leasing czy wynajem długoterminowy co dla osoby fizycznej?

Leasing czy wynajem długoterminowy – co dla osoby fizycznej?

Sportowy, wygodny i ładnie wyglądający pojazd to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Pozwala nam ono na sprawne przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze od miejskiego autobusu czy tramwaju i mimo, że w utrzymaniu kosztuje nas więcej niż bilet autobusowy, to właśnie na podróż samochodem decyduje się większość ludzi.

Zakup pojazdu to ogromny wydatek, ponieważ oprócz samego auta musimy dokupić ubezpieczenie, zarejestrować je i często dokupić podstawowe wyposażenie, takie jak gaśnica czy apteczka. Do tego dochodzą naprawy, wymiany filtrów i oczywiście paliwo, które w dzisiejszych czasach wcale nie jest tanie.

Dlatego z powyższych powodów ludzie decydują się na leasing lub wynajem długoterminowy. W tym artykule dokładnie opiszemy Wam obie te wersje finansowania oraz przedstawimy Wam ich wady jak i zalety.

Co to jest leasing i na czym polega?

Leasing w Polsce stał się popularny dopiero w latach 90, ale swoich miłośników posiada do dziś. Na samym początku wyglądał on zupełnie inaczej niż teraz. Bardziej przypominał on dzierżawę, a wręcz sprzedaż na raty. Aktualnie leasing jest bardzo atrakcyjną metodą finansowania, a interesują się już nim nawet banki i ogromne firmy.

Leasing to rodzaj stosunków cywilnoprawnych, które zawiera się pomiędzy finansującym, czyli leasingodawcą, a korzystającym, czyli analogicznie leasingobiorcą. Zwierają oni umowę, dzięki której leasingobiorca może korzystać z przedmiotu, na przykład samochodu, podlegającemu dzierżawie na określony czas. Najczęściej korzystają z niego przedsiębiorcy, ponieważ mogą w ten sposób zoptymalizować obciążenia podatkowe lub po prostu chcą korzystać z danego dobra, bez konieczności wkładania w niego swoich pieniędzy.

Zobacz też:  Pracoholizm - czym jest? Objawy i leczenie

Oczywiście takie rodzaju stosunków nie podlegają tylko pojazdy, ale także nieruchomości czy obiekty konsumpcyjne i inwestycyjne.

Leasing na samochód

Leasing na samochód łączy w sobie zarówno dzierżawę oraz kredyt. Leasingobiorca korzysta z wybranego przez siebie samochodu na wcześniej, ściśle określonych zasadach. Pojazd oczywiście nie staje się naszą własnością, jest on nam tylko udostępniony na jakiś czas.

Jakie są zasady leasingu samochodowego?

  • Leasing samochodowy maksymalnie może trwać 5 lat. Jednak zazwyczaj umowę podpisuję się na 2-3.
  • Klienci często decydują się na opcję dofinansowania na poziome 0,5%-10%.

Miesięczne koszty leasingu są uzależnione od tego, jaki samochód wybierzemy, jaki jest wkład własny oraz limit kilometrów na rok. Po zakończeniu leasingu możemy wykupić samochód.

Zalety i wady leasingu

Zalety Wady
·      Możliwość ustalenia indywidulanych rat,

·      Możliwość zmniejszenia podatku,

·      Prosta procedura,

·      Możliwość wykupienia pojazdu,

·      Możemy finansować auta zarówno używane i nowe,

·      Brak wpływu na zdolność finansową,

·      Brak zabezpieczeń.

·      Przedmiot, który będziemy leasingować nie będzie naszą własnością – chyba, że zostanie przez nas wykupiony,

·      Sztywne zasady,

·      Nabycie jedynie stałych środków.

Co to jest wynajem długoterminowy i na czym polega?

Wynajem długoterminowy to wydzierżawienie pojazdu na określony czas. Ty jako najemca nie musisz martwić się kosztami eksploatacyjnymi, ponieważ leżą one po stronie osoby wynajmującej samochód. Tutaj, dokładnie tak samo jak w przypadku leasingu, również nie jesteśmy właścicielami auta. Pozostaje nim firma, która wynajmuje nam samochód.

To co charakteryzuje wynajem długoterminowy to, to, że jesteśmy zobligowani do ustalenia jak i wpisania maksymalnego rocznego przebiegu pojazdu. Miesięczna cena spłaty uzależniona jest od modelu i parametrów samochodu.

Zasady wynajmu długoterminowego:

  • Istnieje opcja z lub bez wkładu własnego,
  • Ustalenie z góry rocznego przebiegu kilometrów,
  • Obowiązuje tu umowa leasingu operacyjnego,
  • Podpisujesz umowę serwisową, gdzie firma zobowiązuje się do pokrycia kosztów eksploatacyjnych.

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Zalety Wady
·      Nie musisz martwić się o koszty eksploatacyjne,

·      Nie musisz wpłacać wkładu własnego,

·      Małe ryzyko, jeśli chodzi o nagłą utratę pojazdu,

·      Możliwość wykupienia pojazdu.

 

·      Ścisłe reguły dotyczące eksploatacji pojazdu,

·      Samochód do momentu wykupienia nie jest Twoją własnością,

·      Konieczność zadeklarowania przejechanych kilometrów,

·      Brak możliwości finansowania aut używanych.

Leasing czy wynajem długoterminowy – porównanie

Cecha Leasing Wynajem długoterminowy
Wkład własny Wymagany Nie jest wymagany
Wykupienie pojazdu Zdarza się dosyć często Prawie nigdy nie występuje
Okres trwania umowy Maks to 5 lat, ale zazwyczaj są to 2-3 lata Od miesiąca do 5 lat
Użytkowanie samochodu Duża wygoda leasingobiorcy Ścisłe zasady co do wyglądu i eksploatacji

Dla kogo leasing a dla kogo wynajem długoterminowy?

Leasing to zdecydowanie korzystniejsza oferta dla firm niż dla osób prywatnych. Dodatkowo, jeśli chcemy wykupić później samochód, możemy to zrobić za tak zwaną symboliczną kwotę. Niezaprzeczalną zaletą leasingu jest to, że mamy dużą dowolność w temacie jego wyglądu, dlatego będzie on idealny dla osób chcących coś w nim zmienić. Pojazd wzięty w leasing często może pomóc w rozkręceniu nawet małego biznesu.

Wynajem długoterminowy to opcja dla osób ceniących sobie wygodę i to, że praktycznie nic nie muszą przy nim robić. Płacisz jedną, stałą ratę, która obejmuje wynajem oraz eksploatację, wyłączając paliwo. Po skończeniu umowy nie musisz się martwić szukaniem nowego nabywcy.

Porównanie kosztów

Tak jak już wspominaliśmy, koszty są uzależnione od wielu czynników, dlatego do ich porównania najlepiej sprawdzi się profesjonalna porównywarka. Możecie znaleźć je za darmo w Internecie. Decyzja o finansowaniu samochodu powinna być dogłębnie przeanalizowana. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie za oraz przeciw.

 

4.7/5 - (31 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *