Czym jest praca chałupnicza?
Praca chałupnicza to rodzaj pracy dodatkowej gdzie wysokość wynagrodzenia zależy od ilości wykonanej pracy. Można więc rzec, że praca chałupnicza łączy w sobie pracę nakładczą z pracą na akord. Osoba wykonująca pracę chałupniczą realizuje powierzone mu zadania we własnym domu. Zazwyczaj otrzymuje on surowce lub półprodukty wraz z wszelkim potrzebnym sprzętem. Dostarczane jest to przez pracodawcę. Praca chałupnicza to głównie produkcja lub drobna wytwórczość.
Praca chałupnicza – dla kogo?
Praca chałupnicza to idealny sposób zarobku np. dla mam które na co dzień zajmują się dziećmi i gospodarstwem domowym, a także dla uczniów i studentów którzy chcą sobie dorobić trochę grosza w wolnej chwili. Na dobrą sprawę taki rodzaj pozyskiwania dochodu jest dobry dla każdego kto ma ochotę i przede wszystkim chęci, aby dorobić sobie trochę do obecnego budżetu. Zazwyczaj nie są to trudne czynności do wykonania, więc są wręcz idealne na leniwe popołudnie czy okienka między zajęciami.
Przykłady pracy chałupniczej
W Internecie znajduje się wiele ogłoszeń o taki rodzaj pracy. Rzeczy jakie wykonuje się pracą chałupniczą to m.in.: skręcanie długopisów, szycie rękawiczek roboczych, tworzenie kartek okolicznościowych, a nawet skręcanie drapaków dla kotów. W ofertach pracy chałupniczej znaleźć można także pakowanie płyt CD/DVD czy przepisywanie tekstów z wersji papierowej na elektroniczną. Możliwości do wyboru jest, więc bardzo wiele. Patrząc na to jakie są to zadania do wykonania wydawać się może, że są to czynności proste łatwe i przyjemne. Z tego względu też często interesują się nią osoby niepełnosprawne np. poruszające się na wózku inwalidzkim.
Poniżej przedstawiamy przykłady pracy chałupniczej:
Wypełnianie ankiety
Jest to jedna z najpopularniejszych metod dodatkowego zarabiania pieniędzy. Ten rodzaj pracy chałupniczej nie wymaga uiszczenia jakichkolwiek opłat czy wkładu własnego – nasze zarobki to czysty zysk. Decydując się na dorabianie sobie poprzez wypełnianie ankiet należy wybrać sprawdzone serwisy cieszące się dobrymi opiniami. Mamy wtedy pewność co do wypłacalności takich stron bez obaw, że niepotrzebnie tracimy swój czas. Jednymi z takich serwisów są np. Opinie.pl, My pay, Neobux czy ySense.
Udzielanie korepetycji online
Ten rodzaj zarobku jest świetnym rozwiązaniem dla studentów, którzy wiedzę na dany temat mają “na świeżo” w głowie. Jeżeli mamy czyste, pomocne notatki można stworzyć z nich samouczki i wystawiać oferty na różnego rodzaju portalach dla studentów. Z pewnością znajdzie się na to popyt zarówno wśród osób, które już są w trakcie studiów i potrzebują dodatkowej pomocy, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze studiowaniem. Można również dawać bezpośrednie korepetycje poprzez różne komunikatory jak Skype, Discord czy Google meet.
Naprawa sprzętu komputerowego
Jeżeli mamy rękę do rozkręcania komputerów i wiemy co i jak możemy oferować innym usługi naprawy takiego sprzętu. Na spokojnie możemy wykonywać taką pracę w domowym zaciszu. Naszymi klientami mogą być osoby prywatne, a nawet firmy.
Opieka nad dziećmi lub zajmowanie się obowiązkami domowymi
W obecnych czasach coraz częściej zdarza się, że oboje rodziców pracują przez co nie mają wystarczająco dużo czasu lub tak ułożony grafik pracy, że nie mogą pozwolić sobie na odebranie dzieci ze szkoły, przedszkola lub zapewnienie im opieki zwłaszcza teraz podczas nauki zdalnej. Do tej pory w czasie gdy rodzice byli w pracy ich dzieci spędzały czas w szkole. Ze względu na obecną sytuację na świecie dzieci te zmuszone są do pozostania w domach uczestnicząc w lekcjach prowadzonych przez Internet. W takiej sytuacji wielu rodziców potrzebuje osób godnych zaufania, którym będą mogli powierzyć swoje pociechy. Możemy zajmować się nimi w ich domu lub jeżeli mamy takie warunki – zajmować się nimi u siebie.
Przy okazji opieki nad dziećmi możemy także pomóc rodzicom w czynnościach takich jak sprzątanie, zakupy czy przygotowywanie posiłków.
Co do kwestii sprzątania możemy oferować nasze usługi również biurom czy innym powierzchniom handlowym.
Pisanie tekstów na zlecenie – copywriting
Wiele portali, blogów czy sklepów internetowych potrzebuje krótkich tekstów opisujących daną kategorię produktów, pojedyncze produkty czy artykułów na konkretny temat w celu pozycjonowaniach w sieci (SEO). Niestety nie każdy jest stworzony do tego rodzaju pracy, gdyż należy wtedy wykazać sie dużą kreatywnością oraz umiejętnością szybkiego pisania na klawiaturze. Warto zwrócić uwagę również na to, że większość twórców nie zatrudnia takich osób pełnoetatowa. Z tego też powodu jest to świetny sposób na dorobienie do domowego budżetu podczas długich jesienno-zimowych wieczorów. Zapłatę otrzymuje się zazwyczaj za określoną liczbę znaku ze spacjami.
Ile można zarobić na pracy chałupniczej?
Zarobki liczone są najczęściej od jednej wykonanej sztuki np. przy składaniu długopisów czy tworzeniu kartek okolicznościowych. Są to zazwyczaj sprawy groszowe przez co należy naprawdę się postarać i mieć niezłe tempo pracy, aby zarobić przyzwoitą kwotę. Osoby, które są już nieźle wprawione w tego rodzaju pracę potrafią wykonać w ciągu jednej godziny, aż do kilkudziesięciu sztuk danego wyrobu. Często zdarza się, że pieniądze otrzymujemy dopiero po wykonaniu z góry ustalonej ilości. Warto jednakże zwrócić uwagę na pewien szczegół – jeżeli dany produkt nie zostanie wykonany w odpowiedni sposób, zauważyć będzie można liczne niedociągnięcia pracodawca prawo nie zapłacić nam za te konkretne sztuki przez co nasza pensja może być niższa, niż jest to zakładane.
Jaki rodzaj umowy jest zawierany w przypadku wykonywania pracy chałupniczej?
Praca chałupnicza jest w większości przypadków wykonywana na podstawie umowy o pracę nakładczą. Taki rodzaj umowy zawiera typ umowy, rodzaj pracy, na jaki okres zostaje ona zawarta, nazwy każdej ze stron oraz sposób wynagrodzenia. Stronami umowy jest pracodawca zwany również w takim przypadku nakładcą oraz pracownik zwany inaczej chałupnikiem lub wykonawcą.
Jak uniknąć oszustwa podczas poszukiwania pracy chałupniczej?
Decydując się na wykonywanie pracy chałupniczej zwłaszcza takiej gdzie będziemy zajmować się wyżej wymienionym skręcaniem długopisów, tworzeniem kartek czy też ozdób dobrze jest zachować szczególną ostrożność i szczególnie przejrzeć zarówno ofertę, jak i firmę która nam to zleca, aby przypadkiem nie paść ofiarą oszustwa.
W pierwszej kolejności najlepiej jest sprawdzić czy dana firma w ogóle istnieje. Można to zrobić poprzez numer NIP i REGON. Tego rodzaju dane są upublicznione i znajdują się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Jeżeli w treści oferty umieszczony jest numer telefonu warto jest zadzwonić. Jeżeli dana firma unika kontaktu telefonicznego powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy. Warto również zrobić porządny research w Internecie i zobaczyć czy uda nam się znaleźć jakieś informacje na temat danej firmy bezpośrednio od osób, które już z nimi współpracowały i mogą podzielić się z nami opinią i doświadczeniami. W tym celu przeszukujmy więc różnego rodzaju blogi czy forum.
Ostatnim krokiem jest dokładne przyjrzenie się treści umowy, a przede wszystkim temu czy pracodawca w ogóle chce takową zawrzeć.