Strach przed porażką w biznesie – skąd się bierze?
Strach przed porażką to ogromna siła, która ogranicza nas do takiego stopnia, że bardzo często rezygnujemy z realizacji swoich marzeń. Taka sytuacja odbiera nam pewność siebie, a nasz potencjał skazuje na straty. Lęk przed porażką powoduje, że stajemy się zachowawczy i doradza nam, aby pozostać w miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy. „Każda próba zmiany, pójścia na przód skończy się Twoją porażką” – taka myśl często towarzyszy nam gdzieś z tyłu głowy.
Strach, który siedzi w naszej głowie to taki mały krytyk, który zawsze będzie ze wszystkim na „nie”. Niestety, ale bardzo często go słuchamy, bojąc się zaryzykować, ponieważ konsekwencją będzie porażka, zawiedzenie, a co najgorsze niepochlebna opinia innych.
Może on być wpajany nam już od dzieciństwa. Niepowodzenia naszych najbliższych lub mówienie nam, że to i tak nie wyjdzie, doprowadzają do sytuacji, w której boimy się zrobić cokolwiek.
Abyś mógł żyć pełnią życia i robić co chcesz musisz pozbyć się tego wroga z Twojej głowy. Wiemy, że jest to trudne, a dla niektórych nawet niemożliwe. Na szczęście spieszymy Ci z pomocą.
Czy trzeba się pogodzić z porażkami?
Najważniejsze co musisz wynieść z tego artykułu, to, to, że porażki się zdarzają, ale nie są one nieodłącznym elementem każdego naszego pomysłu. Chcąc rozpocząć na przykład własną działalność musisz wziąć pod uwagę to, że rynek się zmienia i to co oferujesz, za kilka lat może być już zbędne.
Każdy popełnia błędy, a co za tym idzie – porażki mogą przytrafić się każdemu. Nie zmienia to jednak faktu, że gdyby każdy bał się zaryzykować, możliwe, że świat stanąłby w miejscu i żadna technologia czy rozwój nie poszłyby do przodu.
Jak pokonać strach przed porażką w biznesie – 6 kroków
Życie mamy jedno. Nie powinniśmy się w nim za wiele ograniczać, a wręcz przeciwnie – czerpiąc z niego, ile się tylko da. To tyczy się również ryzyka. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że podjęcie nawet najmniejszego ryzyka Na szczęście jest kilka rad, które mogą pomóc Ci przezwyciężyć strach przed porażką i działać.
Spisz możliwe porażki
Wypisz wszystko czego się obawiasz i zastanów się jak możesz tego uniknąć lub co możesz zrobić, gdy taka sytuacja nastanie. W tym etapie możesz także wypisać swoje wcześniejsze porażki wraz z ich przyczynami. To pozwoli Ci zmierzyć się z demonami przeszłości i zrobić sobie porządny rachunek sumienia.
Pamiętaj porażki się zdarzają
Thomas Alva Edison to amerykański wynalazca oraz przedsiębiorca. Pewnego razu powiedział on bardzo mądre słowa, które niejeden człowiek powinien powiesić sobie w swoim miejscu pracy: „Nie odniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10.000 błędnych rozwiązań”. Jeśli boisz się porażki, zamień to na błędne rozwiązanie lub niewypał.
Ucz się na błędach
Najlepszą częścią popełniania błędów, jest możliwość uczenia się na nich. Dzięki takiemu bagażowi doświadczeń możesz dalej się rozwijać i nabywać nowego spojrzenia na daną sytuację, a dodatkowo zapobiegać takim błędom w przyszłości.
Oszacuj koszty
Zastanów się i spisz, ile będzie kosztować Cię podążanie za swoimi marzeniami, ile niepowodzenie i ile możesz zyskać. Taka notatka z pewnością pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji.
Ustal cele
Ustalenie cel jest bardzo ważne. To właśnie, dzięki niemu wiesz, dokąd chcesz zmierzać oraz ile pracy musisz włożyć w to, aby osiągnąć sukces. Cele nie muszą być od początku ogromne. Możesz stawiać je i realizować małymi kroczkami. Pamiętaj, żeby wszystko robisz w swoim tempie.
Nie bój się ryzykować
Działaj i nie czekaj, aż wszystko będzie idealne lub podstawione pod sam nos. Sukces osiągnięty ciężką pracą jest naprawdę satysfakcjonujący. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej dasz sobie możliwość i okazje stać się tym kim chcesz.