Efektywna praca w domu

Efektywna praca w domu – czy jest możliwa?

Pandemia koronawirusa spowodowała ogromny przełom w wielu branżach. Okazało się, że część pracy można wykonywać z domu, na służbowym lub prywatnym komputerze. Dla wielu osób praca zdalna może wydawać się marzeniem. Okazało się jednak, że nie jest to takie proste. Codzienne ubieranie się, droga do firmy i praca w specyficznym otoczeniu działają w sposób motywujący. W domu trudniej się skoncentrować na zadaniu, za to pojawia się wiele rozpraszaczy, takich jak obowiązki domowe, bawiące się dzieci, Internet oraz wiele innych. Efektywność pracy zależy jednak głównie od indywidualnych umiejętności organizacji człowieka. W naszym artykule przedstawiamy porady jak efektywnie pracować w domu.

Wyeliminuj rozpraszacze

Przed rozpoczęciem pracy wyłącz rozpraszające cię aplikacje na telefonie i wycisz powiadomienia w skrzynce mailowej. Zadbaj o ciszę – włączony telewizor i audycje radiowe odpadają. Ustaw cichą muzykę, jeśli to sprawia ci przyjemność podczas pracy i pomaga się skupić. Poproś również partnera o zajęcie się dziećmi w tym czasie. Jeśli są wystarczająco duże wytłumacz im co robisz i dlaczego – obietnica późniejszej zabawy z pewnością je zmotywuje.

Zwróć uwagę na miejsce do pracy

Zadbaj o czysty stół lub biurko. Nic tak nie rozprasza jak stosy śmieci, paragonów, notatek i wszystkiego, co w danym momencie nie jest potrzebne. Zadbaj też o dobre oświetlenie. Pamiętaj o zachowaniu odległości od monitora, aby nie nadwerężać oczu. Twój fotel powinien dawać uczucie komfortu, tak, aby po wielu godzinach pracy nie czuć bólu szyi i pleców. Zrezygnuj z pracy w łóżku! Wystarczy trochę monotonii i obudzisz się po kilku godzinach!

Zobacz też:  Ile muzycy zarabiają na streamingu?

Zadbaj o odpowiednie ubranie

Wiele osób pracujących w domu spędza cały dzień w piżamie. Tymczasem samo ubieranie się w coś „wyjściowego” działa motywująco. Mózg nastawia się wtedy na tryb pracy i produktywności. Oczywiście ubranie do pracy w domu powinno być komfortowe. Mimo wszystko, warto założyć lepszy dres i czystą, estetyczną koszulkę. Zasada jest prosta – wyglądaj tak, jakbyś spodziewał się odwiedzin listonosza lub kuriera. Przecież nie chcesz go przestraszyć!

Przemyśl i zaplanuj przerwy w pracy

Praca bez przerwy jest bardzo złym pomysłem. Przemęczony umysł staje się mniej efektywny, za to bardziej skłonny do ulegania rozpraszaczom. Dlatego przed rozpoczęciem pracy zaplanuj przerwy. System zależy od ciebie i twoich preferencji. Możesz na przykład wstawać od komputera na 10 minut po przepracowaniu 50 minut.

Zrób plan działania

Przed przystąpieniem do pracy przeanalizuj swoje zadania. Podziel je na te pilne, mniej ważne i najmniej istotne. Zaplanuj deadline, czyli godzinę do której musisz wyrobić się z konkretnym zadaniem. Zacznij od najtrudniejszych i najważniejszych – gdy je skończysz poczujesz ulgę, a prostsze zadania będą dla ciebie bardziej przyjemne. Możesz również zastosować metodę dwóch minut. Jeśli jedno z zadań wymaga właśnie tyle czasu – zrób je od razu!

Sięgaj po zdrowe przekąski

Bardzo wiele osób twierdzi, że podjadanie w czasie pracy pomaga im pokonać napięcie i zachować skupienie. Metoda ta jest wątpliwa w przypadku wyboru chipsów bądź krakersów. Jeśli jednak nie potrafisz się powstrzymać – przygotuj sobie wcześniej coś zdrowego. Krakersy zbożowe, pokrojone owoce i kawałki warzyw to dużo lepsza opcja.

4.7/5 - (21 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *