Nagrywanie rozmowy telefonicznej

Nagrywanie rozmowy telefonicznej – Najlepsze sposoby

Bywa, że w naszym życiu pojawia się potrzeba nagrania rozmów telefonicznych. Czasami jest to spowodowane chęcią zdobycia dowodów w pewnej ważnej dla nas sprawie. Może to też idealnie posłużyć do rejestrowania ważnych dla nas rzeczy, o których nie chcielibyśmy zapomnieć. Warto pamiętać, że niezależnie od powodu, dla którego decydujemy się nagrać rozmowę, sama ta czynność podlega pewnym czynnościom prawnym. Niekiedy musimy poinformować naszego rozmówcę o nagrywaniu rozmowy, jednak w pewnych przypadkach, zwłaszcza wtedy, kiedy dociekamy prawdy, informacja o nagraniu rozmowy nie pozwoli nam na osiągnięcie naszego celu.

W popularnych dostawcach aplikacji na smartfony dostępnych jest kilka opcji. Osobiście sama niektóre z nich przetestowałam i z powodzeniem mogę zarekomendować pewne aplikacje. Tymczasem, warto pamiętać, że nie wszystkie z nich działają w taki sposób, w jaki oczekujemy. Zanim zaczniemy nagrywać ważną dla nas rozmowę, warto przetestować taką aplikację, aby przekonać się, czy na pewno zarejestrujemy głos naszego rozmówcy.

Nagrywarka rozmów na Androida – Cube ACR

To jedna z tych aplikacji, którą lubię mieć zainstalowaną na telefonie w celu nagrywania prywatnych wiadomości. Jej plusem jest to, że pozwala nagrywać wiele rozmów za darmo, zanim autorzy aplikacji zmuszają nas do wykupienia płatnego pakietu. Natomiast, ogromnym minusem jest to, że w niektórych wersjach Androida, lub rodzaju smartfona, czasami nie działa nagrywanie rozmówcy, jeżeli ustawimy połączenie na głośniku. Niestety, aplikacja będzie rejestrowała nasz głos, a nie głos naszego rozmówcy. Nie wiem, jak to wygląda w przypadku wersji płatnej. Na pewno warto przetestować aplikację wykonując połączenia telefoniczne do innych osób, zanim zdecydujemy się na wykorzystanie tej aplikacji w celu, powiedzmy, pozyskania interesujących nas dowodów.

Nagrywarka rozmów – Another Call Recorder (ACR)

Jest to kolejna aplikacja dostępna na Androida, możliwa do pobrania w Google Store. W zasadzie, możemy ją zainstalować nie tylko na telefonie z systemem Android, ale także Windows lub dowolny, na którym zainstalowany mamy Google Store. Osobiście nie korzystałam z tego rozwiązania, więc nie mogę podzielić się swoim doświadczeniem. Natomiast, jest to aplikacja całkowicie bezpłatna – podobno jest jedną z najlepszych aplikacji, mimo to użytkownikom nie podoba się to, że nie mogą nagrywać rozmów podczas korzystania z Bluetooth’a. No cóż, nic w tym świecie nie jest idealne.

Nagrywarka rozmów na iPhone – Call Recorder HD

Szczerze, nie posiadam od dawna telefonu w tym systemie operacyjnym, nie miałam też okazji przetestować tej aplikacji osobiście. Jednak sprawdzone opinie sugerują, że Call Recorder HD to rozsądne rozwiązanie, jeśli mamy potrzebę rejestrowania naszych rozmów z tego systemu operacyjnego. Aplikacja dostępna jest w App Store. Dużym minusem, według opinii użytkowników, jest to, że aplikacja ta niestety wymusza wykupienie płatnej opcji zanim ją wypróbujemy. Prawdopodobnie zostało to wprowadzone w jednej z późniejszych wersji aplikacji. Jeśli potrzebujesz zatem zarejestrować i nagrać rozmowy z Twojego iPhone, prawdopodobnie będziesz musiał wykupić płatną subskrypcję.

Nagrywanie rozmów z zewnętrznym urządzeniem i aplikacją do rejestrowania dźwięku

Dobrą opcją jest zawsze nagrywanie rozmów za pomocą oddzielnego urządzenia, o ile upewnimy się uprzednio, że dźwięk jest rejestrowany przez drugie urządzenie i że aplikacja działa bez zarzutu. Minusem jest to, że trudno udowodnić numer telefonu naszego rozmówcy, ponieważ w przypadku Cube ACR wszystkie zarejestrowane rozmowy zapisywane są pod numerem telefonu, na który dzwonimy. Jednak, jeśli urządzenie poprawnie rejestruje datę, można to udowodnić porównując datę stworzenia nagrania z datą rozmowy telefonicznej. Poza ograniczeniami technicznymi, to rozwiązanie nie posiada znaczących minusów. Praktycznie każdy telefon może być wyposażony domyślnie w aplikację służącą do rejestracji dźwięków – trzeba tylko pamiętać, aby nasz rozmówca był „na głośniku”.

Nagrywanie rozmów przez opcję tworzenia filmu

Jeśli nie chcemy ściągać dodatkowych aplikacji, za to dysponujemy drugim smartfonem, możemy go użyć do stworzenia filmiku, gdzie w tle zostanie zarejestrowana rozmowa z naszym rozmówcą. Podobnie jak w poprzednim przypadku należy pamiętać o tym, by nasz rozmówca był „na głośniku”. Pamiętajmy, że w przypadku tego rozwiązania jesteśmy ograniczeni najczęściej do pamięci wewnętrznej naszego telefonu – nagrywanie urwie się i prawdopodobnie w ogóle nie zapisze, jeżeli skończy nam się miejsce w pamięci urządzenia.

Czy nagrywanie rozmowy telefonicznej jest legalne?

Nagrywanie rozmowy telefonicznej nie jest karalne o ile osoba nagrywająca, sama bierze w niej udział. Warto jednak pamiętać, że brak odpowiedzialności karnej nie wyklucza ewentualnej odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowo nie ma prawnego obowiązku informowania o tym naszego rozmówcy, dopóki nagranie nie jest przetwarzane (jak np. w bankach czy innych biurach obsługi klienta).

Nagrywanie rozmowy telefonicznej – podsumowanie

Na rynku smartfonów istnieje wiele sposobów, które pozwolą Ci na nagrywanie rozmów telefonicznych, jeśli tego potrzebujesz. Cel nagrywania rozmowy może być dowolny, jednak to, co z nią później zrobisz, może mieć swoje konsekwencje, dlatego pamiętaj o poinformowaniu swojego rozmówcy o nagrywaniu rozmowy, jeśli oczywiście w niczym Ci to nie przeszkodzi i postępuj z nagranymi rozmowami w rozsądny sposób.

4.7/5 - (21 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *