Co to są mapy myśli?
Niekiedy, aby poukładać sobie wszystko w głowie, musimy przelać nasze myśli na kartkę papieru. Bardzo często robimy to bez większego zastanowienia się, po prostu bierzemy kartkę, długopis i rozpisujemy. Istnieje jednak sposób, który sprawi, że to co przelejemy, nie będzie wyglądać niechlujnie i wszystko będzie na swoim miejscu. Jaki tego dokonać?
Mind map, czyli mapy myśli to nowoczesny sposób robienia notatek. Tworzy się je za pomocą połączonych ze sobą, liniami lub strzałkami, słów kluczowych, które wyodrębniamy z naszych przemyśleń czy wykładu na uczelni. Taka notatka, sporządzona jest w sposób promienisty, odwzorowuje ona ciąg skojarzeń, wychodzących od głównego słowa kluczowego.
Za twórcę tej metody uważa się Tony’ego Buzana, brytyjskiego pisarza oraz konsultanta edukacyjnego. Wydał one serię książek, które mają na celu pomóc nam w szybkim czytaniu, zapamiętywaniu oraz opanowaniu map myśli.
CIEKAWOSTKA – czy wiesz, że mapy myśli można spotkać już w zapiskach Leonarda Da Vinci, sprzed nawet 500 lat?
Dlaczego warto tworzyć mapy myśli?
Tradycyjne notatki, które znamy ze szkoły często są dla nas nieczytelne i mało zrozumiałe. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na brak czasu, zapisujemy wszystko dynamicznie, często półsłowami, myśląc, że podczas ich odczytywania będziemy pamiętać co mieliśmy na myśli. Dodatkowo klasyczne zapiski nie angażują aż tak naszego mózgu.
W trakcie robienia map myśli pracuje zarówno lewa jak i prawa półkula naszego mózgu. Używamy pamięci przestrzennej, budujemy system skojarzeń, a co za tym idzie szybciej i łatwiej przychodzi nam zapamiętywanie pewnych rzeczy. Taka kolej rzeczy prowadzi do tego, że podczas egzaminu czy innego wydarzenia, łatwiej jest nam przypomnieć sobie to, czego się nauczyliśmy.
Gdzie wykorzystać mapy myśli?
Największą zaletą map myśli jest to, że są one przyjemne dla oka, a dzięki temu łatwe do zapamiętania. Gdzie możemy wykorzystać mapy myśli? Tak naprawdę wszędzie, gdzie tylko musimy lub chcemy coś zanotować i zapamiętać bez większego wysiłku. Mapy myśli świetnie sprawdzą się:
- W szkole czy na uczelni podczas notowania nie tylko na lekcji, ale również podczas nauki do egzaminu w domu,
- W planowaniu i wyznaczaniu sobie celu,
- W prezentacji swoich pomysłów,
- W notowaniu ważnych zagadnień na spotkaniu pracowniczym,
- W burzy mózgów, nie tylko osobistej, ale także grupowej,
Kiedy wiemy już co to są mapy myśli oraz gdzie śmiało możemy je zastosować, pora teraz na zastanowienie się, jak zrobić mapę myśli.
Jak stworzyć mapę myśli?
Na samym początku przygotuj potrzebne Ci materiały – kartka papieru (najlepiej od A4 w górę), długopisy, kolorowe flamastry, karteczki samoprzylepne, pisaki. Usiądź wygodnie i zaczynaj:
- Umieść słowo kluczowe na samym środku kartki, na przykład „układ krążenia”. W każdym przypadku to słowo będzie inne, może to być tytuł książki, pytanie lub jakieś zagadnienie, na którym będziemy skupiać swoją uwagę.
- Za pomocą linii i strzałek łączysz inne słowa ze słowem kluczowym, na przykład „układ krążenia” „serce” .
- Dbaj o hierarchię, im bardziej oddalasz się od słowa klucz tym mniejszej czcionki pisami używaj.
- Pisz wielkimi, czytelnymi literami.
- Postaraj się, aby była ona czytelna i przejrzysta nie tylko dla Ciebie, ale również dla osoby, która może ją przeczytać.
- Używaj różnych kolorów, możesz coś narysować.
- Zadbaj o symetrię i estetykę.
- Zrób zdjęcie lub skan mapy myśli, aby zawsze mieć do niej dostęp.
Jak widzicie tworzenie mapy myśli nie wymaga od nas nie wiadomo czego. Jest to prosty i budżetowy sposób na dokładne i przejrzyste notatki.