Ile można zarobić na YouTube? Ile płaci YouTube?

Ile można zarobić na YouTube? Ile płaci YouTube?

Dla wielu młodych osób YouTube jest platformą, która kojarzy się ze sławą i pieniędzmi. Nie dziwi więc raczej nikogo, że wiele młodych osób stara się przynajmniej próbować zdziałać coś na tej platformie. Mało kto jednak wie, z jakimi oczekiwaniami finansowymi powinien zaczynać młody YouTuber.

Czy YouTube zawsze jest opłacalny?

Choć każdy z nas myśląc o karierze na YouTube, wyobraża sobie np. Team X lub inny duży kanał, gdzie pieniądze dosłownie leżą na ziemi, to tak naprawdę wcale nie jest to takie proste. Jeśli ktoś myśli, że z pieniędzy zarabianych na YouTube można się na początku utrzymać, to niestety muszę go zasmucić.

Stawki początkującego YouTubera wynoszą prawie 0zł, więc nie jest to specjalnie opłacalne. Pierwsze filmy mogą nie generować pieniędzy, ponieważ na początku musimy przyciągnąć odbiorców. Dopiero kiedy uzbiera nam się sensowna ilość oglądających, możemy zastanowić się nad monetyzacją. Pierwsze materiały, które będziemy zamieszczać u nas na kanale, będą miały raczej cel marketingowy, który ma przyciągnąć subskrybentów. Jest to raczej biznes, w którym na samym początku nie opłaca się być chciwym. Ludzie są bardzo wrażliwy na to, kogo oglądają, więc początku mogą być ciężkie, jeśli zostanie nam przypięta negatywna łatka.

Jak wyglądają zarobki YouTubera?

Niestety nie jest to branża, gdzie jednoznacznie można stwierdzić czyjeś dochody. Wpływ na zarobki ma wiele zmiennych, przez co podawane tutaj szacunku będą jedynie przybliżone. Z samego YouTube zarabia się poprzez reklamy, które zostaną wyświetlone osobom oglądającym nasz film.

W wypadku wyświetlania reklam YouTube liczy sobie pewną kwotę za każde 1000 wyświetleń reklamy. Stawka jednak jest zależna od wielu czynników. Jeśli mieszkamy w innym kraju, to stawka będzie znacząco inna. To samo tyczy się treści, które publikujemy, bo one też mają wpływ na stawkę. Jednak, żeby w ogóle materiał zarabiał, najpierw musimy włączyć monetyzację. Chociaż czasem samo włączenie zarabiania na materiale nie wystarcza, ponieważ jeśli film łamie zasady platformy, to YouTube może uciąć reklamy na materiale. Wskutek ograniczenia zarabiania na materiale możemy nic na nim nie zarobić.

Zobacz też:  Jak pozyskać nowych klientów? 9 sprawdzonych sposobów

Czy zarabianie na reklamach to jedyna opcja?

Na szczęście nie. Nie zapominajmy, że wraz z rozwojem kanału, staje się on swego rodzaju zbiorowiskiem ludzi, którzy oglądają swojego ulubionego autora. Dlatego wiele firm zwraca się bezpośrednio do twórców, żeby na materiale wspomnieli o ich produkcie lub usłudze. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pozwala nam ono na trochę mniejsza zależność od YouTube’a.

Problemem może się okazać pozyskanie takiego sponsoringu. Jeśli chcemy, żeby ktoś chciał się u nas reklamować, to musi chcieć być utożsamiany z naszą marką. Jednak czasem takie akcje sponsorowane potrafią być naprawdę drogie i sięgać nawet dziesiątek tysięcy złotych.

Ile dokładnie zarabiają YouTuberzy?

Jeśli przyjrzeć się liczbom, to nawet średni youtuber nie ma na co narzekać. Stawki za same reklamy wyświetlane na YouTube sięgają od 50 groszy, do 5 złotych. Dlatego, jeśli youtuber, który ma średnio 50 000 wyświetleń pod filmikiem wypuści ich 6 w miesiącu, z samych filmików może liczyć na zarobki z rzędu to 150 zł – 1500 zł. Nie wydaje się to dużo, jednak warto spojrzeć na mniejsze kanały, które oglądamy i zauważyć, że sytuacja wcale nie jest taka zła. Dodatkowo na wartość danego materiału wpływa jeszcze wiele innych czynników jak np.:

  • Ile reklam jest w filmie (materiały powyżej 10min mogą nałożyć 3 reklamy na film)
  • Rodzaj reklam
  • Czas, który oglądający poświęci na oglądanie reklam
  • Kliknięcia w reklamę
  • AdBlock (ogranicza zarabianie YouTuberom)
  • Rodzaj publikowanych treści co wpływa na jakość kanału

W zależności od tych wszystkich zmiennych, stawki na naszych filmach będą inne. Jednak pamiętajmy, że YouTube nie płaci za wyświetlenia. W to wszystko musimy jeszcze doliczyć kwestie tego, ile YouTuber zarabia z reklam bezpośrednio od firm, które chcą się u niego reklamować.

Jakie są jeszcze inne źródła zarobków na YouTube?

Reklamy to nie wszystko. Wiele fanów chce wspomagać swojego autora, więc decyduje się na regularne wpłaty za pośrednictwem np. Patronite, co nieraz stanowi na tyle dużą kwotę, że reklamy przestają być potrzebne. Nasz kanał na YouTube jest jedynie kanałem komunikacji między autorem a odbiorcami, którzy z chęcią pomogą swojemu idolowi.

Zobacz też:  Co to jest growth hacking i jak wykorzystać go w biznesie?

Właśnie ze względu na to, że kanały na YouTube zbierają wokół siebie wiele osób, często autorzy podejmują się produkcji gadżetów i ubrań. Gdy zakłada się markę odzieżową, to na początku jest problem, żeby ją rozpromować. Jeśli jednak posiadasz dużo widzów, to spora część z nich kupi oferowane przez Ciebie produkty. Ciekawe dla youtuberów są jeszcze zaproszenia do różnych wywiadów. Za udzielenie wywiadu w popularnym programie youtuber jest w stanie zarobić nawet kilka tysięcy złotych. Poza tym wraz ze sławą narasta ilość możliwości zarobku jak np. zaproszenia na galę typu Fame MMA.

Jak zarabiać poprzez streamowanie?

Jak zarabiać poprzez streamowanie?

Zarabianie na YouTube nie musi ograniczać się jedynie do nagrywania filmów. Wiele osób przechodzi na regularne streamowanie. Jednak w jaki sposób zarabiać na streamach? Najpopularniejsza formą zarabiania w tym wypadku są donejty. Większość osób odpala na streamie licznik donejtów z celem dnia i osoby oglądające po prostu wysyłają mu pieniądze. W zamian za wysłanie pieniędzy na ekranie streamera poajawia się np. komentarz osoby wpłacającej. Najczęściej pieniądze wysyła się za pomocą PayPala albo Blika. Jest to bardzo dochodowa forma zarabiania, ponieważ wiele osób zaczyna szybko przyzwyczajać się do streamów i zaczyna przychodzić regularnie. Jeśli ktoś będzie nas odwiedzał cały czas, to też z wdzięczności zacznie wpłacać pieniądze i zaczniemy zarabiać.

Ile zarabiają YouTuberzy w Polsce?

Zarobki na pewno różnią się mocno w zależności od osoby. Dominik Bos na swoich streamach na YouTube potrafił zebrać w ciągu kilku godzin ponad 2500zł. Natomiast inni YouTuberzy według szacunków YouTube zarabiają:

  • Z DVUPY zarabia między 1,3 – 2,7 tysięcy zł miesięcznie,
  • Lekko Nie Będzie generuje 3 – 3,5 tysiący zł miesięcznie,
  • Karol Friz Wiśniewski zarabia między 111,2 – 238,2 tysięcy zł miesięcznie,
  • Abstrachuje generuje 22,3 – 31,2 tysięcy zł miesięcznie.

Jak widać, małe pieniądze to nie są. Do tego wchodzą akcje sponsorowane, których YouTube tutaj mógł nie ująć. Ciężko dokładnie policzyć, ile każdy z tych kanałów generuje dochodów.

Zobacz też:  Praca jako Copywriter. Ile można na tym zarobić?

Co muszę zrobić, żeby zacząć zarabiać na YouTube?

Po pierwsze trzeba spełnić formalne wymagania tej platformy. Zasady wymagają od naszego kanału, żeby w ciągu 12 miesięcy wygenerował minimalna ilość 4000 godzin oglądania. Co więcej, żeby nasz kanał został uznany za zdolny do monetyzacji, musimy posiadać ponad 1000 subskrypcji na kanale. Oczywiście treści przez nas publikowane nie mogą naruszać zasad YouTube, bo albo kanał zostanie zdjęty, albo nie będziemy mogli na nim zarabiać.

Co bardziej się opłaca, streamowanie czy nagrywanie filmików?

Wszystko zależy od naszych widzów. Jeśli mamy oddanych oglądających, którzy znajdą chwilę na odwiedzenie streama, to może się okazać, że jest to bardziej opłacalne. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy nasi widzowie nie mają na to czasu. Zwykłe nagrywanie filmików też jest bardzo dochodowe, zwłaszcza gdy otrzymujemy możliwości sponsorowania jakiegoś produktu. Filmik nie musi być obejrzany w danym momencie, przez co, jeśli nasza widownia ma mniej czasu, to jest to dla niej wygodniejsze niż streamy. Teoretycznie możemy nagrywać stream, ale wtedy traci on to, co czyni go tak ciekawym, czyli możliwość interakcji z osobą. Dlatego warto się zastanowić, czego chce publika. Czasem warto po prostu zrobić na ten temat ankietę i zobaczyć co na to powiedzą widzowie.

Ile z tego wszystkiego liczy sobie YouTube?

Nie zapominajmy, że za platforma, na którą wrzucamy filmy stoi ogromna firma z celem zarobku. Dlatego nikogo nie powinno zdziwić, że YouTube odlicza sobie pieniądze za reklamy albo donejty przez YouTube. W wypadku reklam wyświetlanych pod naszymi filmikami YouTube liczy sobie 32% – 45% przychodu. Jednak to tyle. W wypadku filmów sponsorowanych przez zewnętrzne firmy, które podpisały z nami umowę, Youtube nie pobiera pieniędzy. To samo tyczy się streamów, jeśli osoby wysyłają nam donejty przez PayPala albo Blika.

Podsumowanie

Zarobki na YouTube potrafią się mocno wahać. Na samym początku możemy zarabiać równe 0 zł, żeby potem nagle zacząć robić duże pieniądze. Nie dajmy się jednak zwieść bajką o łatwych zarobkach, ponieważ nic nie jest takie piękne. Praca nad kanałem na YouTube to zazwyczaj lata ciężkiej pracy, zanim zacznie on być dochodowy. Jednak jak pokazują to youtuberzy, da się to osiągnąć. Czy to Dominik Bos streamujacy i zarabiający głównie z tego, czy to Friz. Zarobki tych youtuberów są różne, jednak w obu przypadkach satysfakcjonujące. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomimo szacowanych tutaj zarobków, nigdy nie możemy być pewni, ile dokładnie zarabiają youtuberzy.

4.6/5 - (18 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *