Lęk przed odrzuceniem – czyli nullofobia
Lęk przed odrzuceniem bardzo często stoi na przeszkodzie w budowaniu relacji międzyludzkich i czerpania z życia pełnymi garściami. Obawa przed tym, że zostaniemy sami tak nami potęguje, że osoby, które cierpią na to zaburzenie często nie zdają sobie sprawy z tego co może być jego skutkiem. Życie w stresie, samotność smutek – to tylko trzy przyczyny bagatelizowania tego problemu.
Lęk przed odrzuceniem to zaburzenie psychiczne opierające się na niewyobrażalnym strachu wchodzenia w znajomości, przyjaźnie czy związki. Dla takiej osoby, każda relacja niesie za sobą ryzyko odtrącenia, porzucenia, co skutkuje samotnością i porażką.
Takie osoby żyją zazwyczaj w jednym z dwóch schematów:
- Życie w związku, z ciągłą myślą z tyłu głowy o tym, że się on zakończy. Tak relacja nie przynosi szczęścia, a co gorsza może wpędzić w nerwicę.
- Unikanie życia w biskich relacjach, zabezpieczając się tym samym przed odtrąceniem.
Lęk przed odrzuceniem – przyczyny
Psychologowie specjalizujący się w nullofobii upatrują się przyczyn w przeszłości osoby zaburzonej. Zwykle na wpływ tego lęku mają rodzice, którzy byli zbyt nadopiekuńczy w stosunku do swojego dziecka, przez co boi się ono życia w samotności, bez niczyjej pomocy.
Częstszym jednak powodem lęku jest wcześniejsze odrzucenie. Negatywne i silne odczucia z tamtego okresu nasilają się, przez co mają one wpływ na teraźniejsze życie. Takim odrzuceniem może być odejście któregoś z rodziców, rozpad związku, a nawet śmierć bliskiej osoby.
Lęk przed odrzuceniem może także wynikać z osobowości danej osoby. Cechy samotnika mogą zostać nawet odziedziczone po rodzicach.
Lęk przed odrzuceniem – objawy
Każde zaburzenie objawia się inaczej. Dla przykładu – osoby narcystyczne, aby zamaskować swoje obawy są wyniosłe, zarozumiałe często także nieempatyczne, przez co inni ludzie nie chcą być z nimi w bliskich relacjach.
A jak objawia się lęk przed odrzuceniem? Takie osoby będą unikać wchodzenia w relacje z ludźmi. Swoim zachowaniem będą przedstawiać ludzi bezradnych, podporządkowanych drugiej osobie. Nie będą miały one własnego zdania, a odpowiedzialność będą zrzucać na innych.
Lęk przed odrzuceniem pojawia się również przy osobowości dwubiegunowej. Objawia się to popadaniem ze skrajności w skrajność czy niestabilnością emocjonalną.
Osoby cierpiące na nullofobię będą ją maskować takimi zachowaniami jak: nieufność, podejrzliwość oraz długotrwałe trzymanie urazy. Ich postawą będzie wycofywanie się z relacji, skłonność do życia w pojedynkę, niska emocjonalność – jest to swego rodzaju obrona przed zranieniem.
Lęk przed odrzuceniem – jak sobie poradzić?
Kiedy zostanie u nas stwierdzona nullofobia, nie damy sobie rady bez pomocy specjalisty. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest terapia. Tu jednak pojawia się kłopot. Pacjent może obawiać się odrzucenia przez lekarza.
Jak wygląda więc terapia? Jej głównym celem jest pomoc w utrzymaniu się w relacji. Jednak najpierw pacjent musi zaufać swojemu terapeucie. To właśnie ten krok jest najbardziej czasochłonny i najtrudniejszy. Kiedy to się uda następuje terapia, która wymaga dużo czasu i żelaznych konsekwencji. Pacjent, po skończonej i udanej terapii, powinien zacząć radzić sobie z zbudowaniem relacji.