działalność gospodarcza na emeryturze

Działalność gospodarcza na emeryturze

Po przepracowaniu kilkudziesięciu lat, chyba każdy z nas marzy o przejściu na zasłużoną emeryturę. Jest to czas, który w pełni możemy poświęcić sobie i o ile fundusze, jak i zdrowie pozwalają, robić to, co tylko zechcemy.

Emerytura to świadczenie, które przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego, gdzie w Polsce u kobiet jest to 60 lat, a u mężczyzn 65, i zaprzestaniu aktywności zawodowej. Oczywiście niektóre zawody, takie jak górnik czy policjant mają prawo do szybszego przejścia na emeryturę. Osoby te muszą jednak liczyć się z tym, że ich świadczenie, po szybszym odejściu, może nie być dla nich satysfakcjonujące.

Aby otrzymać należne środki musimy złożyć odpowiednie pismo.

Nie wszyscy jednak chcą spędzić jesień swojego życia w domu i postanawiają dalej zarabiać na życie własnymi rękoma. Pewna grupa emerytów decyduje się prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jeśli zastanawiasz się, czy ta opcja się opłaca, zapoznaj się z naszym artykułem.

Dlaczego emeryci chcą prowadzić własną działalność gospodarczą?

Własna działalność gospodarcza na emeryturze chyba nikogo nie dziwi. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak takie świadczenie potrafi być niskie, nawet w przypadku przepracowania wielu lat. Na naszą emeryturę wpływa nie tylko staż pracy czy nauki, ale również wysokość zarobków oraz odprowadzanych przez nas lub naszego pracodawcę składek.

Warto pamiętać, że nie jest to jedyna opcja odkładania na swoją emeryturę. Wiele osób zakłada specjalne konta bankowe, gdzie zbierają fundusze na godne życie właśnie w tym czasie.

Jak założyć działalność gospodarczą na emeryturze?

Może wydawać się, że założenie zwykłej działalności gospodarczej różni się od tej na emeryturze. I faktycznie w pewnym stopniu tak jest, jednak jedyną różnicą są tu składki. Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej. Osoba na świadczeniu emerytalnym musi złożyć wniosek do CEIDG we właściwym urzędzie gminy lub miasta. Dzięki temu następuję zgłoszenie nowego przedsiębiorcy do ZUS-u jako płatnik składek. Powiadamiany jest także odpowiedni urząd skarbowy. Na tym etapie wszystko dzieje się tak, jak w przypadku osoby, która zakłada działalność gospodarczą bez świadczenia emerytalnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak ją założyć oraz ile to będzie kosztować, kliknij tutaj.

Zobacz też:  Jak zgłosić darowiznę? Formularz zgłoszenia darowizny

Składki w działalności gospodarczej na emeryturze

Emeryci prowadzący swoją działalność gospodarczą mają wiele udogodnień. Jak podaje nam strona pit.pl oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii: „Jeżeli ubezpieczony ma więcej niż jeden tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, czyli na przykład prowadzi firmę na emeryturze albo prowadzi firmę jednocześnie pracując na etacie, to będzie opłacać:

  • składkę zdrowotną z tytułu umowy o pracę lub emerytury – w wysokości 9% podstawy wymiaru składki oraz
  • składkę zdrowotną z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej – w wysokości i od podstawy wymiaru składki przewidzianej dla tej formy opodatkowania, którą stosuje w działalności gospodarczej”.

Zwolnienie z opłacania składki z działalności gospodarczej na emeryturze

Warto jednak podkreślić, że zarówno emeryt, jak i pracownik na umowie o pracę, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia tej działalności.

Jak twierdzi Ministerstwo Rozwoju ,,Emeryt może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej z działalności gospodarczej, jeżeli:

  • jego emerytura nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2022 roku będzie to 3010 zł) oraz
  • przychody z działalności gospodarczej nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2021 roku jest to kwota 1250,88 zł) lub podatek opłacany jest w formie karty podatkowej”.

Źródło

4.6/5 - (26 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *