Utrata pracy będąc w ciąży

Utrata pracy będąc w ciąży

Kiedy kobieta ze swoim partnerem, starają się o dziecko, na wieść o tym, że zostaną rodzicami popadają w niesamowite szczęście. Wyczekują pierwszego USG, pierwszego kopnięcia. Zaczynają wszystko skrupulatnie planować od imienia dziecka po to jak będzie wyglądał jego pokój. Chcą zapewnić swojemu dziecku wszystko co najlepsze. Kiedy jednak emocje opadają, świeżo upieczeni rodzice zaczynają wszystko analizować, ponieważ pojawienie się nowego członka rodziny wiążę się z kosztami.

Kobiety, które są bezrobotne zanim zajdą w ciążę lub te, które pracę straciły właśnie z tego powodu, obawiają się, że kolejny pracodawca nie będzie chciał ich zatrudnić, właśnie ze względu dziecko. Pracodawcy obawiają się, że kobieta taka nie będzie dyspozycyjna oraz tego, że zaraz odejdzie na macierzyński, a on zostanie bez pracownika. Jak więc poradzić sobie w takiej sytuacji i czy praca to jedyna opcja?

Czy można stracić pracę będąc w ciąży?

Utrata pracy w czasie ciąży to temat sporny. Mimo, że kobiety w ciąży są specjalnie chronione przed utratą pracy, to zawsze istnieją wyjątki od reguły. W tym przypadku nie jest inaczej. Jednak musisz pamiętać, że ta ochrona obowiązuje dopiero wtedy, gdy powiadomisz o ciąży swojego przełożonego, inaczej nie jest ona ważna. Kiedy więc kobieta, która jest w ciąży może stracić pracę?

W sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy bądź innego zakładu pracy, pracodawca może złożyć na wypowiedzenie lub nas zwolnić, tu specjalna ochrona kobiet w ciąży nie jest ważna. To samo tyczy się osób na urlopie: macierzyńskim, wychowawczym i rodzicielskim.

Pamiętaj, że w tych sytuacjach koniecznie musisz otrzymać świadectwo pracy, zadbaj o to, aby było na nim wyraźnie napisane, że zwolnienie wynika z rozpadu lub likwidacji miejsca pracy. Dlaczego jest to tak ważne dowiesz się w kolejnym akapicie.

Zobacz też:  Jak podnieść swoją samoocenę? 9 sprawdzonych metod

Co zrobić kiedy stracimy pracę będąc w ciąży?

Po pierwsze nie możemy się załamywać, z każdej sytuacji zawsze jest jakieś wyjście. I w tym przypadku nie jest inaczej. Kiedy stracisz pracę podczas ciąży, ale jesteś zdolna do pracy, której Ci nie zapewniono, przysługuje Ci zasiłek ZUS, w wysokości zasiłku macierzyńskiego, będzie on wypłacany w 100% podstawy wymiaru zasiłku. I to właśnie tu przyda Ci się świadectwo pracy, gdzie zaznaczony jest powód zwolnienia. Oprócz tego niezbędne będzie również zaświadczenie od lekarza prowadzącego Twoją ciążę, że w niej jesteś.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy (Dz.U.1974, Nr 24 poz. 141 ze zm.), w szczególności art 177§4. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2010, Nr 77, poz. 512 ze zm.), w szczególności art 30.

4.8/5 - (19 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *