Jak podnieść swoją samoocenę

Jak podnieść swoją samoocenę?

Otyłość, wady genetyczne, za duży nos, kiepsko płatna praca. Niska samoocena sprawia, że człowiek nie jest sobą i nie żyje na 100%. Brakuje nam pewności siebie i wiary we własne możliwości. Taka sytuacja sprawia, że nasz wewnętrzy duszek umiera, a posuwanie się naprzód ku lepszemu jest niemożliwe.

Wiele ludzi w różnym wieku cierpi na brak samoakceptacji. Taki stan naszego samopoczucia, może złapać nas w każdym momencie naszego życia, bez względu na to skąd pochodzimy, jakiej jesteśmy płci, orientacji czy jaki jest stan naszego konta w banku.

Osoby, które cierpią na niską samoocenę często negatywnie oceniają samych siebie i niechętnie wykonują pewne czynności, ponieważ uważają, że ktoś jest to w stanie zrobić lepiej od nich. Taki stan rzeczy powoduje, że czujemy się gorsi od innych, a co za tym idzie, cierpi na tym nasza pewność siebie, a my odczuwamy, że nie jesteśmy potrzebni.

Jak podnieść swoją samoocenę, aby znów można było czerpać z życia pełnymi garściami?

Niska samoocena – objawy i nawyki

Istnieje wiele oznak zaburzenia własnej wartości. Niektóre z nich są nietypowe, ale są też takie, które po słowie „niska samoocena”, same pchają nam się na język. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że powinna zapalić nam się czerwona lampka. Po czym możemy rozpoznać niską samoocenę?

  • Nieustanne dążenie do doskonałości,
  • Niskie oczekiwania co do samych siebie,
  • Wyolbrzymianie problemów,
  • Niedocenianie swoich umiejętności,
  • Zwątpienie,
  • Krytykowanie swojej osoby,
  • Brak umiejętności przyjmowania komplementów,
  • Niezdecydowanie i napięcie,
  • Towarzyszące uczucie samotności
  • Wywyższanie innych.
Zobacz też:  Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Pamiętaj! Jednorazowe sytuacje, kiedy czujemy się gorzej wcale o niczym nie świadczą, jednak, gdy powtarzają się one cyklicznie, przyjrzyj się temu głębiej.

Jak podtrzymujemy niską samoocenę?

Każdy z nas jest inny, w tym przypadku również. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić jak dana osoba będzie się zachowywać. Każdy z osobna inaczej będzie podtrzymywał poczucie niskiej wartości. Są jednak objawy, które często się powtarzają.

  1. Posiadanie ograniczających zasad, którymi się kierujemy – bywa tak, że posiadamy pewne negatywne założenia, które powstrzymują nas przed parciem do przodu. W takich sytuacjach wszystko postrzegamy w ciemnych barwach, co odbiera nam pozytywną wizję patrzenia w przyszłość.
  2. Używanie sformułowań:
  • Muszę … bo w przeciwnym przypadku,
  • Nigdy nie powinien był…
  • Nie mogę
  • Nie zrobię tego, ponieważ…

Takie słowa powstrzymują nas przed pójściem na przód. Ciągle oceniamy się negatywnie, a przez to zataczamy nieprzyjemny krąg.

Jak podnieść swoją samoocenę w 9 krokach?

Niska samoocena często jest skutkiem naszej przykrej przeszłości. Złe traktowanie nas przez rówieśników, odejście lub rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby – to wszystko może spowodować sytuację, w której będzie obwiniać samych siebie. Konsekwencją takich zachowań bardzo często jest niska samoocena.

Oprócz wizyty u specjalisty, jest kilka naturalnych sposobów, aby pomóc sobie i móc ponownie otworzyć się nie tylko przed innymi, ale również przed samymi sobą.

Zadbaj o emocje

Równowaga emocjonalna to podstawa do dobrego samopoczucia, ponieważ to właśnie dzięki niej możesz przebrnąć przez trudne momenty. Kiedy lepiej kontrolujemy swoje emocje, będziemy o wiele lepiej radzili sobie z wyzwaniami. Najważniejsze w tym etapie jest nauczenie się, radzenia sobie ze stresem, strachem, niepokojem czy frustracją. Dzięki temu przejmiesz kontrolę nad swoimi emocjami i myślami.

Uwierz w siebie i w swój sukces

Bardzo często bywa tak, że skazujemy coś na porażkę zanim się za to zabierzemy. W chwili, w której zaczniemy wierzyć w siebie i w swoje sukcesy, świat otworzy się przed nami otworem. Zaznamy wiele możliwości oraz szans, o których wcześniej nawet byśmy nie pomyśleli. Pamiętaj, kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.

Zobacz też:  Pracoholizm - czym jest? Objawy i leczenie

Klucz to rozwiązania

Gdy coś pójdzie nie po Twojej myśli, nie zaczynaj od krytykowania samego siebie i myślenia co źle zrobiłeś. Skup się na rozwiązaniach danej sytuacji, aby z niej wybrnąć. Zamartwianie lub użalanie się nad sobą w tym momencie jest zbędne. Najważniejsze jest Twoje podejście.

Nie ograniczaj języka

Mów do siebie w pozytywnym języku. Pochwal samego siebie za to, że coś Ci wyszło, doceń co zrobiłeś ostatnio dla siebie lub dla innych. Nie myśl, że tylko ktoś może Cię skomplementować, jeśli czujesz, że wyglądasz dobrze – powiedz to na głos.

Stwórz lub przyłącz się do grupy

Grupy wsparcia to super sprawa, która znana jest z amerykańskich filmów. Ludzie o tym samym problemie, spotykają się i opowiadają co u nich. Takie grupy są również w Polsce, nie tylko stacjonarnie, ale również online. Aktywności lub kontakt z innymi ludźmi naprawdę potrafią zdziałać cuda.

Dogadzaj sobie

Czas dla siebie to podstawa! Spędź trochę czasu sam ze sobą i dogadzaj sobie, ile tylko zechcesz, uwierz nam, należy Ci się.

Wyznaczaj sobie cele

Skoncentruj się na właściwych celach. Codziennie zastanawiaj się nas tym co chcesz osiągnąć i zrób wszystko, aby to zdobyć. Pomyśl nad tym co Cię inspiruje, fascynuje i motywuje.

Podejmuj dobre decyzje

Dokonywanie wyborów czeka na nas każdego dnia. Zastanów się czy wszystkie Twoje decyzje były słuszne i co możesz zrobić, aby jeszcze lepiej je podejmować.

4.6/5 - (19 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *