gdzie szukać pracy jako freelancer?

Gdzie szukać pracy jako freelancer?

Masz dość siedzenia po 8 godzin dziennie w ciasnym biurze i chcesz coś zmienić w swoim życiu? A może już od jakiegoś czasu pracujesz jako copywriter, grafik komputerowy, specjalista SEO lub tłumacz jednak wciąż brakuje Ci zleceń i masz wolne moce przerobowe? Przekonaj się, gdzie szukać pracy jako freelancer i rozwiń skrzydła swojej zawodowej kariery. Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Sprecyzuj swoje oczekiwania

Wielu osobom wydaje się, że bycie freelancerem to życie przysłowiowym mlekiem i miodem płynące. Masz wolne, kiedy chcesz, nie musisz wysłuchiwać wiecznych pretensji od przełożonych, sam wybierasz zlecenia, które Cię interesują. Ustalasz stawki i pracujesz tyle, na ile masz ochotę. W skrócie – sam sobie jesteś sterem, żeglarzem i okrętem. Jednak, jak w każdej beczce miodu, tak i w zawodzie freelancera znajdzie się beczka dziegciu.

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed każdym freelancerem, jest zapewnienie ciągłości zleceń. Nie ma chyba nic gorszego niż wolne moce przerobowe, chęć do pracy i brak zakolejkowanych projektów. Co zatem możesz zrobić, aby nie martwić się zbyt dużą ilością czasu wolnego? Czym prędzej zacznij szukać dodatkowych zleceń. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, gdzie w sieci warto takie poszukiwania rozpocząć.

Szukasz stałych zleceń, czy chcesz dorobić od czasu do czasu?

Zanim jednak zaczniesz przeglądać portale ogłoszeniowe, zarejestrujesz się w serwisach dla freelancerów lub dołączysz do branżowych grup na Facebooku, zastanów się, jakie masz oczekiwania. Czy szukasz jedynie kilku dodatkowych projektów w miesiącu i freelancing to dla Ciebie dodatkowe źródło dochodów, czy jednak zależy Ci na stałej i długoterminowej współpracy ze zleceniodawcami. Od odpowiedzi na to pytanie będą zależały dalsze kroki.

Zobacz też:  Toksyczni ludzie - Naucz się z nimi sobie radzić!

Współpraca z agencjami – pewne źródło comiesięcznych dochodów

Jeśli na dobre porzuciłeś myśl o pracy na etacie i freelancing to dla Ciebie jedyne źródło utrzymania, poszukiwania nowych zleceń warto zacząć od miejsc, które oferują długoterminową współpracę. Jeśli zajmujesz się SEO, tworzysz teksty lub jesteś grafikiem komputerowym, to przeglądnij strony największych agencji interaktywnych. Możliwe, że nie trafisz od razu na ofertę współpracy, jednak nie zrażaj się. Ogłoszenia w dziale kariera, pojawiają się cyklicznie. Plusem takiego rozwiązania jest pewna liczba zleceń – a minusem? Stawki oferowane przez niektóre agencje, zwłaszcza na początku współpracy, dla niektórych osób mogą okazać się mało atrakcyjne.

Portale dla freelancerów

Na regularne zlecenia freelancerzy mogą liczyć także na portalach pośredniczących między zleceniodawcami a zleceniobiorcami. Stawki w tym przypadku są najczęściej jeszcze niższe od agencyjnych, lecz na brak różnorodności projektów nie ma co narzekać. Rejestrujesz się na portalu, wybierasz tematykę, która Cię interesuje i rozpoczynasz pracę nad projektem. Wypłatę zarobionych pieniędzy możesz przeważnie zlecić tylko jeden raz w miesiącu. Obowiązują także dolne progi wypłat, np. jeśli nie uda Ci się zgromadzić w danym miesiącu 100 zł, wypłata nie będzie zrealizowana. Nie martw się, pieniądze nie przepadną – wypłatę zlecisz, gdy tylko osiągniesz wymagany próg.

Portale dla freelancerów:

  • Designer,
  • Fiverr,
  • Giełda Tekstów,
  • Good Content,

Serwisy ogłoszeniowe

Kolejne miejsce w sieci, do którego z całą pewnością warto zajrzeć, poszukując zleceń dla freelancerów to serwisy ogłoszeniowe. Wśród tych najpopularniejszych można wymienić OLX, Gumtree oraz Oferię. Tutaj zleceniodawców możesz znaleźć niezależnie od branży, w jakiej działasz. Są smakowite kąski zarówno dla programistów, grafików komputerowych, jak i dla wirtualnych asystentek.

Na jakich portalach szukać zleceń? Oprócz wyżej wymienionych, możesz zajrzeć także na portale takie jak:

  • Useme,
  • Pracuj.pl;
  • Rocketjobs.pl.
Zobacz też:  Nauka podczas kwarantanny - czego warto się uczyć?

Nie ma co ukrywać, konkurencja jest duża. Na jedno ogłoszenie często odpowiada kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Jeśli chcesz, aby to właśnie Ciebie wybrano, zastanów się, w jaki sposób możesz wyróżnić swoją kandydaturę. Może ciekawym pomysłem okaże się nieszablonowe portfolio? Na portalach z ogłoszeniami znajdziesz klientów zarówno oferujących jednorazowe zlecenia, jak i długoterminową współpracę.

Media społecznościowe

Korzystasz na co dzień z Facebooka? Z zaciekawieniem podglądasz co słychać u znajomych, których od wieków nie widziałeś? Zrób krok dalej i wykorzystaj potencjał, który drzemie w mediach społecznościowych do znalezienia ciekawych zleceń. To prostsze niż może się początkowo wydawać. Od czego zacząć? Dołącz do branżowych grup dyskusyjnych. Dziel się swoją wiedzą, nawiązuj kontakty biznesowe – nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja do współpracy.

Śledź także ogłoszenia w grupach poświęconych tematyce pracy dla freelancerów. Jest ich całe mnóstwo – każdego dnia pojawiają się nowe anonse od zleceniodawców. Musisz być czujny. Reaguj szybko. Tutaj, tak samo, jak w przypadku portali ogłoszeniowych, konkurencja jest duża i często czas, w jakim odpowiesz na ogłoszenie, będzie decydujący.

Przykładowe grupy na FB z ofertami pracy dla freelancerów:

  • Praca Zlecenia Copywriting SEO Copywriting Content Writer Content Marketing,
  • Copywriter poszukiwany – zlecenia dla copy,
  • GRAFIKA / ZLECENIA / PRACA – UI/UX / STRONY WWW. / APKI / MARKETING,
  • Design Jobs – Praca dla nowoczesnych Designerów, UX-ów, Grafików,
  • Zlecenia dla freelancerów,
  • Marketing Jobs / Praca w marketingu,
  • mam pracę dla freelancera/znajomy szuka pracy.

Już wiesz, gdzie szukać pracy jako freelancer! Przygotuj wcześniej portfolio, wybierz najlepsze realizacje i do dzieła!

4.7/5 - (18 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *