Co to znaczy „XD”?
Wiele osób zastanawia się nad dokładnym znaczeniem symbolu, który w ostatnich latach zawładnął Internetem. Użytkownicy cyfrowych urządzeń dzielą się na tych, którzy używają go w co drugim zdaniu, i na tych, którzy go wprost nienawidzą. Sprawdź, co kryje za sobą ta polaryzująca internautów ikona i jakie jest jej prawdziwe pochodzenie.
Język to żywy organizm, który z wiekiem ewoluuje, razem z jego formami i stylem komunikacji. Pewne wyrażenia są w nim powtarzane tak często, że wchodzą do obiegu i z czasem są uznawane za normę. Sprawdź znaczenie liter XD. Wiele informacji może Cię zaskoczyć!
Interpretacja popularnego skrótu – co oznacza XD?
Co tak naprawdę oznacza XD? Ten skrót posiada różne znaczenie zależnie od kontekstu. Najbardziej popularne znaczenie to odpowiednik emotikony. Litery X i D przypominają rozbawioną do rozpuku twarz, która może śmiać się z kawału lub wyśmiewać szyderczo osobę, rzecz lub zjawisko. X oznacza zamknięte ze śmiechu oczy, a D uśmiechnięte usta. Najczęściej XD jest używane ze skrótem LOL, który z angielskiego oznacza Laughing Out Loud. W wolnym tłumaczeniu jest to po prostu śmianie się na głos.
Bardzo rzadko skrót XD stosuje się jako emotikonę wyrażającą pocałunek. Najczęściej jest ona wyrazem śmiechu, rozbawienia lub uśmiechu. Ten skrót ma także swoje alternatywne znaczenie w świecie telewizyjnym i w subkulturze emo, o czym dowiesz się z dalszej części artykułu.
Pochodzenie wyrażenia XD
Zastanawiasz się skąd pochodzi popularne określenie XD i kto je zapoczątkował? Oto wyjaśnienie. Zanim powstały pierwsze emotikony, użytkownicy musieli wykorzystywać bardziej kreatywne formy komunikacji. Dlatego uzupełniali oni wiadomości tekstowe, znakami graficznymi używając cyfr, znaków interpunkcyjnych i liter. Tak powstały symbole takie jak :D, :), :P, czy :O.
Skrót XD powstał w 2000 roku na komunikatorze AIM. Jego znaczenie było inne niż te obecne. Litery oznaczały wówczas złość. Trzy lata później symbol pojawił się w Urban Dictionary w obecnym rozumieniu, czyli jako wyraz rozbawienia.
Historia skrótu XD
Po wprowadzeniu do obiegu symbol przez lata był jednym z najbardziej znienawidzonych znaków graficznych, a jednocześnie jednym z najczęściej używanych. Apogeum popularności tego skrótu przypada na lata 2009 – 2010. W tym okresie był on powszechnie stosowany przez dużą grupę użytkowników i stanowił substytut kropki. Był to okres, kiedy powszechne było jeszcze pisanie smsów, które dzisiaj są używane sporadycznie.
Trzeba przyznać, że XD spotkało się ze sporym hejtem użytkowników i zostało przypisane do środka perswazji internetowych troli. Wiele osób do dziś utożsamia go z rodzajem spamu i otwarcie wyraża negatywny stosunek do tych liter. Między innymi z tego względu powstała grupa na Facebooku o nazwie “Dla wszystkich, którzy nienawidzą emotikony XD”.
Jak wymawiać XD?
Jako że XD jest symbolem międzynarodowym, jego wymowa zależy od języka, którym się posługujemy. Polacy wymawiają ten skrót jak “iks de”, a użytkownicy anglojęzyczni jako “eks di”. Trzeba jednak przyznać, że ten skrót rzadko słyszymy w mowie potocznej. Jego głównym przeznaczeniem jest forma graficzna.
XD w świecie emo – znaczenie
Skrót XD jest używany w bardzo wielu aspektach. Okazuje się, że jego znaczenie nie musi ograniczać się jedynie do wyrażania śmiechu. Symbol został zapożyczony także przez subkulturę emo, która znacznie zmieniła jego wydźwięk.
Co oznacza XD w świecie emo? W połączeniu ze słowem “Rawr” XD oznacza miłość. Samo Rawr onomatopeja, czyli dźwiękonaśladownictwo. Całe wyrażenie Rawr XD oznacza słodki wyraz uczucia żywionego do drugiej osoby.
Po krótkim czasie okazało się, że termin wyszedł poza strukturę emo i jest powszechnie używany przez młodzież. Stał się on pewnego rodzaju slangiem, którego nie rozumieją osoby starsze. W świecie nastolatków jest to sposób na flirtowanie z kimś i chęć nawiązania z nim bliższych relacji.
Znaczenie alternatywne
Warto dodać, że XD nie ogranicza się tylko do świata wirtualnego i żargonu młodzieży. Ma on swoje alternatywne znaczenie w branży telewizyjnej. Jako skrót XD oznacza Extreme Digital, co należy rozumieć jako ekstremalnie dobrą jakość emitowanych treści. Przykładem użycia skrótu XD jest kanał Disney XD, który jest przeznaczony dla młodszych widzów. Akronim został użyty również przez sieć kin Cinemark, która oferuje dostęp do sal kinowych z ekranami sięgających od podłogi do sufitu. Dzięki tej technologii Cinemark może konkurować ze znaną siecią IMAX.
Poza tym skrót XD występuje jeszcze w kilku znaczeniach, uzależnionych od kontekstu. Jest to skrzyżowanie, czyli crossed, pocałowany, czyli kissed oraz synonim skrótu LOL, ROTFL i OMG. Wspomniany wcześniej LOL oznacza śmiech na głos, ROTL to skrót od Rolling On The Floor, czyli tarzać się po podłodze. Z kolei akronim OMG oznacza Oh My God, czyli O mój Boże. Jest on stosowany w przypadku dużego zaskoczenia i również wtedy używa się niekiedy XD.
Kto używa XD?
Dwie litery, które są umieszczone na klawiaturze QWERTY obok siebie, to symbol młodzieży i ich sposobu porozumiewania się. Najczęściej symbolu używają gracze, którzy mają niewiele czasu na reakcję i mogą za pomocą liter szybko wyrazić swoje rozbawienie. Jeśli chodzi o pokolenia znaku tego najczęściej używa generacja Z, choć wykorzystują go także millenialsi.
Co to znaczy „XD”? – podsumowanie
XD jest znakiem o znaczeniu bardzo specyficznym. Ma ono swoją historię i znaczenie. Wiele osób zastanawia się, dlaczego symbol budzi tak silne emocje. Warto zwrócić uwagę na fakt, że znak zmienia zupełnie całą interpretację tekstu wysyłanego w Internecie. Niejako odbiera on powagę komunikatom, które nie zawsze muszą być wesołe i zabawne.
Znak XD stosowany jako kropka może być irytujący i wprawiać użytkowników w zakłopotanie. W efekcie czytany komunikat nie jest odbierany tak samo jak mówiony, a więc rola znaku jest tutaj decydująca. Warto mieć na uwadze, że XD interpretuje się w zależności od kontekstu, więc może on mieć różne znaczenia, począwszy od rozbawienia, do wyrażenia miłości. Tytułem zakończenia XD to uniwersalny i bardzo popularny symbol, nośnik wielu emocji i znak naszych czasów.