Toksyczni ludzie jak sobie radzic

Toksyczni ludzie, czyli jacy?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w swoim życiu spotkałaś przynajmniej jedną toksyczną osobę. Możliwe, że do tej pory pamiętasz jak się ona zachowywała i jak zapewne ogromny wpływ miała na Ciebie. Mimo złych doświadczeń, jakie mamy z toksycznym człowiekiem, często, ciężko jest nam się od niego odciąć. Dlaczego?

Toksyczność u ludzi przejawia się na wiele sposobów, dlatego trudno jest stworzyć jedną, dokładną definicje tego zjawiska. Najczęściej jest to związane z manipulacją naszą osobą, braniem nas na litość, a nawet twierdzeniem, że bez tej osoby nie damy sobie rady. Te wszystkie czynniki działają na nas stopniowo. Najpierw uznajemy to za troskę drugiej osoby i wielkie uczucie jakie do nas przejawia. Musi upłynąć pewien czas, aż zrozumiemy, że nie jest to zdrowa relacja.

Toksyczni ludzie to świetni manipulanci, kłamcy i fenomenalni aktorzy. By osiągnąć swój cel zrobią wszystko. Potrafią doszczętnie zawrócić nam w głowie i pozbawić nas zaufania do innych.

W tym artykule pomożemy Ci rozpoznać toksyczną relacje oraz pomóc Ci się z niej wydostać.

Przykłady toksycznych ludzi

Jak objawia się toksyczność?

Tak jak już napisaliśmy – toksyczność u każdego może przejawiać się inaczej. Opiszemy Wam jednak cztery, najpopularniejsze typy toksyczności, które najczęściej są spotykane.

  1. Manipulant – jeśli po zakończonej kłótni lub rozmowie czujesz się winna i poczuwasz się do odpowiedzialności za to, co się stało, to jest to – padłaś ofiarą manipulanta. Osoba ta będzie robić wiele, żebyś poczuła się przygnębiona i winna.

  2. Przykład – byłaś gdzieś bez tej osoby? Dlaczego o niej nie pomyślałaś? Przecież ona też to lubi, a byłaś z kimś innym? Najwyraźniej ja Ci już nie wystarczam.

  3. Narcyz – monolog o sobie, brak zainteresowania Twoją osobą, niesłuchanie Cię, ignorowanie Twoich potrzeb, uczuć – takie traktowanie jest bardzo przykre dla każdego. Ludzie potrzebują drugiej, bliskiej osoby, która ich wysłucha w danym momencie.
  4. Wysysacz energii – chcesz osiągać sukcesy, cieszyć się życiem i czerpać z niego pełnymi garściami? Przy tym typie jest to niemożliwe. Każda Twoja radosna chwila będzie wywoływać smutek na jego twarzy.
  5. „Rodzic” – to osoba, która dyktuje Ci co masz robić, jak masz postępować i jak będzie dla Ciebie dobrze. Oczywiście nie jest to formie niewinnej rady, a wręcz rozkazu. Jedynym argumentem tej osoby, dlaczego masz tak postępować jest – „bo ja bym tak zrobił/a.
Zobacz też:  Airbnb czy Booking? Gdzie lepiej zarezerwować nocleg?

Toksyczni ludzie – dlaczego musimy ich unikać?

Jeśli chcemy wieść szczęśliwe życie, które nie zawsze będzie usłane różami, ale będziemy kroczyć przez nie z odpowiednimi osobami, koniecznie musimy się odciąć od toksycznych ludzi.

Toksyczni ludzie zrzucają swoje frustracje, niepowodzenia i smutki na innych. Mają ciągłą potrzebę bycia w centrum uwagi. Każda rozmowa z nimi będzie kończyć się na nich i na ich problemach. Wśród takich osób nie rozwiniemy skrzydeł, a każda nasza próba skoncentrowania się na sobie, będzie kończyć się wyrzutami sumienia, dlaczego nie pomyśleliśmy o innych, tylko o sobie.

Zaniedbywanie siebie i swoich potrzeb to dopiero początek. Toksyczna osoba może próbować odciąć nas od naszej rodziny czy przyjaciół. Uniemożliwianie nam kontaktu, ograniczenia, brak możliwości bycia sobą w 100%. Chyba nikt z nas nie chciałby żyć w taki sposób. Unikanie toksycznych ludzi wyjdzie nam na zdrowo, a my będziemy w stanie zbudować zdrową relację z przyszłością.

Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi poradzić?

Uważasz, że unikanie całe życie toksycznej osoby to najlepsze rozwiązanie, aby pozbyć się ich z naszego życia? Uwierz nam, że ten sposób jest tylko tymczasowy, aby pozbyć się ich na stałe musisz podjąć poważniejsze kroki.

  1. Konfrontacja – weź głęboki oddech i wyrzuć to wszystko z siebie. Powiedz tej osobie jak się czujesz, co Ci nie odpowiada w jej mowie, stylu bycia, a co najważniejsze w traktowaniu Ciebie. Toksyczna osoba będzie wiedzieć, że już nic nie zdziała i sobie odpuści.
  2. Nie daj się sprowokować – nie rozgaduj się, to może wpłynąć tylko na Twoją niekorzyść. Utnij rozmowę w tym momencie, który jest dla Ciebie wygodny. Swoją powagą pokażesz jej, że masz już dość takiego traktowania.
  3. Nie obwiniaj się – pamiętaj, że to właśnie o to chodzi tej osobie! Owinięcie sobie Ciebie wokół palca i zaszczucie Cię w uczucia winy.
  4. Polub siebie – stań przed lustrem i powiedz na głos co w sobie lubisz, doceń się za ostatnie osiągnięcia. Jeśli masz problemy z samoakceptacja śmiało wybierz się na wizytę do profesjonalisty.
  5. Otocz się najbliższymi, którzy nigdy Cię nie zawiedli
Zobacz też:  Pracoholizm - czym jest? Objawy i leczenie

Gdzie możesz spotkać toksyczne osoby

Toksyczni ludzie – gdzie ich możesz spotkać?

Wielu z nas sądzi, że rodzina, miłość i przyjaźń to potęgi, w których ludzie chcą dla siebie jak najlepiej, nie ranią się, żyją w zgodzie ze sobą, a co najważniejsze kochają się i się szanują. Niestety, ale nie zawsze tak jest. Coraz częściej słyszy się o toksycznych relacjach w rodzinie, związkach czy przyjaźniach. Toksycznych ludzi możemy spotkać wszędzie – przykro to stwierdzić, ale taka jest prawda.

Toksyczni ludzie w pracy

Praca to miejsce, gdzie spotyka się pełno ludzi. Mimo, że często mają one jeden cel to nie da uniknąć się tak zwanego „wyścigu szczurów”. Chęć bycia najlepszym w grupie, a tym samym przypodobanie się szefowi, często wpływa bardzo negatywnie na niektórych ludzi. Tak samo jest z władzą. Szefowie mogą myśleć, że skoro są na wyższym stanowisku niż Ty, to mogą traktować Cię, jak tylko się im podoba. To nieprawda i nie daj sobie tego wmówić!

Toksyczni ludzie w szkole

Szkoła, nieważne czy publiczna, czy prywatna, to także zbiorowisko różnych charakterów, ludzi z różnych domów z rozmaitymi metodami wychowawczymi. Pieniądze, uroda, oceny – to wszystko sprawia, że ludzie są różnie traktowani. Szkoła to również okres dojrzewania, który bywa bardzo burzliwy – pierwsze miłości, przyjaźnie. Jest to pierwsze miejsce, gdzie najczęściej możemy mieć styczność z toksycznymi ludźmi.

Toksyczni ludzie w rodzinie

Rodzina kojarzy nam się z ciepłem, miłością, ogniskiem domowym. Mieszkając w domu rodzinnym lub zakładając własną rodzinę chcemy, aby była ona przepełniona prawdziwymi uczuciami. Niestety, ale nie zawsze tak jest. Są pewne czynniki zewnętrzne (pieniądze, druga połówka jednego z członków, alkohol), które negatywnie wpływają na całą społeczność, przez co nie jest ona tak trwała, jak być powinna.

Zobacz też:  Okulary do komputera – czy warto w nie inwestować?

Toksyczny związek

Relacja dwóch osób jest bardzo narażona na jej niepowodzenie, szczególnie, kiedy szybko się zakochamy i nie zdążymy zauważyć wad naszego partnera. Tak jak wiele z nich możemy zaakceptować lub wspólnie starać się je zmienić, to niestety, ale nie każde. Tak jest w przypadku toksyczności. Druga połówka może pozbawić nas chęci do życia, a jednocześnie nie pozwolić nam od niej odejść.

Toksyczna przyjaźń

Przyjaźń ze względu na stan majątkowy lub status społeczny to coraz częstsze zjawisko. Na początku zdaje się nam, że osoba ta jest warta naszej uwagi i zaufania. Po czasie okazuje się jednak, że to tylko złudzenie.

4.5/5 - (23 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *