Jak dodać sobie energii? Sposoby na efektywny dzień!

Jak dodać sobie energii? Sposoby na efektywny dzień!

Każdy z nas ma zaledwie dwadzieścia cztery godziny w ciągu doby. Z pewnością większość z was zgodzi się z tym, że jest to zdecydowanie za mało. Oprócz umiejętności ustalania sobie priorytetów, to właśnie nasza energia na dany dzień odgrywa tu bardzo ważną rolę. W końcu to ona decyduje o tym, jak wykorzystamy nasz czas. Jej zapas powinien być jak największy, dzięki temu spożytkujemy każdą godzinę w stu procentach.

Budzenie się niewyspanym, nie musi od razu oznaczać zmarnowanego dnia. Jest wiele czynników, które pomogą nam w nabyciu energii i przetrwaniu całej doby na pełnych obrotach. I wcale nie musi być to kubek gorącej kawy lub herbaty. Codzienne obowiązki oraz stres często ograniczają nas właśnie do tego, a przecież są inne metody.

Z naszego artykułu dowiesz się nie tylko tego, jak dodać sobie energii, ale również co nam ją daję, co zabiera i co zrobić, żeby towarzyszyła nam ona na drugi dzień. Zapraszamy do lektury!

Jak nie tracić energii?

Zanim przejdziemy do tego, jak zyskać energię to zastanówmy się, co sprawia, że ją tracimy. Pamiętaj, że każda aktywność ta fizyczna jak i intelektualna, wymaga jej od Ciebie i to często w nie małych nakładach. Skupiając dużo swojej uwagi na rzeczach małostkowych lub takich, które wiesz, że możesz załatwić w późniejszym czasie, tylko ją marnujesz. Unikaj więc wdawanie się w niepotrzebne konflikty i rozmowy. Lepiej jest ich uniknąć niż później zamartwiać się nimi do końca dnia.

Zobacz też:  Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie? 10 porad

Kolejnym czynnikiem jest stres, który mimo, że często daje wrażenie pobudzenia, to później, gdy emocje już opadną, działa odwrotnie. Naucz się nad nim panować lub znajdź czynnik, który pomoże ci go okiełznać, jak na przykład herbata z melisy.

Alkohol nigdy nie wpływa dobrze na nasz organizm. Nawet jeśli pijemy go w małych ilościach, to często postawia on po sobie objawy dzień lub kilka dni po jego spożyciu. Ogranicz się do picia go, gdy coś świętujesz lub przy weekendowych spotkaniach ze znajomymi.

Co pozbawia nas energii?

Złodzieje energii towarzyszą nam na co dzień i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dane rzeczy nimi są. Oprócz tego potrafią pochłonąć sporo czasu, którego już nie odzyskamy. Co do nich należy?

Na pierwszym miejscu będzie to brak organizacji, które nie tylko zabiera naszą energię, ale także wprowadza niepotrzebne zamieszanie oraz chaos. Uporządkuj swoje miejsce pracy, nauki lub te, gdzie przebywasz. Pozwoli Ci to nie tylko na poukładanie sobie wszystkiego na biurko, ale również w głowie, a dodatkowo pozbędziesz się przedmiotów, których już nie potrzebujesz i być może o nich zapomniałeś.

Drugim czynnikiem jest brak planu. Z pewnością nie raz miałeś tak, że nie wiedziałeś w co włożyć ręce jako pierwsze. Multum obowiązków, które trzeba pozałatwiać, jak najszybciej, ponieważ ich deadline zbliża się nieubłagalnie. Dobra organizacja swojego czasu jak i poukładanie wszystkiego terminami to dobry sposób, aby uniknąć takich sytuacji.

Ostatnie miejsce na naszym podium zajmuje Internet, który jest przede wszystkim złodziejem czasu, ale jednocześnie rozleniwia nas i sprawia, że nie mamy siły, żeby wykonać inne obowiązki. W pracy czy szkole powinniśmy odciąć się od mediów społecznościowych, które bezustannie wysyłają nam powiadomienia rozpraszające naszą uwagę.

Zobacz też:  5 typów osób, dla których studia będą idealnym wyborem

Co dodaje nam energii?

Skoro wiemy już co zabiera nam energię, warto jest skupić się również na tym, co nam ją dodaje. Z pewnością w myślach wielu z was pojawiła się kawa, która swoim aromatycznym zapachem informuje nas o rozpoczęciu się nowego dnia. Jeśli faktycznie ona Ci pomaga i nie wyobrażasz sobie dnia bez kubka tego pysznego napoju wprowadź to jako swoją rutynę.

Pamiętaj o zdrowych i lekkich przekąskach jak warzywa i owoce. Nie dość, że są one smaczne to jeszcze bardzo soczyste i małokaloryczne. Ich umycie czy obranie i zjedzenie, nie zajmie Ci dużo czasu. Jest to więc szybkie drugie śniadanie.

Dobra organizacja pomieszczenia, w którym przebywamy. Powinno być w nim względnie czysto i spokojnie. Chaos jak i nieporządek będzie nas tylko rozpraszał, przez co stracimy swoją motywację i energię do pracy.

Jak dodać sobie energii w ciągu dnia?

  1. Jedz zbilansowane posiłki – dobra dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Jest ona także niezbędna w dawaniu nam energii do życia. Nie pomijaj posiłków i staraj się, żeby dostarczały one wszystkie makroelementy potrzebne do rozwoju. Nie objadaj się! To spowoduje zmęczenie, uczucie ciężkości i chęć do drzemki.
  2. Pamiętaj o piciu wody – regularne nawadnianie organizmu jest bardzo ważne. Dzięki wodzie nasz organizm jest w stanie poprawnie funkcjonować. Jeśli nie lubisz samej wody dodaj do niej cytrynę, limonkę, mięte lub jakiś sok, żeby nadać jej pożądany smal.
  3. Weź szybki prysznic – nic tak nie orzeźwia jak szybki prysznic rano lub w trakcie dnia. Dzięki niemu czujemy się świeżo, jak nowonarodzeni.
  4. Wietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz – świeże powietrze sprawi, że nawet najbardziej śpiąca osoba szybko się rozbudzi. W alternatywie do otwierania okien, możesz wybrać coś jeszcze lepszego, czyli spacer po mieście czy parku. Dodatkowa aktywność fizyczna doda Ci jeszcze więcej energii.
  5. Nie spędzaj całego dnia w łóżku – jeśli pracujesz zdalnie staraj się nie spędzać całych dni w łóżku. Ubierz się w wygodne ubrania i usiądź na kanapie lub przy biurku. Zmiana otoczenia jak i prawidłowa postawa dadzą ci kopa do działania.
Zobacz też:  Co to znaczy "XD"?

Jak dodać sobie energii na kolejny dzień?

  1. Zaplanuj swój dzień – dzięki zaplanowaniu swojego dnia, będziesz dokładnie wiedzieć co musisz zrobić, co możesz przełożyć, a na co masz jeszcze trochę czasu. Pamiętaj, nie wypełniaj swojego kalendarza po brzegi i znajdź czas dla siebie, rodziny i przyjaciół.
  1. Wyśpij się – sen to podstawa. To właśnie z jego pomocą nasz organizm się regeneruje i nabiera sił na kolejny dzień. Staraj się spać od 7 do 8 godzin, to pozwoli Ci wstać pełnym energii.
  1. Zrelaksuj się wieczorem – wycisz się i odłóż sprawy robocze na bok. Wieczór ma być czasem dla ciebie, gdzie robisz to na co masz ochotę, a nie to co musisz. Jest to też idealny czas na nadrobienie drobnych obowiązków domowych.

Jak dodać sobie energii? – podsumowanie

Dodawanie sobie energii może wydawać się trudne, jednak jak sam widzisz, wcale takie nie jest. Wystarczy odrobina chęci i czasu, żeby Twój dzień stał się produktywny, a Ty miał możliwość zrobić wszystko, co sobie zaplanowałeś. Mamy nadzieję, że z naszymi poradami każda doba będzie pełna pozytywnych emocji i energii, która motywuje nas do dalszego działania.

4.6/5 - (29 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *