Praca jako wirtualna asystentka
Praca wirtualnej asystentki pomimo tego, że jest dość nowym zawodem staje się coraz bardziej popularna. Mówi się o tym w mediach społecznościowych oraz na wielu blogach czy forach dyskusyjnych. Taka praca jest wręcz stworzona dla osób, które z wielu przyczyn nie są w stanie pracować na co dzień w biurze.
Na dobrą sprawę pomysłodawcami tego zawodu były osoby, które nie mogły lub po prostu nie chciały pokonywać codziennie drogi dom-biuro, biuro-dom. Zazwyczaj jest to spowodowane dużymi odległościami, posiadaniem małych dzieci lub opieką nad chorującymi bliskimi. Będąc wirtualną sekretarką możemy pozwolić sobie na prace nawet w piżamie. Jak to każda praca zdalna, ta również nie ma narzuconego dress codu. Praca przez Internet to również możliwość pracowania w dowolnym miejscu, nie tylko w domu. Na dobrą sprawę można zabrać ze sobą laptopa i rozsiąść się w ulubionej knajpce lub w ogrodzie na hamaku. Pamiętajmy jednak o dostępności zasięgu i mobilności Internetu, bo bez tego ani rusz.
Wirtualna asystentka do nie tylko idealne rozwiązanie dla wielu kobiet, ale także dla wielu firm szczególnie takich, którzy wykonują swoją pracę stricte u klienta i nie mają własnego biura. Przykładem takich firm są m.in. drobne firmy budowlane. Takim firmom również przyda się ktoś, kto odbierze pocztę, telefon lub odpisze na maile.
Kto może zostać wirtualną asystentką?
Praca wirtualnej sekretarki przypomina w pewnym stopniu bycie freelancerem. Te dwa zawody łączy np. brak z góry narzuconego stroju czy pracowanie z dowolnego miejsca. Kontakt z przełożonym nie jest aż tak częsty jak w przypadku pracy w biurze. Dość częstym zjawiskiem są cykliczne spotkania ze szefem w celu omówienia postępów oraz tego, co dalej trzeba zrobić i aj kie konkretnie są cele. Takie spotkanie odbywa się w siedzibie firmy lub poprzez spotkania wirtualne korzystając z komunikatorów takich jak Skype, Messenger, Discord itp. Bez względu na to czy są to spotkania w biurze czy w formie rozmów online są one ważne, gdyż pomagają w lepszej komunikacji pomiędzy nami a naszym szefem i mogą znacznie rozwiać wszelkie niedomówienia. W trakcie rozmowy robimy tzw. update.
Nasuwa się jednak pytanie czy praca wirtualnej sekretarki jest adekwatna do standardowej pracy sekretarki w biurze? Z jednej strony tak. Wirtualna sekretarka tak jak stacjonarna przejmuje część obowiązków pracodawcy i odpowiada za sprawy organizacyjne. Rodzaj wykonywanych zadań zależą w dużej mierze od potrzeb pracodawcy i warunków zawartej umowy.
Czym zajmuje się wirtualna asystentka?
Tak jak zostało to wspomniane wyżej sekretarka czy to pracująca z biura czy zdalnie głównie zajmuje się tym, na co szef zazwyczaj nie jest w stanie znaleźć czasu. W zakresie obowiązków sekretarki jest m.in. kontakt z klientami, czyli rozmawianie z nimi, umawianie ich na spotkania z pracodawcą, dostarczenie wyczerpujących informacji na dany temat lub ewentualna pomoc w rozwiązaniu problemu. Dotyczy to również poczty elektronicznej.
Praca sekretarki to także zajmowanie się firmowymi social mediami, pisanie tekstów na bloga, sporządzanie wszelkich raportów. Przypomina również o ważnych uroczystościach czy nadchodzących spotkaniach. Wirtualna asystentka wyręcza też pracodawce z kontrolowania pracy podwykonawców oraz aktualnych projektów. Poza standardowymi obowiązkami zdarzyć się może, że trzeba zrobić coś poza godzinami pracy. Dotyczy to zazwyczaj nagłych wypadków. Jeżeli nasze relacje pomiędzy szefem a sekretarką są dobre, zazwyczaj nie ma z tym większych problemów.
Dostępność asystentki wirtualnej zupełnie tak jak asystentki pracującej typowo w biurze jest uzależniona od rodzaju i warunków umowy. Najczęściej ustalane są konkretne godziny pracy jednakże potem pracowniczka jest na tzw. czuwaniu, czyli jest w każdej chwili dostępna pod telefonem.
Kto zazwyczaj potrzebuje wirtualnej asystentki?
Wirtualna asystentka jest zazwyczaj poszukiwana przez właścicieli małych (kilku lub nawet jednoosobowych) firm. Asystentek potrzebują także freelancerzy. Są oni na tyle zajęci, że pomoc drugiej osoby jest bardzo potrzebna. Wtedy przedsiębiorcy ci mogą na spokojnie zająć się najważniejszymi zadaniami zostawiając to mało ważne, lecz absolutnie niezbędne swoim asystentom.
Wirtualne asystentki są również poszukiwane przez wielkie korporacje, które nie maja już miejsca na stacjonarnego pracownika. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest dla nich zatrudnienie sekretarki, która będzie wykonywała swoje obowiązki zdalnie.
Zanim podejmiemy się pracy wirtualnej asystentki warto zastanowić się czy, aby na pewno nadajemy się do tego rodzaju pracy. Praca z domu wymaga dużej samodyscypliny i dobrej organizacji czasu pracy. Dość istotna jest także umiejętność nieustannego motywowania się do pracy, gdyż w domu leżąc pod kocykiem z laptopem na kolanach i ciepłą herbatką ciężko jest przekonać samego siebie do systematycznego wykonywania swoich obowiązków.
Dobrze jest również posiadać chęć samorozwoju, aby cały czas doskonalić swoje umiejętności i nie zostać w miejscu. Warto jest poćwiczyć nad kontaktem z innymi osobami co niewątpliwie bardzo się przyda w takiej pracy, szczególnie że mamy częsty kontakt z klientami drogą telefoniczną i mailową.
Ile zarabia wirtualna asystentka?
Najwyższy czas poruszyć najbardziej interesującą kwestię – zarobki. Wielu z was zastanawia się czy zawód wirtualnej asystentki jest na pewno opłacalny, jaką kwotę miesięcznie jesteśmy w stanie zobaczyć pracując dla pracodawców w Polsce, a ile w przypadku pracy dla firmy zagranicznej. W dużej mierze zależy to od tego jak sami się wycenimy. Pamiętajmy jednakże, że nie możemy zbytnio przesadzać z kwotą, ale także i nie ceńmy się zbyt nisko. Jeżeli posiadamy duże doświadczenie w danym zawodzie lub wyższe wykształcenie możemy śmiało zaproponować większą kwotę. Pomoże nam w tym także posiadanie takich umiejętności jak obsługa różnych programów administracyjnych lub zarządzanie stroną internetową.
Jeżeli nasza przygoda z pracą biurową dopiero się zaczyna musimy przygotować na dość niskie wynagrodzenie porównując do tego ile można przez miesiąc zarobić będąc osobą z wieloletnim doświadczeniem. Istotne jest także nieustanne poszerzanie listy swoich umiejętności. Nie zapominajmy o tym, aby naszą pracę wykonywać skrupulatnie i przykładać się do niej w 100%.
Przeprowadzony research w Internecie ukazał, że wirtualne asystentki są w stanie zarobić od 30 do 80 zł netto za godzinę pracy. Brzmi jak marzenie prawda? Swoje usługi możemy także wycenić sugerując się stawką zadaniową – dobrze jest wtedy zastanowić się ile czasu zajmuje nam wykonywanie poszczególnych czynności i na ile wyceniamy swój czas.
Zarobki wirtualnej asystentki za granicą
A ile zarabia wirtualna asystentka za granicą? W sieci jesteśmy w stanie znaleźć informacje, że zarobki wirtualnej sekretarki wynoszą od 15 do 60 dolarów na godzinę. Po przewalutowaniu są to kwoty od 56 do 223 złote! Taka kwota jest wręcz niewyobrażalna, ale prawdziwa! Dlatego jeżeli znamy biegle język angielski – droga wolna, aby zatrudnić się u zagranicznego pracodawcy. Jest to niewątpliwie duża zaleta pracy z domu.
Koszty pracy jako wirtualna asystentka
Licząc swoje prawdopodobne zarobki warto jest zwrócić uwagę na to, że wirtualna asystentka odprowadza wszelkie składki do ZUS na własną rękę prowadząc własną działalność gospodarczą. Poza ZUS dochodzą jeszcze opłaty za księgowość. Łącznie wszystko może wynieść nawet do 2000 zł. Jest to dość sporo jednakże przy takiej stawce godzinowej jaka została podana powyżej jest to jak najbardziej wykonalne, aby nasze wynagrodzenie nadal było zadowalające.
Podsumowanie
Jak widać praca wirtualnej asystentki jest dość ciekawym i intratnym zajęciem dlatego jeżeli mamy chęci i jesteśmy gotowi na wykonywanie biurowych zadań w zaciszu naszego domu może to być niewątpliwie opcja dla nas!