Co to jest VPN

Co to jest VPN?

W ostatnich czasach bardzo często możemy natknąć się na artykuły, które nagłaśniają temat bezpieczeństwa w sieci. Tak, jak już chyba każdy wie, że nie należy spotykać się z obcymi ludźmi tam poznanymi, tak nie każdy wie, żeby nie korzystać z aplikacji banku, kiedy jesteśmy połączeni do sieci publicznej. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteśmy na wakacjach poza UE i nie mamy dostępu do roaming-u.

VPN, czyli virtual private network, to w dosłownym tłumaczeniu wirtualna sieć prywatna. Jest to bezpieczne i szyfrowane połączenie między dwiema sieciami lub użytkownikiem, a siecią. Z jego pomocą możesz anonimowo przeglądać strony internetowe bez obaw, że coś się stanie.

Swego czasu VPN był tylko nowinką techniczną, której mało kto używał. Obecnie jest to narzędzie potrzebne każdemu kto chce być anonimowy lub lubi podróżować. Coraz więcej influencerów czy też youtuberów promuje różne firmy, które oferują właśnie VPN. Dzięki temu wzrasta ich świadomość jak i popularność samej funkcji.

Komu i kiedy może się przydać VPN?

VPN przyda się tak naprawdę każdemu z nas. Chyba nikt nie lubi być obserwowany, nawet jeśli nie ma nic do ukrycia. Jeżeli jesteś jedną z takich osób to koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w taką funkcję. Kiedy przyda Ci się ona szczególnie?

 • Częste korzystanie z publicznych sieci WI-FI – połączenie VPN to najlepsza metoda ochrony podczas korzystania z obcej nam sieci. Hakerzy korzystają z wielu metod, które mają na celu kradzież naszych danych osobowych.
 • Zamaskowanie lokalizacji – jeśli przebywasz lub pracujesz w kraju, które ma ograniczoną wolność słowa to VPN jest właśnie dla Ciebie. Ukrywa on Twój adres IP, a dodatkowo zabezpiecza treści.
 • Dostęp do zablokowanych treści – jak z pewnością wiesz Netflix w każdym kraju jest inny i w każdym dostępne są różne materiały. Jeśli chcesz obejrzeć coś, co jest dostępne np. w USA z pomocą przychodzi właśnie VPN.
 • Uniknięcie śledzenia oraz inwigilacji – przeróżne agencje np. rządowe śledzą i gromadzą dane o Twojej aktywności w Internecie. VPN ukrywając Twój adres IP i szyfrując Twój ruch, chroni Cię przed tym w najlepszy, możliwy sposób.
 • Jeśli uwielbiasz grać w gry – miłośnicy gier online często padają ofiarą ataków DDoS, które ograniczają im dostępność treści oraz przepustowość. Na szczęście VPN radzi sobie również z nimi.
 • Szyfrowanie danych – nawet jeśli korzystasz z Internetu wyłącznie w zaciszu domowym, to VPN wciąż jest dobrą opcją dla Ciebie. Dlaczego? Z jego pomocą możesz szyfrować swoje wyszukiwania, zminimalizować swój ślad online oraz chronić swoją aktywność. Twój dostawca Internetu nie będzie miał możliwości sprzedaży informacji o Twojej historii przeglądania podmiotowi, który chce mu za to zapłacić.
Zobacz też:  Czy SHEIN ma sklep stacjonarny?

Jak działa VPN?

Usługa VPN tworzy w Internecie zaszyfrowany, specjalny tunel. Zabezpiecza on dane, które są przesyłane między Tobą, a miejscem docelowym.

Zasada działania VPN

Tunel zostaje stworzony przez uprzednie uwierzytelnienie klienta przez serwer VPN. Następnie serwer szyfruje wszystkie wysyłane jak i otrzymywane przez nas dane. Dla bezpieczeństwa każdego pakietu danych są one umieszczane na zewnętrznych pakietach, które z kolei są szyfrowane przez enkapsulację.

Rodzaje VPN

 1. Zdalny dostęp – dzięki specjalnemu oprogramowaniu umożliwia on użytkownikom, połączenie się z siecią zdalną. Dzięki temu zawsze masz dostęp do swoich danych jak i zasobów, przez co praca zdalna jest łatwiejsza.
 2. Site-to-site – często są one używane przez duże firmy jak i korporacje. Pozwalają one użytkownikom na otrzymanie dostępu do sieci innych użytkowników. Wszystko odbywa się w sposób bezpieczny, a co najważniejsze możecie być w różnych lokalizacjach. W ten sposób możemy połączyć wszystkie biura wirtualnie i umożliwić im swobodne udostępnianie potrzebnych informacji.

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

VPN jest legalny w większości państw na świecie. Jednak niektóre z nich całkowicie zakazały korzystania z tego typu funkcji lub obdarowały ją regulacjami prawnymi. Najczęściej są to kraje rządzone przez reżimy totalitarne, jak na przykład Rosja, Chiny czy Korea Północna.

W tych państwach możesz użyć VPN do wyminięcia cenzury rządowej i uzyskać dostęp do Internetu. Jedna, gdy zostanie to wykryte, możesz spotkać się z wysoką karą grzywny. Na całe szczęście w Polsce VPN jest całkowicie legalny.

Wybór VPN – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim będzie to bezpieczeństwo, szybkość oraz prywatność. Te trzy czynniki powinny decydować o tym, którą firmę wybierzesz. Zadaj sobie pytania: czy sieć zapewni stu procentowe bezpieczeństwo moich danych? Czy jest szybka? Czy zadba o moją prywatność? Te trzy elementy powinny iść ze sobą w parze. Upewnij się, że dostawca, z którym chcesz współpracować nie idzie na żadne kompromisy, a jego usługi są rzetelne. Kolejną kwestią będzie oczywiście cena.

Zobacz też:  Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Bezpłatna sieć VPN – czy warto?

Zawsze, gdy coś kupujemy zwracamy uwagę na cenę. Nikt z nas nie chce wydawać bez potrzeby fortuny, której potem i tak może nie odzyskać. Nie inaczej jest w przypadku zakupu VPN. Opcje darmowe zazwyczaj jako pierwsze przykuwają naszą uwagę, jednak warto jest zastanowić się, czy aby na pewno są one dobrym wyborem. W końcu chodzi tu o nasze prywatne dane i bezpieczeństwo.

Doświadczenie wielu osób zdecydowanie odradza korzystanie z darmowych VPN. Tacy dostawcy często nie inwestują w żadne sieci serwerów ani utrzymanie infrastruktury. Logiczne jest więc, że sieci VPN mogą być niestabilne i niebezpieczne, a co za tym idzie powodować wycieki adresów IP.

Warto również zwrócić uwagę na kwestię finansowe. Dostawcy darmowych VPN muszą przecież na czymś zarobić, a skoro dają tą usługę za darmo, to na czym polega ich biznes? Zazwyczaj sprzedają oni dane swoich klientów. Pamiętaj, wybór VPN to bardzo poważna sprawa, ponieważ w grę wchodzi Twoje bezpieczeństwo. Poniżej znajdziesz zestawienie 4 najlepszych VPN dostępnych na rynku.

Najlepsze VPN – nasze TOP 4

 1. Surfshark – jest to firma, która powstała w 2018 roku. Oprócz VPN oferują oni również system wykrywania wycieków danych i prywatne narzędzie wyszukiwania. Posiada on opcję blokowana reklam i dzielone tunelowanie. Dodatkowo ma on nieograniczoną liczbę urządzeń, na których możesz mieć VPN. Dzięki naszemu linkowi, możesz założyć tam konto na 30 dni za darmo, a każdy kolejny miesiąc o zaledwie 9,55zł. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.
 2. NordVPN – jest to chyba najpopularniejsza firma, oferująca usługę VPN. Oferują oni plan miesięczny, który jest najdroższy, plan roczny oraz dwuletni, który jest najtańszy (2,8 euro na miesiąc, a dodatkowo masz w nim 3 miesiące za darmo. Tak samo jak Surfshark posiada opcję blokowania reklam, jednak nie ma już dzielonego tunelowania, a liczba urządzeń, z których możesz korzystać to 6.
 3. ExpressVPN – bardzo polecana przez różne blogi firma. Dlaczego? Ponieważ dają oni największe rabaty. Jego zaletą jest dzielone tunelowanie, jednak nie posiada opcji blokowania reklam, a ilość urządzeń to już zaledwie 5. Jego cena wynosi 8,32zł miesięcznie przy zakupie planu rocznego.
 4. CyberGhost – ta firma, tak samo jak Surfshark, posiada blokowanie reklam oraz dzielone tunelowanie. Liczba urządzeń, które mogą korzystać z VPN, wynosi najwięcej od dwóch poprzedników, bo 7. Jego cena to 1,9 euro za miesiąc przy zakupie planu na dwa lata.
Zobacz też:  Jak zaplanować budżet domowy? Naucz się oszczędzać!

VPN – podsumowanie

Jak sam widzisz VPN przydaje się w codziennym życiu, a nie tylko w podróżach, czy jeśli chcesz obejrzeć coś z zagranicznego Netflix-a. Jego zakup nie jest dużym kosztem, a może ułatwić Ci wiele rzeczy. Jego wybór powinien być bardzo istotny, ponieważ to właśnie on będzie odpowiadać za bezpieczeństwo i prywatność Twoich danych. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w dokoanniu dobrego wyboru.

4.7/5 - (26 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *