Jak napisać pierwsze CV?
Czy wiesz, że na średnio 50 wysłanych CV, jesteś zapraszana zaledwie na 3 rozmowy kwalifikacyjne? CV podczas szukania pracy jest niezbędne. W końcu wymaga je zdecydowana większość rekruterów. Aplikując na dane stanowisko, to właśnie CV nas reprezentuje. Z jego pomocą dział rekrutacyjny, może poznać nas już przed rozmową kwalifikacyjną. Dla wielu jednak, CV to nadal zwykła kartka papieru, na której możemy pisać wszystko, co nam ślina na język przyniesie. Na szczęście tak nie jest. CV powinno być w 100% prawdziwe i opisywać nie tylko naszą zawodową stronę, ale również te prywatną.
W niektórych szkołach pisanie CV oraz listu motywacyjnego stało się normalnością. Dzięki temu młodzież, która być może, będzie stawiać swoje pierwsze kroki w różnych pracach, ma świadomość tego jak poprawnie je napisać. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, której nie potrafią nawet niektórzy dorośli.
Czy napisanie dobrego CV jest naprawdę takie trudne? Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będzie to dla Was bułka z masłem.
9 porad jak napisać pierwsze CV
W Internecie możemy znaleźć wiele wpisów, dotyczących pisania CV. Większość z nich jest napisana niedokładnie, a często nawet niezrozumiale, przez co pisanie CV wydaje nam się ogromnie trudne. Z pomocą jednak przychodzimy my i setki darmowych kreatorów CV, jak na przykład ten – https://cv.pracuj.pl/ .
W czym nam pomoże ten kreator? Dzięki niemu mamy już cały szablon, po naszej stronie zostaje tylko jego dokładne wypełnienie. Możemy wybrać typ dokumentu, szablon oraz kolor czcionki. Jaki wybrać najlepiej? Naszym zdaniem warto jest postawić na klasykę. Jest ona przejrzysta i skupia uwagę na treści, a nie na wyglądzie.
Jeśli uważasz, że w Twoim CV jest coś, na co szczególnie należy zwrócić uwagę możesz użyć pogrubienia.
Dane osobowe
To oczywiście Twoje imię, drugie imię i nazwisko, ale oprócz tego warto podać jeszcze swój numer telefon oraz adres e-mail, aby rekruter mógł wybrać sobie drogę kontaktu z nami. Oprócz tego warto jeszcze dopisać o jakie konkretnie stanowisko się ubiegamy. Co nam to da? Rekruter będzie miał pewność, że to właśnie tu chcesz pracować i dobrze zaznajomiłaś się z ofertą pracy. Takie CV będzie bardziej personalne, a co za tym idzie przykuje uwagę.
Podsumowanie zawodowe
To na co rekruter zwraca szczególną uwagę to nasze doświadczenie zawodowe, jeśli go nie masz oczywiście, nie musisz się martwić. Jeśli dodasz podsumowanie zawodowe, przeczyta on je jako pierwsze, co da Ci przewagę. Dlaczego? 9 na 10 osób nie dodaje podsumowania zawodowego do swojego CV. Jest to ogromna strata, ponieważ to właśnie tu możesz się wykazać. Wypisz tu swoje największe osiągnięcia i umiejętności, które są stricte związane z stanowiskiem na jakie aplikujesz.
Przykład: Jestem copywriterem, w ostatnim miesiącu napisałam 121 artykułów na ponad 150 tysięcy znaków.
Pamiętaj jednak, że podsumowanie zawodowe musi być związane z tym na jakie stanowisko aplikujesz. Postaraj się także, aby było ono krótkie i zwięzłe.
Doświadczenie zawodowe
Jest to najważniejsza część Twojego CV. Pamiętaj, mimo wypisania wszystkich Twoich poprzednich stanowisk prac, rekruterzy najczęściej skupiają się na dwóch/trzech ostatnich.
Postaraj się, aby nic ze sobą się nie zlewało, a całe doświadczenie było przejrzyste. Jak to zrobić? Użyj pogrubienia oddzielając w ten sposób nazwę stanowiska, od pracodawcy i opisu wykonywanych obowiązków.
Użyj dokładnych dat, nic nie zaokrąglaj ani nie dodawaj. Data musi zwierać miesiąc i rok rozpoczęcia oraz miesiąc i rok zakończenia.
Nie podwyższaj swojego doświadczenia zawodowego. Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw. Nie jest to warte stresu i wstydu. Plus bardziej docenisz pracę, gdy zdobędzie ją ze swoimi prawdziwymi umiejętnościami.
Twoje umiejętności
Zanim przejdziemy do tego jak opisać umiejętności, skupmy się na tym, gdzie powinny się one znajdować. Duża grupa ludzi popełnia błąd i umieszcza je na samym końcu, a kiedy już umieści we właściwym miejscu, zaczyna od tych mniej ważnych.
Najważniejsze umiejętności umieść na pierwszej stronie swojego CV, na przykład z boku. To sprawi, że na pewno zostaną one zauważone. Jeśli tylko to możliwe, opisz je dokładnie. Napisz w jakim stopniu się na czymś znasz – na przykład poziom zaawansowany.
Twoje osiągnięcia
Do ich opisania możesz użyć liczb i procentów. Wzbudzi to jeszcze większą ciekawość Twoją osobą. Twoje wyniki mogą być tak oszałamiające dla rekrutera, że rozmowa kwalifikacyjna to tylko formalność. Pamiętaj! Osiągnięcia również muszą być związane ze stanowiskiem na jakie aplikujesz.
Zainteresowania
Jeśli masz pasje, zainteresowania, o których opowiadasz z serca jesteś prawdziwym skarbem dla pracodawcy. Wypisanie swoich zainteresowań może przykuć uwagę i sprawić, że zostaniesz zapamiętana, musisz tylko pamiętać o jednej rzeczy – wypisz swoje prawdziwe pasje, ponieważ jeśli ktoś Cię o nie spyta, możesz wyjść tylko na kłamcę, a uwierz nam takie osoby nie są zatrudniane.
Twoje zdjęcie w CV
Nie jest ono konieczne, ale fajnie je dodać. Dlaczego? Rekruter będzie wiedział, jak wyglądasz, może to spowodować zapadnięcie mu w pamięć. Warto dodać, że w niektórych zawodach dołączenie zdjęcia do CV jest konieczne. Wybierz swoje naturalne zdjęcie. Nie może to być zdjęcie z imprezy lub ze znajomymi. Nie wygląda to profesjonalnie.
Edukacja
W sekcji edukacja, podaj tylko najważniejsze etapy swojej nauki, zaczynając od liceum. Nie podawaj dokładnie każdej placówki, jak przedszkole, podstawówkę czy gimnazjum. Nie są to szkoły warte większej uwagi. Nie podawaj również ich dokładnych adresów, nazwa szkoły wystarczy
Działalność studencka, koła naukowe, osiągnięcia związane z nauką – to wszystko jest bardzo mile widziane.
Darmowe wzory CV
Poniżej chcemy Ci przedstawić 3 darmowe wzory CV, które zaskoczą Twojego przyszłego pracodawcę. Sztampowe CV nie jest złe jednak warto się wyróżniać i trochę upiększyć wręczany dokument. Jednak rekruterzy to też ludzie a nie jest tajemnicą, że jesteśmy wzrokowcami. Sama szansa zapamiętania naszego CV w głowie rekrutera może zwiększyć nasze szanse na otrzymanie wymarzonego stanowiska, na które aplikujemy. Oczywiście poza wyglądem samego CV ważna będzie jego zawartość, która zależnie od branży powinna się różnić. Zupełnie inne priorytety ma salon kosmetyczny aniżeli korporacja poszukująca nowego sprzedawcy.
Zależnie od tego na jakie stanowisko aplikujesz musisz dobrze przemyśleć co chce usłyszeć i przeczytać rekruter. Wdaj się w jego głowę i pomyśl jak możesz zwiększyć swoje szanse. Oczywiście nie zachęcamy do kłamstw w CV! Zachęcamy do aktywnego rozmyślania o naszych cechach osobowości i umiejętnościach, które w spektrum potrzeb rekrutera będą zaletami.
Jak napisać pierwsze CV – podsumowanie
Wiemy, że na pierwszy rzut oka może nie wygląda to łatwo, ale uwierz nam, że nie ma czego się obawiać. Warto jest mieć dobrze napisane CV zawsze pod ręką, na wypadek świetnej oferty pracy. Dopieszczone CV wystarczy, aby zdobyć pracę marzeń.
Świetny artykuł! Osobiście uważam, że pierwsze CV powinno się skupiać na nieco bardziej nietypowych sprawach. Pisząc pierwsze CV nie mamy bowiem zbyt dużo doświadczenia i umiejętności, a więc podsumowanie siebie i list motywacyjny może te braki nadrobić.