jak pokonać wypalenie zawodowe

Jak pokonać wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe może spotkać każdego, nawet tego, kto kocha swoją pracę i nie traktuje jej jako przykry obowiązek, a pasję. Jednak niektóre życiowe sytuacje niezależne od nas, mogą sprawić, że nawet ten najlepszy zawód stanie się dla nas ciężarem.

Według ekspertów ponad połowa europejskich pracowników nie radzi sobie ze stresem życia codziennego. Dodatkowe połączenie stresu ze złym trybem życia wzmacnia swoje skutki uboczne. Osoby silnie zestresowane często mało jedzą, nie wysypiają się i nie odpoczywają. Swoje samopoczucie próbują polepszyć dodatkową pracą, która ma to zniwelować. Tak się jednak nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Połączenie tego wszystkiego razem powoduje, że czujemy się jeszcze gorzej.

Często nie widzimy już wyjścia z całej tej sytuacji. Jak objawia się wypalenie zawodowe oraz jak sobie z nim poradzić? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Po czym poznać wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to wyczerpanie umysłowe, fizyczne lub psychiczne. Często takim emocjom towarzyszą nam jeszcze niepewności odnośnie naszych umiejętności, kompetencji i wartości. Na samym początku trudno będzie nam stwierdzić, że to wypalenie zawodowe. Takie stany rzeczy będziemy tłumaczyć gorszym dniem lub złym samopoczuciem. Nie będziemy z tego robić większego problemu, dopóki problem nie będzie się nasilał.

Osoby, które dotyka wypalenie zawodowe często stają się cyniczne, krytyczne, a wyjście do pracy sprawia im wiele kłopotu, a co za tym idzie, niechętnie się do niej udają. Może być tak, że taka osoba będzie często brać urlop, dni wolne lub L4.

Zobacz też:  Pracoholizm - czym jest? Objawy i leczenie

W pracy towarzyszyć będą nam: brak energii, brak satysfakcji, uczucie rozczarowania. Na dodatek nasz apetyt oraz sen mogą się pogorszyć, a nasze plecy czy głowa częściej będą nas boleć.

Istniejące typy wypalenia zawodowego

  1. Aktywne wypalenie zawodowe – Spowodowane może być czynnikami zewnętrznymi takimi jak środowisko, brak wsparcia społecznego czy frustracja w nieradzeniu sobie z porażkami. Wielu z nas potrzebuje zewnętrznych bodźców, które napędzają nas do pracy i stanowią motywację do działania. Brak akceptacji może przejawiać się w różny sposób, na przykład poprzez unikanie z nami kontaktu przez zawód, który wykonujemy ale także poprzez naśmiewanie się oraz kpienie z naszej pracy.
  2. Bierne wypalenie zawodowe – Kiedy środowisko naciska i czynniki aktywnego wypalenia zawodowego dają o sobie znać coraz ciężej może być nam panować nad sobą. Przekłada się to na coraz gorzej wykonywaną pracę czy podejmowane decyzje. Brak motywacji i szydzenie z wykonywanego przez nas zawodu może udzielić się także w sposób psychiczny, wpływający na nas już „bez pomocy” innych. Zaniżanie swojej wartości, czucie się niepotrzebnym – właśnie to nazywamy biernym wypaleniem zawodowym.

Jakie zawody są najbardziej narażone na wypalenie zawodowe?

Wsród zawodów najbardziej narażonych na objawy wypalenia zawodowego znajdują się te, w których dużą część pracy zabiera kontakt z innymi ludźmi. Najczęściej są to zawody związane z pomaganiem innym takie jak lekarz czy pracownik socjalny, ale to nie wszystko. Wiele psychologów, terapeutów a nawet adwokatów oraz prawników jest obarczonych ryzykiem wypalenia zawodowego. W każdej z powyższych branż jesteśmy narażeni na rozwiązywanie cudzych problemów, które często przejmują dość sporą część naszego życia. Niejednokrotnie mamy już dość naszego długo uczonego się zawodu i mamy ochotę rzucić wszystko i zniknąć.

Wiele osób przez długi okres trzyma te wszystkie emocje w sobie i próbuje walczyć ze stresującym zawodem. Przychodzi czasem jednak moment gdzie wszystko pęka i wybucha jak wulkan w dosłownie jednej chwili. Chęć oderwania się od aktualnej pracy przewyższa naszą upartość w działaniu bo tracimy do tego serce i nie chcemy w to brnąć.

Zobacz też:  Co to znaczy kontent?

Jakie są powody wypalenia zawodowego?

Jego powody tak naprawdę mogą być różne u każdego z nas. My przedstawimy Wam kilka najczęstszych:

  • Utrata kontroli nas wykonywanymi obowiązkami,
  • Brak dostępów do zasobów, które są niezbędne do wykonywania pracy,
  • Niemożność ustalenia stopnia własnych kompetencji,
  • Zawód, który wykonujemy nie daje nam satysfakcji,
  • Praca wymaga od nas zbyt dużo czasu i wysiłku przez co nie mamy czasu dla rodziny, znajomych czy samych siebie.

Do czego może doprowadzić wypalenie zawodowe?

Lekceważenie i nadmierne bagatelizowanie wypalenia zawodowego niosą za sobą przykre konsekwencje. Wszystkie czynniki, które negatywnie na nas wpływają mogą doprowadzić do wielu komplikacji, a nawet chorób. Wypalenie zawodowe może doprowadzić do depresji, cukrzycy typu II, chorób serca, nadużywanie alkoholu i innych używek, co może doprowadzić do uzależnienia, podwyższonego cholesterolu i otyłości.

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Walka z wypaleniem zawodowym nie należy do najprostszych. Zmiana w postrzeganiu naszego zawodu musi się zmienić ine o tyle w oczach innych co przede wszystkim naszych. Oczywiście edukacja wsród społeczeństwa także jest ważna i brak strachu aby mówić i rzeczach, które są dla nas ważne. Jednak mimo wszystko sami musimy przepracować w swojej głowie pewne rzeczy aby poradzić sobie z wypaleniem zawodowym. Pomocnym będzie udać się do specjalisty – psychologa lub psychiatry. Nie warto bać się spotkania z ludźmi z tej branży ponieważ to nic wstydliwego. Wsród sposobów, które możemy zastosować i wdrożyć w życie sami przygotowaliśmy listę pomocniczą poniżej.

  • Zmiana diety na zdrową – jedzenie dużej ilości owoców oraz warzyw, bakalii, a co najważniejsze pamiętanie o drugim śniadaniu
  • Większa aktywność fizyczna – na przykład spacery na świeżym powietrzu,
  • Wprowadzenie w życie metod relaksacyjnych, jak na przykład spokojne wdychanie i wydychanie powietrza,
  • Rozmowa z przełożonym o swoich uczuciach,
  • Obiektywna opinia swojej pracy.
4.8/5 - (28 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *