facebook lite co to jest

Facebook Lite – Co to takiego i czym się różni?

Z pewnością niejednokrotnie w poszukiwaniu popularnych aplikacji napotykaliście się na ich wersję „Lite”. Na pewno zastanawialiście się również, co oznacza to słowo obok nazwy aplikacji. W tym artykule wszystko zostanie dokładnie wyjaśnione, a jakiekolwiek wątpliwości jakie mogliście mieć, pozostaną doszczętnie rozwiane.

Aplikacje Lite – czym są?

Zacznijmy od wyjaśnienia słowa lite. Jest ono nieco zmienioną wersją angielskiego słowa „Light”, które oznacza nie tylko światło, ale również coś lekkiego. To właśnie drugie znaczenie wykorzystywane jest w kontekście aplikacji mobilnych. Wersje Lite aplikacji są więc nieco okrojonymi i zawężonymi wersjami oficjalnych aplikacji dostępnych na smartfony. Aplikacje lite powstały z myślą o starszych modelach telefonów, które często nie są w stanie szybko i sprawnie obsługiwać coraz to nowszych i aktualizowanych aplikacji.

Facebook Lite – jak z niego korzystać?

Jeśli nasz smartfon miewa problemy z szybką obsługą zwykłej wersji Facebooka, możemy bez wahania skorzystać z aplikacji Facebook Lite. Odnajdziemy ją w sposób identyczny jak aplikację oficjalną. Po jej zainstalowaniu, naszym oczom ukaże się nieco odmieniona ikonka Facebooka – aplikacja w swojej standardowej wersji przedstawia jako ikonkę zwykłe, ciemnoniebieskie logo z małą literką „f”. Z kolei aplikacja wersji lite charakteryzuje się białym kolorem, na którym zawarta jest ta sama literka, jednakże w kolorze ciemnoniebieskim. Po włączeniu aplikacji naszym oczom ukaże się interfejs logowania. Po wejściu na swoje konto, cieszyć się możemy nieco okrojoną, jednakże działającą szybciej aplikacją Facebooka.

Zobacz też:  Gdzie kupić obserwacje Instagram?

Ile tracimy korzystając z aplikacji Facebook Lite?

Prawda jest taka, że nie tracimy praktycznie nic. Ekipa tworząca aplikację zadbała o to, aby oferowała ona jej użytkownikiem najlepsze doświadczenia, porównywalne z aplikacją standardową. W aplikacji odnajdziemy więc wszystko to, co odnaleźlibyśmy w aplikacji standardowej. Tak naprawdę jedyną różnicą będzie mniejsza ilość wyświetlanych nam elementów „miłych dla oka”, które w praktyce prócz swojej aparycji mającej wzbudzić w nas upodobanie, nie mają żadnego zastosowania.

Kiedy przerzucić się na Facebook Lite?

Wspominaliśmy już o tym, że stosowanie lekkiej wersji aplikacji Facebooka powinno być poważnie rozważane przez osoby posiadające starsze modele smartfonów. Z tej aplikacji jednak powinny korzystać również osoby, których smartfony cierpią na niewielką przestrzeń dyskową, a co za tym idzie na częste wyświetlanie komunikatu o treści „Brak miejsca na dysku”. Aplikacja lite jest więc aplikacją ważącą znacznie mniej niż aplikacja standardowa, dzięki czemu zaoszczędzimy na naszym telefonie sporo potrzebnego nam miejsca.

Facebook, a Facebook Lite – porównanie aplikacji

Na koniec zaprezentowane zostaną wszystkie ważne różnice, jakie zaobserwować możemy korzystając z obu wersji aplikacji Facebook. Tak jak wspominałem, obie aplikacje oferuję niemal identyczne funkcje. Oprócz pomniejszonej wagi oraz mniej elementów estetycznych dla oka, wersja lite oferuje również mniejsze zużycie danych. Oznacza to, że lepiej będzie radzić sobie z mocno ograniczonym transferem danych, a także po prostu z wolnym Internetem. Najważniejszym aspektem jest jednak nadmieniany już kilkukrotnie mniejszy rozmiar aplikacji. Różnica między jedną, a drugą aplikacją jest w tym aspekcie kolosalna. Fakty pokazują bowiem, że standardowa wersja Facebooka może osiągać wagę nawet przekraczającą 150 MB, podczas gdy jej lżejsza wersja waży zaledwie 3 MB. Po przedstawieniu tej różnicy osoby posiadające mało miejsca w telefonie, powinny jeszcze bardziej przemyśleć przerzucenie się na aplikację Facebook Lite.

Zobacz też:  Jak tworzyć fajne opisy do zdjęć na Instagram?

Aplikacja Lite oferuje pełną funkcjonalność. Dostęp mamy do każdego elementu, który dostępny jest również w wersji standardowej. Marketplace czy dostęp do grup – wszystkie te opcje obsługiwane są przez lżejszą wersję Facebooka.

Dostępność aplikacji Facebook Lite

Standardowo, na większości nowoczesnych telefonów standardowa aplikacja Facebooka jest od razu zainstalowana. Chcąc wymienić ją na wersję Lite, musimy zatem skorzystać ze sklepu Play, czy też z Google App Store. Okazuje się również, że aplikacja lite nie jest dostępna na całym świecie. Standardową aplikację Facebooka pobrać i zainstalować możemy na każdym zakątku Ziemi, podczas gdy aplikacja lite nie jest dostępna w każdym kraju. Ponadto, istnieje wiele wersji językowych nadal nieobsługiwanych przez Facebook Lite – język polski był jednym z pierwszych języków powstałych w tej aplikacji, a więc zupełnie nie musimy się tym aspektem przejmować.

Facebook Lite – podsumowanie

Jeżeli miewasz problemy z wolnym łączem internetowym, z wolno działającym telefonem czy też z ciągle kończącym się miejscem na dysku w telefonie, powinieneś zastanowić się nad skorzystaniem z aplikacji Facebook Lite. Wszyscy w wolnym czasie lubimy przeglądać tablicę i obserwować posty udostępniane w gronie znajomych, nie lubimy natomiast gdy coś nam przeszkadza, a w tym przypadku taką przeszkodą może być wolne ładowanie się kolejnych postów – problem, który wyeliminujemy zmianą aplikacji na wersję Lite.

4.7/5 - (19 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *