Jak nauczyć się samodyscypliny? 10 kroków, które Ci pomogą

Jak nauczyć się samodyscypliny?

Czy potrafisz zmusić się do robienia czegoś w danym czasie, mimo, że kompletnie nie masz na to ochoty? Większość z nas zapewne nie ma w sobie tyle zapału, dlatego dyscyplina to jedna z ważniejszych cech, jaką powinien mieć każdy z nas. Nasze marzenia, plany i cele mogą nie zostać zrealizowane, właśnie przez naszą niechęć bądź zmęczenie. Rozwój samodyscypliny nie jest prosty. Wymaga on wiele wyrzeczeń i samozaparcia, jednak patrząc na jego efekty, myślimy, że warto jest się poświęcić.

„UMIEJĘTNOŚĆ ZDYSCYPLINOWANIA SIĘ, BY ZREZYGNOWAĆ Z NATYCHMIASTOWEJ SATYSFAKCJI W ZAMIAN ZA WIĘKSZĄ NAGRODĘ W DŁUŻSZEJ PERSPEKTYWIE JEST NIEODZOWNYM WARUNKIEM SUKCESU”. – BRIAN TRACY

Brain Tracy – mówca motywacyjny, trener rozwoju osobistego i twórca licznych, światowych bestsellerów, podkreśla, że to właśnie samodyscyplina, odgrywa tak dużą rolę w osiągnięciu sukcesu.

Nie musisz jednak zagłębiać się w wszystkie jego lektury, aby zmienić swoje życie na lepsze. Gwarantujemy Ci, że wystarczy Ci nasz artykuł.

Dyscyplina – jest wrodzona czy się jej uczymy?

Tak naprawdę występują oba te przypadki. Samodyscyplina to cecha charakteru, którą możemy tak o posiadać, jak na przykład nieśmiałość lub upartość.

Są osoby, które już od urodzenia wiedzą co muszą zrobić, a swoje przyjemności odkładają na później. Najczęściej to właśnie takie osoby mają dobre oceny w szkole. Nauka jest dla nich priorytetem, dlatego swoje inne zajęcia odkładają na potem.

Drugi typ osób, które dyscypliny nauczyły się same. I nie chodzi tu tylko o osoby, które rzetelnie pracują. Utrata zbędnych kilogramów, rzucenie nałogu tytoniowego to również udany proces dyscypliny i samozaparcia. Postawiony przez nich cel, został spełniony.

Zobacz też:  Przemoc ekonomiczna: Czym jest i jak sobie z nią radzić?

Samodyscyplina – dlaczego ulegamy pokusie?

Zapanowanie nad pokusami bywa ciężkie. Nasz charakter bada otoczenie, a następnie dostrzega coś, co da nam natychmiastową przyjemność. U każdego będzie to coś innego. U jednych słodycze, u drugich fast food, a u trzecich alkohol czy papierosy. Mimo, że nasilenie tych wszystkich impulsów nie zawsze musi być takie same – są one oparte na wielu czynnikach, takich jak okoliczności i sposób myślenia – to bardzo często im ulegamy.

Górę w takich sytuacjach powinna wziąć nasza, mocno stąpająca po Ziemi, psychika. Włączmy w takich sytuacjach myślenie i zastanówmy się nad konsekwencjami i nad tym czy naprawdę warto zaprzepaścić to, nad czym pracowaliśmy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to bardzo trudne, ale właśnie od tego należy zacząć ćwiczyć samodyscyplinę.

10 kroków do dyscypliny

  1. Codzienne określanie celu – wcześniejsze ustalanie sobie planu dnia oraz jasne postawienie celu, pomaga nam realizować to w 100%, dzięki temu dokładnie wiemy co mamy przewidziane na dany dzień. Dodatkowo informuj o swoich postanowieniach swoich najbliższych. Wtedy będą oni wiedzieć co chcesz osiągnąć i będą mogli Ci pomóc.
  2. Jasne myślenie – myślenie i podejmowanie rozsądnych decyzji to podstawa w dążeniu o samodyscyplinę. Stawiaj się w różnych sytuacjach i myśl nad swoim zachowaniem: „Jak bym postąpił/ła?”. Dzięki temu, kiedy w przyszłości spotka Cię taka sytuacja, będziesz na nią gotowy i nic Cię nie zaskoczy.
  3. Zarządzanie czasem – doba ma zaledwie 24 godziny. To często bardzo mało, aby znaleźć czas na wszystko, o tym jak skutecznie zarządzać czasem przeczytasz tu (link do artykułu).
  4. Odwaga – największą przeszkodą jest lęk przed porażką. Pamiętaj, że nie osiągniesz sukcesu, jeśli nie pokonasz tego strachu. Bądź również świadomy negatywnych konsekwencji swoich decyzji, które Cię napotkają. Aby sobie z nimi poradzić zastosuj taktykę tłumaczenia sobie – co zrobię, jeśli; co się stanie, jeśli.
  5. Dbaj o zdrowie – ćwicz, zdrowo się odżywiaj i nie zapomnij o wodzie. Z taką pomocą będziesz mieć siły na każdy dzień wyzwań.
  6. Zadbaj o swój portfel – niby pieniądze szczęścia nie dają, ale to właśnie dzięki nim możemy spełniać swoje marzenia, cele i pasje, dlatego tak ważne jest rozsądne zarządzanie. Jednak to nie wszystko. Pieniądze przydadzą Ci się również w ćwiczeniu samodyscypliny. Wyznacz sobie jakiś cel i zacznij na niego oszczędzać.
  7. Praca to podstawa – ciężka i mądra praca to połowa sukcesu. Nie musisz mieć wszystkiego podłożone pod nos na tacy, wystarczy, że będziesz sam chciał po to wszystko sięgnąć. Obecny świat stawia przed nami masę możliwości, z których my często nie korzystamy. To błąd. Wszystko stoi przed Tobą otworem, wystarczy, że otworzysz się na świat.
  8. Nauka – człowiek uczy się całe życie, dlatego, mimo, że nigdy nie będziemy wiedzieć wszystkiego to warto się doszkalać, czytać czy słuchać treściwych audiobooków. Mentalny trening samodyscypliny również jest bardzo ważny, dodatkowo rozwija on nasz mózg oraz go dokształca i pomaga nam w zapamiętywaniu większej ilości informacji.
  9. Wytrwałość – najważniejszą cechą w dążeniu do samodyscypliny jest wytrwałość. Nie poddawaj się przy pierwszej, lepszej potyczce. Pamiętaj, że warto jest zrobić jeden krok do tyłu, aby móc zrobić dwa na przód.
  10. Przeznacz czas tylko dla siebie – mimo ciężkiej, codziennej walki o samodyscyplinę, nie zapominaj o sobie. Poświęć chociaż raz w tygodniu jeden dzień, wieczór tylko dla siebie. Idź na zakupy, spotkaj się ze znajomymi. Taka forma rozrywki jest świetną metodą na nagradzanie się za swój kolejny sukces.
Zobacz też:  Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

Czytanie – mentalny trening samodyscypliny

Wprowadzenie sobie nawyku czytania to także metoda dążenia do samodyscypliny, dlatego

dobrą zmianą dla Ciebie oraz Twojego mózgu będzie zastanowienie się co i jak często czytasz. A jeśli tego nie robisz to koniecznie zacznij. Wprowadzenie do swojego życia czegoś wartościowego, pomoże nam inaczej spojrzeć na świat zewnętrzny.

Jeśli nie masz czasu, aby spokojnie usiąść z wybraną lekturą i się zrelaksować, pomyśl o audiobookach, ich możesz słuchać zawsze. Jazda samochodem, porządki, relaksująca kąpiel, a nawet ubieranie się czy gotowanie. Te wszystkie czynności nie muszą być wykonywane w ciszy. W Internecie znajdziesz wiele tego typu opcji. Któraś z nich z pewnością wpadnie ci w ucho.

Jak nauczyć się samodyscypliny – podsumowanie

Samodyscyplina to opanowanie swoich pokus oraz wykorzystanie swoich najlepszych atutów w życiu codziennym. Nabycie tej umiejętności jest niezwykle ważne i potrzebne. Kiedy Twoja samodyscyplina zostaje wystawiona na kolejną próbę, dobrze przeanalizuj całą sytuacje i dopiero wtedy podejmij słuszną decyzję.

Nie zapomnij w tym wszystkim o sobie i tak jak już pisaliśmy, spędź czas ze sobą. Spraw, aby był to wyjątkowy moment, w którym możesz się nagrodzić lub przeanalizować to co do tej pory udało Ci się osiągnąć

4.8/5 - (27 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *