto mieć świadomość tego, że przejęcie naszej tożsamości na IG to nie przelewki. W przypadku, kiedy nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, zostanie podmieniony nasz adres e-mail, a to utrudni późniejszą naszą reakcję. Przy przejęciu naszego konta zagrożone są też inne dane, które gromadzimy w zupełnie innych miejscach.

Metoda działania cyberprzestępców

Schemat działania przestępców jest z reguły bardzo podobny do siebie. Tuż po przejęciu naszego konta ma miejsce publikacja wzbudzającego zaufanie postu, który dotyczy wsparcia finansowego. Jest to często na tyle przekonujące, że nasi znajomi temu ulegają i przelewają jakieś środki finansowe. Nierzadko ma też miejsce wysyłanie tego typu wiadomości do naszych znajomych.

Zobacz też:  Checklista - co to jest i jak ją wykonać?

W mediach słyszymy co jakiś czas o przejęciu konta na jakimś portalu społecznościowym w kontekście kradzieży profilu jakiegoś celebryty lub polityka. Jednak ofiarami hakerów mogą być też zwykli ludzie.

Na domiar złego, jeśli takie osoby nie korzystają z danego medium zbyt aktywnie, to może minąć nieco czasu, nim połapią się, że padli ofiarą przestępców. Stąd też nie powinno nikogo specjalnie dziwić, że tego typu proceder nie należy do zbyt przyjemnych. Z powyższych względów warto mieć wiedzę, która pozwoli do absolutnego minimum zmniejszyć ewentualność występowania tego typu przypadków. Na całe szczęście dla zwykłych użytkowników Internetu niniejsze rozwiązania nie są jakoś szalenie skomplikowane.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą konta na Instagramie?

W kontekście ochrony swojego konta na IG, jak i też innych social mediów niezwykle istotną rolę odgrywa uruchomienie na swoim profilu dwuetapowej weryfikacji użytkownika. Niniejsza funkcjonalność jest możliwa do uruchomienia zarówno z poziomu strony www, jak i aplikacji mobilnej. W tym celu wystarczy wejść w menu ustawienia, a następnie zaznaczyć opcję “zabezpieczenia”. Za sprawą opisanego rozwiązania logowanie do IG z nieznanych urządzeń będzie poprzedzone weryfikacja w postaci potwierdzenia kodem z wiadomości tekstowej.

Istnieje również możliwość podniesienia poziomu zabezpieczeń poprzez użycie dodatkowo zewnętrznej metody weryfikacji – doskonałym przykładem jest w tym przypadku metoda uwierzytelniania przez Google. W sytuacji, kiedy jakaś aplikacja albo też gra do zalogowania się wymaga od nas uczynienia tego poprzez IG, albo też udostępnienia naszej listy znajomych to przy niepewności wiarygodności tego działania lepiej zaniechać rejestracji. W wielu przypadkach tego typu proces może nieść za sobą utratę dostępu do posiadanego konta. Jednym słowem nie warto.

Kolejnym krokiem, który pozwala zabezpieczyć nasze konto w tym medium społecznościowym, jest starannie dobrane hasło dostępu. Powinno ono być nie tylko silne, ale również cyklicznie wymieniane. Można rzec, że tego typu postępowanie to w zasadzie najbardziej fundamentalny ruch, jaki możemy podjąć w celu ochrony swojego konta na IG. Warto dodać, że spora część antywirusów dysponuje narzędziem w postaci generatora silnych haseł. Oprócz tego można ten program mieć jako odrębne narzędzie, które stanowić powinno naszą podstawową ochroną przed wyłudzeniem hasła.

Zobacz też:  Jak zarejestrować znak towarowy?

Jak odzyskać skradzione konto na Instagramie? – 3 metody

Czasem jednak mają miejsce opisywane na wstępie przejęcia kont. Tym samym będąc w podobnej sytuacji, trzeba przede wszystkim działać stosunkowo szybko. W pierwszej kolejności należy zajrzeć na swoją skrzynkę poczty elektronicznej. Na skutek nieautoryzowanego przejęcia konta powinna tam się znajdować informacja dotycząca zmiany adresu e-mail, dostarcza przez sam portal społecznościowy. Zapewne w treści znajdziemy tam odnośnik, który daje możliwość odwrócenia zaistnienia zainicjowanych przez oszustów działań.

Jest również możliwość wykorzystania rozwiązania – “moje dane logowania nie działają” – w takim przypadku IG wyśle na nasz numer telefonu albo adres poczty elektronicznej unikalny kod, który daje możliwość odblokowania konto. Przy obu wskazanych przed momentem rozwiązaniach niezbędne jest potem natychmiastowe zmienienie hasła, a także wyeliminowani wzbudzających nasze podejrzenie powiązanych z kontem aplikacji.

Jak tylko powyższe działania nie skutkują, to przy wielu przypadkach związanych z wyłudzeniem danych naszego konta na IG portal ten będzie wymuszał na nas wskazania dowodu na to, iż jesteśmy danego profilu. Jak w takim wypadku wygląda procedura odzyskania dostępu? Proces ten jest zbliżony do tego opisanego już przed momentem. W sytuacji, kiedy sam portal wykryje, iż nasze konto zostało wykradzione, to w trakcie próby jego odzyskania otrzymamy odpowiednią wiadomość na e-mail. W jej treści znajdziemy specjalny kod, który trzeba sobie zapisać wyraźnie na kartce. Z niniejszą kartką robimy potem sobie “selfie”, które będzie jednym z dowodów, że to jednak my zarządzamy danym kontem w prawowity sposób. Istnieje również często konieczność potwierdzenie swojej tożsamości poprzez przesłanianie do serwisu IG skanu jakiegoś dokumentu, który poświadczy nasze dane. Jak tylko nasze dane zostaną właściwie zweryfikowane, to powinniśmy nas nowo cieszyć się zarządzaniem kontem na Instagramie.

Zobacz też:  Od ilu lat można mieć TikToka?

Podsumowanie

Jednym z większych nieszczęść, jakie nas mogą spotkać w przestrzeni internetowej to kradzież jednego z kont na portalu społecznościowym. W takim przypadku prawowity właściciel konta ma poczucie pogwałcenia jego prywatności. Trudno się temu dziwić, bo przecież w niepowołane ręce trafiają nasze zdjęcia, kontakty i konwersacje. Do tego ma jeszcze miejsce wykorzystanie naszego wizerunku, gdyż nie mamy kontroli nad działaniami oszustów i jak użyją naszych zdjęć itd. Na domiar złego przy tak dużych portalach, jak Instagram czy Facebook możemy się poczuć bezsilni wobec ich machiny, ponieważ komunikacja nie odbywa się tu nawet z realnym człowiekiem.

Brak jest bowiem infolinii lub innego sposobu na komunikację z realnym człowiekiem z supportu. Dlatego też najlepiej zapobiegać i tym samym uwierzytelnianie dwuskładnikowe to absolutna konieczność przy korzystaniu z social mediów. Do tego przy zauważeniu kradzieży profilu konieczna jest natychmiastowa reakcja z naszej strony. Dobrym pomysłem jest też wykonanie screenów naszego profilu tak, aby później w przypadku usunięcia zdjęć przez hakerów udowodnić serwisowi nasze prawo do danego konta na IG.

4.6/5 - (17 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *