czym jest mapa marzeń?

Czym jest mapa marzeń?

Chyba każdy z nas o czymś marzy. U niektórych są to na przykład podróże, nowe miejsce zamieszkania czy rzeczy czysto materialne jak droga torebka, buty czy telefon. Często nasze pragnienia są dla nas nieosiągalne ot tak, dlatego potrzebujemy czasu, żeby na nie uzbierać i móc sobie na to pozwolić. Wiele osób twierdzi, że w ten sposób bardziej docenimy tę rzecz. Niektórzy mają tych marzeń tak wiele, że nie potrafią ich sobie poukładać w głowie i wszystko się im miesza. Właśnie tu z pomocą przychodzi do nas mapa marzeń.

Mapa marzeń to wizualne przedstawienie naszych planów i celów na najbliższy okres. Nowy rok i nowe postanowienia to świetny moment, aby ją zrobić. Buduje się ją na podstawie siatki bagua – metodzie feng shui. Bagua to kwadrat podzielony na dziewięć, mniejszych elementów, gdzie każde pole dotyczy innej sfery naszego życia.

Co jest potrzebne do stworzenia mapy marzeń?

Potrzebne Ci będą:

 • brystol lub duży kawałek kartonu czy papieru,
 • mazaki, długopisy oraz inne przedmioty do pisania, klej lub taśma klejąca.
 • dodatkowo możesz wykorzystać wycinki z gazet, a nawet tematyczne naklejki.
 • dobrze będą wyglądać różnego rodzaju ozdoby, takie jak wstążki, brokat czy suszone kwiaty.

Pamiętaj, że nie musisz robić tego ręcznie. Mapę marzeń możesz przygotować na swoim komputerze czy telefonie i mieć do niej ciągły dostęp. Wybór należy do Ciebie.

Jak stworzyć mapę marzeń?

Zacznij od podzielenia kartki na dziewięć kwadratów o mniej więcej tym samym rozmiarze. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis tego co w każdym powinno się znaleźć. Oczywiście kolejność jest dowolna i nie musi to wyglądać dokładnie tak, jak u nas. Rysuj lub naklejaj to o czym marzysz w odpowiednim miejscu. Nie martw się, jeśli coś ci nie wyjdzie, to nie musi być perfekcyjne. Najważniejszy jest tu przekaz i pozytywne emocje.

Zobacz też:  Jak tworzyć fajne opisy do zdjęć na Instagram?

Jak wygląda mapa marzeń?

Pieniądze

Bogactwo

Dochody i wydatki

Obfitość

Pomyślność

Prosperita

Poczucie obfitości

Inteligencja finansowa

Reputacja

Słowa i uznanie

Życie społeczne

Pozycja w społeczeństwie

Pozycja zawodowa

Szacunek i akceptacja

Wpływy i szacunek

Samoakceptacja

Seks

Związki

Partnerstwo

Intymność

Zaangażowanie

Miłość

Bliskość

Namiętność

Rodzina

Rodzice

Bliscy i osoby ważne

Rodzeństwo

Zdrowie psychiczne i fizyczne

Tradycje i zwyczaje

Mentorzy i autorytety

Wszystko co jest związane z nami

Moje relacje ze światem

Energia i odwaga

Poczucie własnej wartości

Moje potrzeby i wartości

Pozytywne myślenie

Spójność i proaktywność

Dzieci

Twórczość

Hobby i pasje

Nowe pomysły

Kreatywność

Inspiracje

Relacje z dziećmi

Innowacje

Wiedza oraz nauka

Nasze umiejętności

Rozwój osobisty

Medytacja

Mądrość

Intuicja

Świadomość

Duchowość

Praca i kariera

Ścieżka naszej kariery

Rozwój zawodowy

Nasze wartości zawodowe

Harmonia

Wizja

Misja

Droga życiowa

Przyjaciele i znajomi

Relacje z ludźmi

Nowe znajomości

Pomocni nam ludzie

Klienci

Pracownicy

Podróże i wakacje

Współpracownicy

Co rysować w poszczególnych kwadracikach?

 1. Bogactwo – na pierwszą myśl przychodzą nam oczywiście worki z pieniędzmi czy banknoty, które jak najbardziej mogą się tu znaleźć. Oprócz tego warto, jednak zawrzeć tu coś jeszcze, na co chcemy przeznaczyć jakąś kwotę. Może to być rower, samochód czy nowe krzesła do domu.
 2. Społeczność – to miejsce na dziedzinę, którą się zajmujesz. Możesz tu również dodać swój autorytet w niej, czyli kogo podziwiasz za jego osiągnięcia. Nie zapomnij także o miejscu na symbol mądrości.
 3. Związki – to miejsce na wszystko co czułe i romantyczne. Zawrzyj tu to, czego oczekujesz od związku i jaki on powinien być.
 4. Rodzina – kwadrat poświęcony naszemu pochodzeniu, rodzicom i autorytetom. Zastanów się, co dały Ci Twoje korzenie.
 5. JA – to zdecydowanie najważniejszy element, w którym skupiamy się tylko na sobie. Możesz tu przekleić swoje zdjęcie, które najbardziej Ci się podoba i postanowić co byś jeszcze chciał osiągnąć. Mogą to być zdrowe i zbilansowane posiłki, picie dużej ilości wody, a może jakieś ćwiczenia
 6. Dzieci i hobby – tu rodzą się zarówno nasze pociechy, jak i nowe pomysły. Jeśli planujesz zostać rodzicem wklej tu lub narysuj malca, a jeśli nie skup się na zabawie, swoich pragnieniach i celach.
 7. Wiedza i nauka – tu nie będą ważne tylko kursy, szkolenia czy książki, ale również może to bić nauka jazdy samochodem czy na rolkach.
 8. Praca i kariera – tu ważne jest to, co chcesz osiągnąć na stopie zawodowej. Co dla Ciebie znaczy słowo kariera i w jaki sposób chcesz się realizować?
 9. Przyjaciele i podróże – podróże małe i duże – przyklej tu zdjęcia konkretnych miejsc, do których chcesz się udać. Natomiast jeśli chodzi o przyjaciół – mogą się tu pojawić zarówno ludzie jak i zwierzęta.

Gdzie przechowywać mapę marzeń?

Mapę marzeń możesz schować w miejsce, gdzie będzie dostępna tylko dla Ciebie, jak na przykład biurko czy szafka nocna. Możesz również umieścić ją w antyramie i powiesić w dogodnym dla Ciebie miejscu, tak aby zawsze o niej pamiętać. Niezależnie od tego, którą z tych opcji wybierzesz, najważniejsze jest to, żeby było to zgodne z Tobą.

Co po zrobieniu mapy marzeń?

Mapa marzeń już zrobiona, jednak co dalej? Teraz nadszedł czas na realizację. Nie rób tego wszystkiego od razu. Podziel sobie to tak, aby sprawiało Ci jak najwięcej przyjemności. Tak jak już wspominaliśmy nowy rok, jest świetnym momentem na rozpoczęcie spełniania swoich pragnień. Możesz więc podzielić swoje plany na cały rok, tak aby zawsze towarzyszyło Ci poczucie spełnienia.

Dlaczego warto zrobić mapę marzeń?

 • Jest to świetna motywacja do podjęcia się określonych działań.
 • Mapa marzeń może stać się piękną ozdobą w naszym mieszkaniu.
 • Poukładasz swoje pragnienia i będziesz wiedzieć czego tak naprawdę chcesz.
 • Jeśli powiesisz mapę w widocznym miejscu nigdy o niej nie zapomnisz, przez co spełnisz wszystkie swoje marzenia.
4.6/5 - (19 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *