Dochód pasywny co to takiego

Czym jest dochód pasywny?

Dochód pasywny to aktywa generujące zyski. Pozyskiwanie dochodów w taki sposób nie wymaga stałego angażowania się. Na skutek wykonania przez nas określonej czynności może ona przynosić zyski długoterminowe. Wygenerowanie tego typu dochodu pozwala na wolność finansową, dzięki której nie będziemy musieli ciężko pracować do późnych lat. Dochód pasywny jest dobrym zabezpieczeniem na przyszłość np. na emeryturę.

Czy warto budować dochód pasywny?

Tak jak to zostało wspomniane powyżej dochód pasywny to długoterminowe otrzymywanie profitów finansowych na skutek raz wykonanej pracy. Można więc rzec, że jest to chyba najlepsza odpowiedź na pytanie czy warto jest budować taki rodzaj dochodu. Taki sposób pozyskania źródła przychodów sprawia, że przychody te są niezależne od tego jak bardzo jesteśmy zaangażowani. Przychody same się generują nawet gdy nic nie robimy. Regularny dopływ gotówki można inwestować dalej, uzupełniać nim domowy budżet lub odłożyć na specjalne przypadki. Czasem dochód pasywny jest na tyle wysoki, że nie musimy już zarabiać na życie zawodowo pracując. Jest to tzw. wolność finansowa, która bez wątpienia jest marzeniem wielu z nas. Osoby którym udało się to osiągnąć nazywa się rentierami.

Warto jest również dokładnie zdefiniować czym jest wolność finansowa, gdyż wielu z was może wydawać się, że jest to po prostu bycie zamożnym. Nic bardziej mylnego!

Zobacz też:  Jak dodać firmę do Google Maps? Profil firmy w Google

Otóż wolność finansowa jest to moment w którym uzyskiwane przez nas dochody pasywne są większe, niż wydatki przez co jesteśmy zawsze “na plusie”.

Dochód pasywny jest przekoloryzowany

Niestety nic nie jest idealne. Dochód pasywny jest jak najbardziej możliwy do osiągnięcia, aczkolwiek wymaga on dużego nakładu pracy i energii, zanim rzeczywiście zaczniemy mieć na tyle duże zyski, aby móc zapewnić sobie spokojne dostatnie życie. Zdaniem ekspertów od spraw finansów dochód który jest stuprocentowo pasywny nie istnieje. Nad zyskiem trzeba pracować cały czas, to nie tak, że zrobimy jedną konkretną rzecz i przyniesie nam ona stały dochód przez całe z czego nie musimy przez ten czas nic robić. To niemożliwe.

Zazwyczaj na początku poświęca się znaczną ilość czasu na samym budowaniu źródła dochodów pasywnych potem zaś czerpie się z niego korzyści nie zapominając przy tym o monitorowaniu co jakiś czas przypływami gotówki.

Źródła dochodu pasywnego – przykłady

Wyjaśniliśmy już czym dokładnie jest dochód pasywny oraz czy warto go budować. Jednakże w jaki sposób jesteśmy w stanie go pozyskać? Poniżej przedstawiamy przykłady inwestycji, które zapewnią nam długoterminowy przychód.

Kupowanie nieruchomości

Inwestowanie pieniędzy w zakup nieruchomości jest chyba najbardziej znanym sposobem. Jest to swego rodzaju lokata posiadanego kapitału, która może przynieść spore zyski np. w przypadku wzrostu wartości nieruchomości. Taki zysk jest jednak jednorazowy jeżeli dany dom czy mieszkanie po jakimś czasie sprzedamy ze sporym zyskiem. Aby zapewnić sobie stały przypływ gotówki warto jest zastanowić się nad wynajmem zakupionego mieszkania lub domu. Pozwoli nam to na regularne dochody pasywne w postaci czynszu. Jak widać zakup mieszkania jest w stanie dać nam dwa rodzaje zysków:

zysk wynikający ze wzrostu wartości nieruchomości,

  • dochód pasywny w postaci czynszu za wynajem.
Zobacz też:  Co to jest samozatrudnienie? Wady, zalety, różnice między etatem

Marketing internetowy

Stworzenie własnej strony internetowej i umieszczanie na niej dobrych jakościowo i wartościowych treści pozwoli wygenerować ruch. Większa liczba odbiorców to większy zysk z reklam. Chcąc zarobić na swojej stronie internetowej możliwe jest otrzymanie trzech rodzajów prowizji:

  • poprzez sprzedaż produktów lub usług,
  • umieszczając na stronie banery reklamowe,
  • pisząc sponsorowane artykuły, teksty wspomagające kampanie marketingowe.

Napisanie książki lub poradnika

Jeśli mamy sporą wiedzę na dany temat i nie mamy problemów z przelewaniem naszych myśli na papier zawsze można spróbować napisać własną książkę na dany temat czy też poradnik w formie elektronicznej. Dobrym pomysłem jest stworzenie kursów internetowych czy płatnych tutoriali. Posiadając umiejętności świetnego fotografowania można sprzedać swoje prace do banków zdjęć. Takie rozwiązanie wymaga wykonania jednorazowej pracy, z której jesteśmy w stanie czerpać korzyści w przyszłości.

Wybudowanie parkingu

Kupno wolnego miejsca i zainwestowanie pieniędzy w budowę parkingu jest dość ciekawym sposobem na uzyskanie dochodu pasywnego. Najlepszym miejscem na parking są najczęściej te przy lotniskach. Budowa parkingu to jednorazowa czynność, następnie zatrudniamy osobę, która zajmie się obsługą, pobieraniem opłat, wpuszczaniem i wypuszczaniem aut. Trzeba pilnować tylko, żeby budżet się zgadzał, bo łatwo tu o oszustwa. Taki sposób długotrwałego zarabiania pieniędzy jest na tyle dobry, że pozwala nam otrzymywać spory przypływ gotówki ze względu na duży ruch.

Gromadzenie pieniędzy na lokatach bankowych

Jeżeli posiadamy większą ilość gotówki można część przeznaczyć na lokatę i generować zysk poprzez odsetki. Wartość procentowa takich odsetek jest zazwyczaj niezbyt duża, lecz taki rodzaj inwestowania pieniędzy jest uważany niewątpliwie za najbardziej bezpieczny i prosty.

Urządzenia samoobsługowe tzw. Vendingi

Kolejnym sposobem na wygenerowanie dochodu pasywnego jest stawianie różnego rodzaju automatów samoobsługowych np. Paczkomaty lub automaty z gorącymi napojami, przekąskami itp. Taki sposób angażuje znacznie mniej naszego czasu i energii niż obsługa klienta. Najlepszymi miejscami na postawienie takich automatów są wszelkie szkoły, supermarkety, parkingi czy przystanki autobusowe.

Zobacz też:  Nieuczciwa konkurencja – Czym jest i jak z nią walczyć?

Od czego zacząć budowanie dochodu pasywnego?

Jeżeli chcemy zacząć tworzyć źródła dochodu pasywnego warto zastanowić się nad kilkoma bardzo ważnymi kwestiami:

  • ile jesteśmy w stanie poświęcić na to czasu,
  • jakimi środkami dysponujemy, aby móc je spokojnie zainwestować,
  • czy posiadamy jakieś szczególne umiejętności, które możemy przekuć w dochód i to w dodatku długoterminowo?
  • należy również przewidzieć wszelkie plusy i minusy takiego przedsięwzięcia, przygotować się na ewentualne niepowodzenia.

Pamiętajmy, że proces budowania silnego dochodu pasywnego wymaga dość sporej ilości zarówno czasu, jak i energii. Trzeba również dobrze przemyśleć jaki rodzaj inwestycji jest dla nas najbardziej odpowiedni.

Czego nie można zaliczyć do dochodu pasywnego?

Warto jest umieć odróżnić co jest, a co nie jest dochodem pasywnym, aby nie tracić niepotrzebnie czasu i pieniędzy na coś, co ostatecznie nie przyniesie nam żadnego zysku w przyszłości. Wszelkie uzyskiwanie dochodu, które wymaga od nas nieustannej pracy i regularnego poświęcenia czasu nie można nazwać dochodem pasywnym. Dajmy jako przykład chociażby krótkoterminowe wynajmowanie aut. Nieustannie trzeba poświęcać swój czas na szukaniu klientów, wrzucanie ofert na różne portale oraz promowanie naszych usług. Warto zauważyć, że o takie auta trzeba nieustannie dbać. W generowaniu dochodu pasywnego chodzi przede wszystkim o to, aby wykonać dane zadanie raz, a potem pozyskiwać z tego pieniądze przez dłuższy czas monitorując oczywiście raz po raz czy wszystko jest w porządku.

4.7/5 - (33 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *