Dla kogo są studia

Czy studia to zawsze dobry wybór?

Zdecydowana większość maturzystów chce maturę faktycznie zdać, a dobrze by było, gdyby udało się ją zdać z dobrym wynikiem procentowym. Sama matura nie zobowiązuje nas jednak do pójścia na studia, ale są osoby, dla których to rozwiązanie będzie najlepsze. Jeśli chcesz wiedzieć, czy zaliczasz się do tego grona, koniecznie zapoznaj się z tą listą pięciu typów osób, dla których studia będą najlepszym rozwiązanie.

Studia idealnym wyborem dla pasjonatów

Jeśli od najmłodszych lat interesujesz się pewną dziedziną, historią, psychologią czy fizyką i chcesz rozwijać się dalej w tym zakresie, to znaczy, że jesteś pasjonatem. Studia będą dla Ciebie idealne, zwłaszcza jeśli chcesz w przyszłości pracować w branży związanej z twoją pasją. Nie daj sobie wmówić, że po wybranym przez Ciebie kierunku nie ma przyszłościowej pracy albo że będziesz mało po nim zarabiał. Jeśli naprawdę lubisz zajmować się tą konkretną dziedziną, na pewno poradzisz sobie w przyszłości, zwłaszcza jeśli okażesz się naprawdę dobry i oddany sprawie.

Maturzysta z wielkimi ambicjami

Wiele osób chce studiować na kierunku, po którym będzie naprawdę dobrze zarabiać albo który przyniesie im spory awans społeczny. Takie kierunki to oczywiście medycyna, prawo czy programowanie. W tym celu od początku roku szkolnego przygotowują się do wybranych matur rozszerzonych. Jeśli ten opis do Ciebie pasuje, znaczy to, że jesteś maturzystą z dużymi ambicjami i masz naprawdę spore szanse na spełnienie swoich marzeń. Pamiętaj jednak o wytrwałości i ciężkiej pracy, bo osoby takie jak Ty zrobią wszystko, żeby dostać się na swoją wymarzoną uczelnię.

Zobacz też:  6 sposobów na efektywną pracę w domu

Osoba z konkretną wizją na siebie

Ważne jest to, aby mieć jasny plan na siebie i swoją przyszłość. To bardzo ułatwia nam podejmowanie trudnych decyzji w przyszłości i daje nam możliwość dokładnego wyboru ścieżki naszej przyszłej kariery. Od rozszerzeń na maturze, przez studia i specjalizację, aż po pracę, najlepiej w miejscu, które umożliwi nam rozwój. Takie osoby nie tylko wiedzą, czego chcą, ale potrafią sobie poradzić nawet wtedy, gdy ich plan się wali. W ten sposób poradzą sobie dobrze w dorosłym życiu. Są też odważne i zmotywowane, co daje im sporą przewagę na rynku pracy.

Osoba, która chce przedłużyć okres beztroski

Studia to takie drugie liceum, tylko że dla dorosłych. Oczywiście jest trochę trudniej i drożej, ale wiele kierunków sprowadza się do tego samego: siedzenie na wykładach, notowana i zdawania na koniec semestru lub na bieżąco z materiału. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze, co chcą robić w życiu albo którzy nie czują się jeszcze gotowe do rozpoczęcia życia na własny rachunek. Jeśli tylko rodzice i finanse nam na to pozwalają, możemy skorzystać z takiej okazji. To nic złego ani żaden powód do wstydu, wręcz przeciwnie, takie osoby chcą w dorosłość wejść odpowiedzialnie i z pełnym przekonaniem, że są na to gotowe.

Osoba bez perspektyw na życie na wysokim poziomie

Są osoby, które nie decydują się iść na studia po szkole średniej. Nie ma w tym niczego złego, to wybór każdego z nas i mamy do niej prawo. Po czasie może się jednak okazać, że nie zadowala nas poziom naszego życia. Wtedy przychodzi czas na zastanawianie się nad możliwościami poprawienie swojego bytu. Wtedy, jeśli nasza sytuacja finansowa i rodzina na to pozwala, możemy wrócić lub po raz pierwszy wybrać się na studia. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć się kształcić i rozwijać, a jeśli możesz przez to poprawić jakość swojego życia, zdecydowanie warto tego spróbować.

4.8/5 - (19 votes)

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *