Czym jest mediacja

Co to jest mediacja?

Konflikty jak i spory są rzeczami naturalnymi, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Te mniejsze rozwiązujemy sami. Są jednak nieporozumienia, których za żadne skarby nie jesteśmy w stanie wyjaśnić i wydaje się nam, że na każdym możliwym rozwiązaniu ktoś ucierpi.

Samo słowo mediacja pochodzi z łaciny – mediatio – a jej znaczenie to „być w środku” lub „pośredniczyć”. Jest to więc nic innego jak jedna z metod rozwiązywania sporów. Tutaj to osoba trzecia, czyli mediator, pomaga obu stronom we wzajemnej komunikacji. Ma ona na celu określenie celu oraz dojścia do konsensusu, z którego wszyscy będą zadowoleni. To dobrowolny proces, gdzie wygrywają obie strony sporu.

Warto dodać, że jest to metoda pozasądowa, więc zazwyczaj ponosimy koszty związane z wynagrodzeniem mediatora. Można ją przeprowadzić w sprawach nieletnich, cywilnych oraz karnych. Według statystyk aż 60-80% przeprowadzonych mediacji jest udanych.

Kim jest mediator?

Mediator to osoba neutralna, bezstronna, która towarzyszy nam podczas mediacji. Jej zadaniem jest pomóc dogadać się obu stronom konfliktu. Co ważne, nie ma on władzy do podejmowania decyzji. Ma on tylko pomóc w opracowaniu jak i osiągnięciu porozumienia, za które odpowiedzialne są strony.

Jaki jest cel mediacji?

Tak jak już wspomnieliśmy, głównym i w zasadzie jedynym celem mediacji jest porozumienie się dwóch stron. Muszą oni wypracować wspólne, dobre dla każdej ze stron porozumienie. Drugą opcją jest ugaszenie konfliktu, zachowując przy tym stuprocentową poufność, a jednocześnie ponosząc minimum dodatkowych kosztów. Dzięki temu obie strony mogą liczyć na porozumienie jak i dalsze kontakty w przyszłości.

Zobacz też:  Jak zrezygnować z PPK?

Jakie są koszty mediacji?

Koszty mediacji będą zależeć przede wszystkim od tego w jakim mieście będzie się ona odbywać. Dlaczego?

Koszty mediacji to przede wszystkim wynagrodzenie mediatora (tu cena zawsze będzie różna, to tak samo jak z lekarzami) oraz zwrot kosztów jej prowadzenia – sala, w której mediacja się odbywa jak i przejazdu. Wynajem sali zazwyczaj jest tańszy w mniejszych miejscowościach, dodatkowo musimy wliczyć w to paliwo lub bilety na transport.

To kto ponosi koszty zależy od tego jak strony dogadają się między sobą.

Jak wybrać mediatora?

Zacznijmy od tego, że wybór mediatora leży albo po stronie sądu, albo po stronach pokłóconych. Dobrze jest, aby strony miały na to wgląd, ponieważ od tego zależy ich porozumienie lub jego brak.

W znalezieniu mediatora pomocne mogą okazać się listy mediatorów, które znajdują się na stronach sądów lub ośrodków mediacji. Wypisane tam osoby muszą spełniać odpowiednie kryteria prawne.

Klauzula mediacyjna

Możliwe, że zastanawiałeś się, co w przypadku, kiedy mimo zażegnania sporu, pojawi się nowy. Tu z pomocą przychodzi klauzula mediacyjna, czyli specjalny dodatek do umowy. Na czym ona polega?

Klauzula mediacyjna daje możliwość skorzystania z kolejnej mediacji jako sposobu na rozwiązanie konfliktów, które powstały w trakcie realizacja danej umowy. Klauzula ta musi zawierać jako minimum, mediatora oraz przedmiot mediacji.

Dzięki zawarciu klauzuli mediacyjnej w umowie unikniemy sprawy sądowej jak i eskalacji konfliktu.

Dlaczego warto skorzystać z mediacji?

  1. Mediacja odbywa się za porozumieniem stron, co oznacza, że jest w 100% dobrowolna. Dodatkowo, gdy obie strony konfliktu się na nią zgadzają oznacza to, że zależy im na rozwiązaniu sporu.
  2. Cały przebieg mediacji jak i jej ustalenia są poufne. Zasada poufności dotyczy nie tylko stron, ale i mediatora.
  3. Mediacja jest prowadzona przez osobę neutralną i bezstronną, dzięki czemu możemy liczyć na świeże spojrzenie w sprawie.
  4. Obie strony muszą zaakceptować mediatora, miejsce negocjacji jak i rozwiązania, przez co nikt nie jest poszkodowany.
  5. Mediacja może prowadzona w trybie online. Jest to idealne rozwiązanie dla stron, których dzielą spore kilometry.
Zobacz też:  Jak podnieść swoją samoocenę? 9 sprawdzonych metod

Skutki mediacji

Skuteczność mediacji nie zależy głównie od prowadzącego, a od stron. Mediacja jest tańsza oraz pochłania zdecydowanie mniej czasu niż rozprawy sądowe. Dodatkowo kosztuje nas o wiele mniej nerwów. Dzięki temu mamy szansę na rozwiązanie sporu, a co najważniejsze pozostanie w dobrych relacjach, co z kolei pozwala nam na dalszą współpracę.

4.6/5 - (25 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *