Jak sprawdzić czy zdjęcie jest z Internetu?
Codziennie miliony zdjęć trafia do Internetu. Są to nie tylko zdjęcia profesjonalnych fotografów do portfolio, zdjęcia przygotowane do sprzedaży, ale również prywatne zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych.
Jeśli często śledzisz blogi o podobnej tematyce, to może się zdarzyć, że zauważysz jedno zdjęcie na wielu stronach. Jest to jak najbardziej możliwe, jeśli autorzy bloga korzystają z tzw. zdjęć stockowych, które są możliwe do zakupu i publikacji. Natomiast, istnieje również ciemna strona takiego działania, czyli naruszenie praw autorskich poprzez publikację zdjęcia lub grafiki, co do której nie wykupiono stosownego pozwolenia na publikację. Jest to dość częstszy przypadek, który również nie omija celebrytów i influencerów. Jak więc ustrzec się przed nielegalnym wykorzystaniem naszych zdjęć lub grafik? Jak sprawdzić, czy nasze publikacje zostały wykorzystane w nielegalny sposób przez innych?
Dlaczego nasze zdjęcia są publikowane bez naszej wiedzy i zgody?
Codziennością stały się naruszenia i kradzież praw autorskich do zdjęć lub grafik. Po części wynika to z niskiej świadomości użytkowników w zakresie prawa własności intelektualnej, w tym praw autorskich. Jest to bardzo skomplikowany zestaw zasad, który pomaga artystom i autorom na zabezpieczenie ich dzieł przed różnego rodzaju naruszeniami.
Pocieszające jest to, że wśród gwiazd Internetu zaczęła się zmiana w tym zakresie. Zaczynają oni promować działania związane z ochroną praw autorskich poprzez dopisywanie stosownych klauzul pod udostępnionymi materiałami oraz zaczęli współpracować ze specjalistami, którzy tym zagadnieniem zajmują się na co dzień.
Osoby z mniejszym doświadczeniem prawniczym powinny wziąć przykład i zastosować go we własnych projektach, aby uchronić się przed kradzieżą. Każda osoba tworząca lub publikująca informację powinna zastanowić się nad publikacją tzw. zdjęcia z Internetu. Ktoś, kto opublikował fotografię czy grafikę, nawet jeśli jest ona widoczna w Google, może domagać się później odszkodowania za naruszenie praw autorskich. Należy zawsze sprawdzić, z jakiego źródła pochodzi grafika, aby nie narażać siebie lub firmy na nieprzyjemne konsekwencje prawne.
Jakie zdjęcia są dostępne w Internecie i jak z nich korzystać?
Publikując informacje na stronie internetowej, tworząc artykuł na bloga lub wysyłając newsletter, chcemy, aby informacja trafiała bezpośrednio do naszych czytelników. Aby uatrakcyjnić wygląd tekstu, często dodajemy odpowiednią grafikę, która uatrakcyjni wygląd i pozwoli na zobrazowanie tego, o czym napisaliśmy w dokumencie tekstowym. W tym przypadku najczęściej sięgamy do wyszukiwarki Google i wpisujemy interesującą nas frazę tekstu. Wydaje nam się wtedy, że jeśli grafika jest ogólnie dostępna, to wystarczy ją pobrać lub skopiować link i dodać do tekstu. Jeśli w taki sposób działamy, to możemy się później zmierzyć z nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci pozwu o naruszenie praw autorskich. Co ważne, ochrona praw autorskich występuje jednakowo w momencie, gdy grafikę wykorzystujemy w Internecie, ale również, gdy została wydrukowana.
Zdjęcia stockowe
Obrazy lub fotografie, które możesz wykorzystywać legalnie, pochodzą ze stron internetowych ze zdjęciami stockowymi. Autorzy publikują tam swoje dzieła, a za drobną opłatą można wykupić dostęp do obrazu, nie naruszając prawa o ochronie własności intelektualnej.
Portale ze zdjęciami stockowymi oferują wysoką jakość obrazu oraz informują, w jaki sposób możesz wykorzystać zakupione zdjęcie. Jest to bardzo wygodny sposób na uatrakcyjnienie strony firmowej, ogłoszenia czy newsletteru. Korzystanie z legalnych źródeł pozwala też rozwijać się twórcom, więc jest to idealny rodzaj wsparcia finansowego dla autorów. Dzięki wpłatom mogą oni inwestować w kursy, szkolenia czy sprzęt, na którym pracują.
Jak sprawdzić czy moje zdjęcie jest widoczne na innych stronach internetowych?
Jeśli jesteś twórcom lub użytkownikiem mediów społecznościowych, który publikuje wiele zdjęć, to zawsze możesz sprawdzić, czy zdjęcie jest użyte w sposób zgodny z jego przeznaczeniem. Istnieje kilka metod na wytropienie osób, które bezprawnie używają twojej publikacji do osiągnięcia własnych celów biznesowych. Przedstawię Ci kilka sposób na sprawdzenie co dzieje się z twoją publikacją.
Wyszukanie zdjęcia przez Google
Najprostszym sposobem na wyszukanie nieprawidłowości w używaniu zdjęcia będzie sprawdzenie obrazu przez wyszukiwarkę Google:
- Przejdź do wyszukiwarki Google, a następnie do zakładki Grafika,
- W pasku wyszukiwania u góry strony wybierz ikonę Aparatu,
- Wybierz zdjęcie z komputera lub sprawdź poprzez link
Dzięki tym trzem krokom sprawdzisz, na jakich stronach i w jakim kontekście pojawia się zdjęcie, które poszukujesz. Oprócz twojego zdjęcia pojawią się również inne, podobne grafiki. Sprawdź je również dokładnie, ponieważ może się okazać, że część twojej grafiki została wykorzystana do stworzenia zupełnie nowego obrazu.
Przeciąganie i upuszczenie zdjęcia w polu wyszukiwania
Ta opcja działa na dwóch wyszukiwarkach: FireFox oraz Safari. Aby przeprowadzić to działanie należy:
- Otworzyć przeglądarkę na karcie Google, a następnie do zakładki Grafika,
- Wyszukać na komputerze plik do sprawdzenia,
- Kliknąć, przytrzymać i przeciągnąć plik do otwartej karty Grafika.
Jeśli posiadasz pobrane pliki jest to bardzo dobre rozwiązanie do sprawdzenia publikacji pliku. Dodatkowo wyświetlą się podobne obrazy, które warto sprawdzić.
Wyszukiwanie za pomocą adresu URL
Jeśli grafika została przez Ciebie opublikowana na stronie internetowej, to znaczy, że posiada już swój adres URL. Dlatego, jeśli nie posiadasz pobranego pliku z obrazem, lub nie chcesz go pobierać, to z pomocą przychodzi Ci wyszukiwanie za pomocą adresu URL. Aby przeprowadzić wyszukiwanie w ten sposób, należy:
- Otworzyć stronę internetową z obrazem, który chcesz sprawdzić,
- Skopiować adres URL grafiki poprzez naciśnięcie prawego przycisku myszy,
- Wybierz Kopiuj adres obrazu,
- Przejdź do wyszukiwarki Google i do zakładki Grafika,
- Wybierz ikonę aparatu,
- Wklej link do grafiki.
Za pomocą adresu URL sprawdzisz inne publikacje grafiki i przekonasz się, czy została ona wykorzystana w odpowiedni sposób bez naruszenia prawa autorskiego.
Wyszukiwanie informacji poprzez obraz
Jeśli fotografia lub grafika jest opublikowana na stronie internetowej, to również za pomocą samego zdjęcia możesz sprawdzić jej widoczność na innych stronach www. Aby to zrobić, należy:
- Przejść do strony z grafiką,
- Nacisnąć prawy przycisk myszy na samej grafice,
- Wybrać z listy Szukaj obrazu w Google.
Po tym wyborze zostaniesz przekierowany do kolejnej zakładki, w której pojawią się informacje o publikacji zdjęcia lub grafiki.
Jak sprawdzić, czy zdjęcie jest z Internetu? – podsumowanie
Bezpieczeństwo naszych zdjęć, grafik czy infografik jest niezmiernie istotne. Będąc autorem, staraj się systematycznie monitorować to, gdzie znajduje się twoja praca oraz w szczególności podejmij współpracę z prawnikami, którzy zapewnią prawidłowe zabezpieczenie twoich praw autorskich. Będąc z drugiej strony, czyli wykorzystując zdjęcia do własnych celów prywatnych lub biznesowych, pamiętaj, aby sprawdzić, czy zdjęcie pochodzi z legalnego źródła oraz czy masz pozwolenie na legalne wykorzystanie pracy innej osoby.