Menedżer haseł - Czy warto z niego korzystać

Co to jest menedżer haseł?

W obecnych czasach hasła towarzyszą nam codziennie. Ich głównym problemem jest to, że zaleca się, aby wszędzie były one inne i mocne. Przy posiadaniu dwóch czy trzech kont internetowych, jest jeszcze możliwość ich zapamiętania. Jednak co w przypadku posiadania sporej ilości profili w różnych aplikacjach? Tutaj z pomocą przychodzi menedżer haseł.

Menedżer haseł to aplikacja, które generuje losowe, a co najważniejsze unikatowe hasła oraz bezpiecznie je przechowuje i szyfruje w pamięci Twojego telefonu lub komputera. Każde z stworzonych przez niego haseł będzie mocne. Oznacza to, że będzie posiadać małe jak i wielkie litery oraz znaki specjalne, jak na przykład znak zapytania czy wykrzyknik. Tak wygląda przykładowe hasło, które zostało wygenerowane przez 1Password na potrzeby tego artykułu – awCV*VREvxUfPA7AThTm#BJs. Z pewnością sam przyznasz, że nie jest ono oczywiste i trudne do zapamiętania i ponownego powtórzenia. W niektórych menadżerach możesz zadecydować o długości hasła oraz ile cyfr i symboli ma zawierać.

Program taki może być oferowany w formie:

  • Aplikacji na telefon,
  • Programu instalowanemu na komputer/laptop,
  • Usługi działającej w stu procentach online poprzez stronę WWW,
  • Wtyczki lub dodatku do przeglądarki.

Jak działa menedżer haseł?

Wszystkie dodane przez ciebie hasła do programu, są zaszyfrowane i zabezpieczone hasłem głównym, które ustalasz na samym początku. Jest to jedyne hasło, które musisz zapamiętać. Ważne jest, aby było one mocne, ale nie tak skomplikowane jak nasz przykład powyżej. Użyj w nim chociaż jednej wielkiej i małej litery, cyfry i znaku specjalnego.

Zapisz tam wszystkie swoje hasła, a jeśli któregoś z nich nie pamiętasz wygeneruj nowe, właśnie za pomocą menadżera. Przy zakładaniu nowego konta, program sam zaproponuje wytworzenie kodu oraz zapisanie go w systemie. Każde hasło będzie przypisane do aplikacji, dzięki czemu po wylogowaniu i ponownym zalogowaniu, wystarczy, że wpiszesz hasło główne, a menedżer sam uzupełni e-mail/nazwę użytkownika i oczywiście hasło.

Zobacz też:  Świece sojowe, a parafinowe - które wybrać i dlaczego?

Niektóre z programów generują dodatkowo kod zabezpieczający i kod do odzyskania hasła.

Co można przechowywać w menedżerze haseł?

  • Hasła,
  • Dane do kart płatniczych jak i kredytowych (numery i PIN-y),
  • Dane osobowe do wypełniania formularzy rejestracji/zakupu,
  • Notatki prywatne,
  • Dane logowania do serwera,
  • Paszport,
  • Prawo jazdy i wiele, wiele innych. Poniżej znajdziecie grafikę, która przedstawia wszystko możliwości w programie 1Password.

Dlaczego warto używać menedżera haseł?

  1. Bezpieczeństwo – menadżer haseł to przede wszystkim bezpieczeństwo. Tworzy on mocne i solidne hasła, które są szyfrowane, a dostęp do nich ma osoba, która zna hasło główne.
  2. Brak powtarzających się haseł – te same lub podobne kody zwiększają naszą szansę na to, że ktoś je odgadnie i ukradnie nam nasze konta. Programy do haseł zawsze tworzą inne, unikatowe kody.
  3. Wygoda – menedżer haseł to przede wszystkim wygoda, szczególnie dla tych, którzy posiadają wiele kont i chcą jak najlepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo.
  4. Jedno hasło – w tego typu programach masz za zadanie zapamiętać tylko jedno hasło główne, które daje Ci dostęp do wszystkich szyfrowanych informacji.
  5. Niska cena – większość menadżerów jest dostępnych w bardzo przystępnej kwocie, a niektóre nawet za darmo.

Jaki menedżer haseł wybrać?

W tym punkcie zestawimy Wam nasze TOP 5 menadżerów haseł, które są godne uwagi.

  1. 1Password – jest jednym z najbardziej intuicyjnych i bogatych w przeróżne funkcje programów, a samo korzystanie z niego jest banalnie proste. Żeby wpisać hasło główne wystarczy, że na klawiaturze laptopa wykonasz kombinacje CMD + Shift + X. Na komórce ułatwi ci to FaceID lub TouchID, jeśli Twój telefon nie posiada takiej funkcji, również musisz wpisać hasło. Synchronizuje on komputer z urządzeniem z Androidem lub iOS, dzięki czemu korzystanie z niego jest szybkie i łatwe. Jego kolejną zaletą jest plan Families, dzięki któremu jedna subskrypcja może objąć aż 5 osób.
  2. Dashlane – program ten jest całkowicie przeglądarkowy, jednak posiada swoją aplikację, która nie będzie już aktualizowana. Jako jedyny z naszego zestawienia posiada funkcję VPN, czyli bezpiecznej sieci. W swojej ofercie posiada on 4 różne plany z czego jeden darmowy, jednak możesz w nim przechować zaledwie 50 haseł. Tu także występują opcja rodzinna, która obejmuje aż 6 licencji. Tak, jak poprzednik jest on łatwy w użyciu nawet dla początkujących.

  3. LastPass – to bardzo intuicyjny program, który w swojej ofercie posiada bardzo fajną darmową wersję. Pozwala on na przechowywanie nielimitowanej liczby haseł, co nie zdarza się w bezpłatnych wersjach. Dodatkowo możesz udostępnić hasła jednej, wybranej osobie. Co ważne ma również funkcję automatycznego zmieniania haseł, przez co cały proces ich zmiany jest o wiele prostszy i szybszy.

  4. Keeper – jeden z najbezpieczniejszych menadżerów na rynku. Oprócz tego jest także funkcjonalny jak i łatwy w użytkowaniu. Jego szyfrowany schowek w chmurze ma aż 10 GB, gdzie w porównaniu do Dashlane jest to zaledwie 1GB. Aplikacja ma również funkcję KeeperChat, czyli zaszyfrowanego komunikatora, który oferuje bezpieczne wysyłanie jak i odbieranie wiadomości.

  5. RoboForm – w jego ofercie znajdziesz zarówno plany indywidualne jak i rodzinne. Posiada on wiele funkcji, dzięki którym jest prosty w codziennym użytkowaniu. W jego bezpieczeństwu pomaga kilka różnych opcji weryfikacji 2FA, gdzie świetnie współpracuje on między innymi z aplikacją Google Authenticator.

Jak zacząć korzystać z menadżera haseł?

Po pierwsze musisz wybrać menadżera, który najbardziej Ci odpowiada i mamy nadzieję, że powyższe zestawienie Ci w tym pomoże. Zapoznaj się dokładnie z ofertą oraz sprawdź czy Twój budżet Ci na pozwala. Pamiętaj, mimo to, że nie jest to duży koszt, to zawsze jest to dodatkowy, miesięczny wydatek.

Zarejestruj się zgodnie z instrukcją na stronie lub w aplikacji. Przenieś wszystkie swoje hasła do menadżera. Jeśli czas i chęci Ci na to pozwalają, możesz je wszystkie zmienić i wygenerować nowe za pomocą programu. W ten sposób wszystkie Twoje kody będą mocne, a Twoje konta bezpieczne.

Menedżer haseł – podsumowanie

Wierzymy, że ten artykuł przekonał Cię do jeszcze lepszej ochrony swoich haseł jak i danych prywatnych. Pamiętaj, że najlepszy kod do Twojego konta na Instagramie to taki, którego nie pamiętasz i jest na tyle skomplikowany, że nie opłaca Ci się go uczyć na pamięć. Menedżer haseł nie jest dużym wydatkiem, a może uchronić Cię przed utratą dostępu nawet do swojego konta bankowego. Cała redakcja poplr.pl jest zgodna z tym, że jest to jeden z lepszych wydatków obecnych czasów.

4.8/5 - (18 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *