Języki obce podczas rekrutacji

Czy warto znać języki obce?

Według obecnego systemu edukacji, języki obce towarzyszą nam od dziecka. Nasze dzieci już w przedszkolu poznają nowe słówka w obcym dla nich języku, gdzie najczęściej jest to angielski. W późniejszych latach naszej nauki często dochodzi drugi język obcy, na przykład niemiecki czy hiszpański. Taki system pozwala nam na luźne komunikowanie się z innymi ludźmi na całym świecie.

Mimo, że nauka języka obcego wymaga od nas wielu tygodni ciężkiej pracy, sumienności oraz regularności, to coraz więcej osób się na to decyduje. Zbiegiem czasu zdaliśmy sobie sprawę z tego, że jest to bardzo ważny aspekt naszego codziennego życia. Bywa także tak, że znajomość, chociażby na stopniu komunikatywnym, jakiegoś języka daje nam dodatkowe możliwości. I to nie tylko na stopie zawodowej.

Oczywiście nikt nikomu nie każe być od razu poliglotą, jednak w obecnych czasach bez dwóch zdań, warto znać przynajmniej jeden język.

Dlaczego warto znać języki obce?

Skoro już wiemy, że zdecydowanie warto, to zastanówmy się, dlaczego. Punkt pierwszy – komunikacja. W dzisiejszych czasach podróżowanie jest o wiele łatwiejsze, a przede wszystkim tańsze niż kilkanaście lat temu. I tak jak w języku czeskim czy rosyjskim jesteśmy w stanie, sami dużo zrozumieć, to niekoniecznie będzie to tak wyglądać w przypadku języka angielskiego czy niemieckiego. Tu występują już spore różnice nie tylko w słownictwie, ale także w budowie samego zdania.

Punkt drugi – możliwości zarobkowe. Nie od dziś wiadomo, że osoby, które znają biegle języki, mają szerszą drogę zawodową niż osoby, które mówią tylko w ojczystym dla nich języku. Dzięki temu możemy nie tylko pracować w międzynarodowych korporacjach, ale również szukać pracy za granicą Polski.

Zobacz też:  Jak pozyskać nowych klientów? 9 sprawdzonych sposobów

Punkt trzeci – rozwój osobisty. Nauka języka obcego to idealny trening dla naszego mózgu. Same ćwiczenia wspomagają nasze zdolności do zapamiętywania oraz koncentracji. Dodatkowo nauka wzmacnia jego struktury.

Punkt czwarty – różnorodni znajomi. Dzięki braku bariery językowej jesteśmy w stanie zapoznawać się z nowymi ludźmi, nie patrząc na to skąd pochodzą.

Język obcy a rekrutacja do pracy

Z pewnością zadajesz sobie pytanie, czy w pracy, w której nie będę tłumaczem czy nauczycielem danego języka, powinienem jakiś znać. Oczywiście, że tak. Z doświadczenia wiemy, że nawet pracując w sieciówce z ubraniami trafiają się klienci obcojęzyczni, którym także trzeba pomóc czy obsłużyć przy kasie. Coraz więcej rekrutrów zwraca uwagę na to czy potrafisz mówić w innym języku niż ojczysty.

Jest to dodatkowy atut, który nie tylko dobrze o Tobie świadczy, ale również sprawia, że nie zostawiasz wolnej luki w swoim CV.

Pamiętaj, że jeśli stanowisko nie wymaga znajomości języka, a jest mile widziane lub pominięte, to nie masz się o co martwić – nikt nie powinien Cię o to pytać lub przeprowadzać rozmowy w innym języku.

Język obcy a rekrutacja na studia

W czym język obcy może Ci tutaj pomóc? Przede wszystkim możliwość studiowania za granicą na lepszych uczelniach lub w wymarzonym państwie. Jest to niesamowite przeżycie, na które decyduję się coraz więcej młodych uczniów z Polski. Często zagraniczne uczelnie proponują o wiele więcej ciekawych zajęć lub kierunków. Jeśli jest to Twoje marzenie, bez dwóch zdań musisz mówić biegle w języku danego państwa.

Co jednak w przypadku studiowania w Polsce? Tu umiejętność językowa również jest mile widziana. Po pierwsze jest to dobrze zdana matura, właśnie z tej dziedziny. Daje Ci to dodatkowe punkty, a jednocześnie szanse na dostanie się tam, gdzie chcesz. Niektóre uczelnie proponują zagraniczne wyjazdy edukacyjne. Aby zrozumieć o czym jest na nich mowa warto znać podstawy.

Zobacz też:  Jak wykorzystać memy w celach marketingowych?

Gdzie możemy aplikować ze znajomością języka?

Tak naprawdę do każdej pracy, jednak w tej części artykułu skupimy się na zawodach, gdzie nie dostaniesz się bez znajomości języków obcych.

  1. Stewardesa – chyba nikogo to nie dziwi. Zawód ten polega przecież na lataniu w różne zakątki świata. Każda linia lotnicza wymaga języka angielskiego, ale w tym przypadku im więcej tym lepiej.
  2. Międzynarodowe korporacje – polskie firmy coraz częściej współpracują lub szukają zagranicznych klientów. Przez to ich głównym wymogiem podczas aplikacji jest znajomość języków. To jakie to będą zależy od korporacji.
  3. Tłumacz przysięgły – to kolejny zawód, gdzie znajomość językowa to podstawa, a co najlepsze całkiem nieźle płatna.
  4. Nauczyciel – oprócz zamykania się na publiczne placówki, masz tu do wyboru również szkoły prywatne, które uczą tych młodszych jak i starszych na różnych poziomach.
  5. Przewodnik – zwiedzaj różne ciekawe zakątki, a do tego zarabiaj. Czy nie brzmi to jak praca marzeń?

Jakie języki warto znać?

Znajomość każdego języka jest niezwykle ważna, jednak w obecnych czasach głównie stawia się na angielski. Jest on bardzo uniwersalny, przez co dogadamy się niemalże z każdym. Dodatkowo restauracje często oprócz menu w swoim języku, posiadają właśnie angielskie.

Jeśli chodzi o drugi język, ciężko jest tu dokładnie sprecyzować. Musisz mieć na uwadze to, żeby jego nauka była dla Ciebie przyjemnością. Możesz popróbować z różnymi i indywidualnie wybrać ten, w którym najlepiej się czujesz.

Gdzie uczyć się języków obcych?

  • Darmowe jak i płatne aplikacje na telefon,
  • Prywatne szkoły językowe,
  • Korepetycje domowe lub online,
  • Filmiki na YouTubie,
  • Darmowe szkoły językowe.
4.6/5 - (19 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *